Mailman 2.1b1 - en to sv translation catalogue (1092 entries)

en: 
    
    NOTE NOTE NOTE NOTE NOTE
    
        You are upgrading an existing Mailman installation, but I can't tell what
        version you were previously running.
    
        If you are upgrading from Mailman 1.0b9 or earlier you will need to
        manually update your mailing lists.  For each mailing list you need to
        copy the file templates/options.html lists/<listname>/options.html.
    
        However, if you have edited this file via the Web interface, you will have
        to merge your changes into this file, otherwise you will lose your
        changes.
    
    NOTE NOTE NOTE NOTE NOTE
sv: 
    
    OBS! OBS! OBS! OBS! OBS!
    
        Du är i färd med att uppgradera en existerande Mailmaninstallation, men
        jeg klarar inte att ta reda på vilken version som är installerad.
    
        Om du uppgraderar från Mailman 1.0b9 eller tidigare, blir du tvungen att
        uppdatera dina e-postlistor manuellt. För varje e-postlista måste du kopiera över
        filen templates/options.html till lists/<listnamn>/options.html.
    
        Har du för övrigt redigerat denna fil via webbsidorna, måste du manuellt sätta
        samman dina ändringar med den nya filen, annars kommer du att förlora ändringarna du
        gjort tidigare.
    
    OBS! OBS! OBS! OBS! OBS!

en: 
        echo [args]
            Simply echo an acknowledgement.  Args are echoed back unchanged.
sv: 
        echo [args]
            Detta kommando skickar bara tillbaka ett svar på att det blivit mottaget.
            'args' skickas tillbaka oförändrade.

en: 
        end
            Stop processing commands.  Use this if your mail program automatically
            adds a signature file.
sv: 
        end
            Anger slutet på ett kommando. All text efter detta kommando blir inte
            tolkad. Använd detta till exempel om ditt e-postprogram automatiskt
            lägger till en signatur nederst i e-postbreven du skickar.

en: 
        help
            Print this help message.
sv: 
        help
            Visar denna hjälptext.

en: 
        info
            Get information about this mailing list.
sv: 
        info
            Visar information om denna e-postlista.

en: 
        lists
            See a list of the public mailing lists on this GNU Mailman server.
sv: 
        lists
            Visar en lista över e-postlistor som är offentligt tillgängliga på denna
            GNU Mailman server.

en: 
        password [<oldpassword> <newpassword>] [address=<address>]
            Retrieve or change your password.  With no arguments, this returns
            your current password.  With arguments <oldpassword> and <newpassword>
            you can change your password.
    
            If you're posting from an address other than your membership address,
            specify your membership address with `address=<address>' (no brackets
            around the email address, and no quotes!).  Note that in this case the
            response is always sent to the subscribed address.
sv: 
        lösenord [<gammalt lösenord> <nytt lösenord>] [address=<e-postadress>]
            Hämtar eller ändrar ditt lösenord. Om inga parametrar angetts,
            skickas ditt lösenord till dig. Med parametrarna <gammalt lösenord>
            och <nytt lösenord> kan du ändra ditt lösenord.
    
            Om du skickar detta kommando från en annan e-postadress än den
            du anmälts med på listan, måste du ange e-postadressen med
            'address=<e-postadress>' (utan tecknen '<' och '>', och utan apostrofer).
            I detta fall kommer svaret alltid att skickas till den anmälda
            e-postadressen.

en: 
        set ...
            Set or view your membership options.
    
            Use `set help' (without the quotes) to get a more detailed list of the
            options you can change.
    
            Use `set show' (without the quotes) to view your current option
            settings.
sv: 
        set ...
            Ställer in eller visar personliga inställningar.
    
            Använd 'set help' (utan apostrofer) för att se en mer detaljerad lista
            över inställningar som du kan ändra.
    
            Använd 'set show' (utan apostrofer) för att se vad inställningarna är
            satta till.

en: 
        set help
            Show this detailed help.
    
        set show [address=<address>]
            View your current option settings.  If you're posting from an address
            other than your membership address, specify your membership address
            with `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!).
    
        set authenticate <password> [address=<address>]
            To set any of your options, you must include this command first, along
            with your membership password.  If you're posting from an address
            other than your membership address, specify your membership address
            with `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!).
    
        set ack on
        set ack off
            When the `ack' option is turned on, you will receive an
            acknowledgement message whenever you post a message to the list.
    
        set digest plain
        set digest mime
        set digest off
            When the `digest' option is turned off, you will receive postings
            immediately when they are posted.  Use `set digest plain' if instead
            you want to receive postings bundled into a plain text digest
            (i.e. RFC 1153 digest).  Use `set digest mime' if instead you want to
            receive postings bundled together into a MIME digest.
    
        set delivery on
        set delivery off
            Turn delivery on or off.  This does not unsubscribe you, but instead
            tells Mailman not to deliver messages to you for now.  This is useful
            if you're going on vacation.  Be sure to use `set delivery on' when
            you return from vacation!
    
        set myposts on
        set myposts off
            Use `set myposts off' to not receive copies of messages you post to
            the list.  This has no effect if you're receiving digests.
    
        set hide on
        set hide off
            Use `set hide on' to conceal your email address when people request
            the membership list.
    
        set duplicates on
        set duplicates off
            Use `set duplicates off' if you want Mailman to not send you messages
            if your address is explicitly mentioned in the To: or Cc: fields of
            the message.  This can reduce the number of duplicate postings you
            will receive.
    
        set reminders on
        set reminders off
            Use `set reminders off' if you want to disable the monthly password
            reminder for this mailing list.
sv: 
        set help
            Visar denna detaljerade hjälptext.
    
        set show [address=<e-postadress>]
            Visar vad inställningarna är satta till. Om du skickar från en annan
            e-postadress än den du som du anmält dig till listan med, kan du använda
            address= parametern till att ange e-postadressen som du vill använda.
    
        set authenticate <lösenord> [address=<e-postadress>]
            För att kunna ändra på inställningar måste du använda detta kommando
            för att styrka din identitet. Om du skickar från en annan e-postadress
            än den som du anmält dig med till listan, kan du använda address= parametern
            för att ange e-postadressen som du vill använda.
    
        set ack on
        set ack off
            När 'ack'-valet är aktiverat, kommer du varje gång som du skickar ett e-postbrev till
            listan, att ta emot en anmälan om att din e-post tagits emot.
    
        set digest plain
        set digest mime
        set digest off
            När 'digest'-valet är satt till 'av', kommer du att ta emot e-post allt efter hand
            som de skickas till listan. Använd 'set digest plain' om du istället
            med jämna mellanrum vill ta emot samlingsepost (sammandragsversion), som
            definerats i RFC 1153). Använd 'set digest mime' för att ta emot sådan samlingsepost i MIME-format.
    
        set myposts on
        set myposts off
            Använd 'set myposts off' för att inte ta emot e-postbrev som du själv skickar till
            listan. Denna inställning har ingen inverkan om du har aktiverat
             sammandragsversion.
    
        set hide on
        set hide off
            Använd 'set hide on' för att gömma din e-postadress när andra ber om att
            se vilka som är medlemmar av denna e-postlista.
    
        set duplicates on
        set duplicates off
            Använd 'set duplicates off' om du vill att Mailman inte ska skicka e-postbrev
            till dig om din e-postadress angetts i Till: eller Cc: fältet i
            e-postbrev. Detta kan reducera antalet kopior som du eventuellt skulle ha
            tagit emot.
    
        set reminders on
        set reminders off
            Använd 'set reminders off' om du inte vill ha ett e-postbrev med
            ditt lösenord skickat till dig en gång i månaden.

en: 
        subscribe [password] [digest|nodigest] [address=<address>]
            Subscribe to this mailing list.  Your password must be given to
            unsubscribe or change your options, but if you omit the password, one
            will be generated for you.  You may be periodically reminded of your
            password.
    
            The next argument may be either: `nodigest' or `digest' (no quotes!).
            If you wish to subscribe an address other than the address you sent
            this request from, you may specify `address=<address>' (no brackets
            around the email address, and no quotes!)
sv: 
        subscribe [lösenord] [digest|nodigest] [address=<e-postadress>]
            Anmäl dig på denna e-postlista. Ett lösenord är nödvändigt för att avanmäla sig
            från listan eller för att ändra dina personliga inställningar, men om du
            inte anger något, kommer ett lösenord att genereras för dig. Du kan få lösenordet
            skickat till dig med jämna mellanrum.
    
            Nästa parameter kan vara: 'nodigest' eller 'digest' (inga
            apostrofer!). Om du vill anmäla dig på en annan e-postadress än den du
            skickar från, kan du ange den med 'address=<e-postadress>' (utan
            '<' och '>', och utan apostrofer!)

en: 
        unsubscribe [password] [address=<address>]
            Unsubscribe from the mailing list.  If given, your password must match
            your current password.  If omitted, a confirmation email will be sent
            to the unsubscribing address. If you wish to unsubscribe an address
            other than the address you sent this request from, you may specify
            `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!)
sv: 
        unsubscribe [lösenord] [address=<e-postadress>]
            Avanmäl dig från listan. Om du inte anger lösenordet, kommer ett e-postbrev
            med bekräftelse på operationen att skickas till e-postadressen som du
            försöker att avanmäla. Om du skickar detta kommando från en annan
            e-postadress än den som ska avanmälas från listan, kan du ange den
            riktiga e-postadressen med 'address=<e-postadress>' parametern.
            (utan '<' och '>', och utan apostrofer!)

en: 
        who
            See everyone who is on this mailing list.
sv: 
        who
            Se en lista över vilka som är medlemmar av denna e-postlista.

en: 
        who password
            See everyone who is on this mailing list.  The roster is limited to
            list administrators and moderators only; you must supply the list
            admin or moderator password to retrieve the roster.
sv: 
        who lösenord
            Visa en lista över medlemmar på denna e-postlista. Listan över
            medlemmar är bara tillgänglig för listadministratörer och
            listmoderatorer, så du måste ange lösenordet för en av dem för att få se
            vilka som finns på e-postlistan.

en: 
        who password [address=<address>]
            See everyone who is on this mailing list.  The roster is limited to
            list members only, and you must supply your membership password to
            retrieve it.  If you're posting from an address other than your
            membership address, specify your membership address with
            `address=<address>' (no brackets around the email address, and no
            quotes!)
sv: 
        who lösenord [address=<e-postadress>]
            Visa en lista över vilka som är medlemmar av denna e-postlista. Listan
            över medlemmar kan bara ses av medlemmar av e-postlistan, så du måste
            ange ditt lösenord. Om du skickar detta kommando från en annan
            e-postadress än den som du är medlem av listan med, kan du ange den
            riktiga e-postadressen med 'address=<e-postadress>' parametern.
            (utan '<' och '>', och utan apostrofer!)

en: 
    %(listname)s has both public and private mbox archives.  Since this list
    currently uses private archiving, I'm installing the private mbox archive
    -- %(o_pri_mbox_file)s -- as the active archive, and renaming
            %(o_pub_mbox_file)s
    to
            %(o_pub_mbox_file)s.preb6
    
    You can integrate that into the archives if you want by using the 'arch'
    script.
sv: 
    %(listname)s har både offentliga och privata mbox arkiv. Eftersom denna lista
    bara använder privata arkiv, installerar jag det privata mbox arkivet
    -- %(o_pri_mbox_file)s -- som det aktiva arkivet, och ändrar namnet
            %(o_pub_mbox_file)s
    till
            %(o_pub_mbox_file)s.preb6
    
    Om du vill kan du integrera detta in i arkivet genom att använda 'arch' skriptet.

en: 
    - Done.
sv: 
    - Utfört.

en: 
    - Ignored:
sv: 
    - Hoppat över:

en: 
    - Unprocessed:
sv: 
    - Inte utfört:

en: 
    ERROR:
    
    The locks for some lists could not be acquired.  This means that either
    Mailman was still active when you upgraded, or there were stale locks in the
    %(lockdir)s directory.
    
    You must put Mailman into a quiescent state and remove all stale locks, then
    re-run "make update" manually.  See the INSTALL and UPGRADE files for details.
sv: 
    FEL:
    
    Kunde inte låsa någon av listorna. Detta innebär att Mailman forfarande var aktiv då
    du uppgraderade, eller så var gamla låsfiler i katalogen %(lockdir)s.
    
    Du måste emellertid stoppa Mailman och ta bort alla gamla lås-filer innan du
    försöker att köra "make update" igen manuellt. Se INSTALL och UPGRADE filerna för
    mer information.

en: 
    Pending posts:
sv: 
    E-postbrev till listan som kräver godkännande:

en: 
    To finish removing your mailing list, you must edit your /etc/aliases (or
    equivalent) file by removing the following lines, and possibly running the
    `newaliases' program:
    
    ## %(listname)s mailing list
sv: 
    För att fullfölja radering av denna e-postlista, måste följande rader raderas i
    filen /etc/aliases (eller motsvarande aliasfil), möjligen följt av
    att du kör programmet 'newaliases':
    
    ## E-postlista: %(listname)s

en: 
    Usage:
sv: 
    Användning:

en: 
    You are subscribed to this list with the case-preserved address
    <em>%(cpuser)s</em>.
sv: 
    Du är medlem av denna lista med e-postadressen <em>%(cpuser)s</em>.

en:             You have successfully canceled the posting of your message with
                the Subject: header <em>%(subject)s</em> to the mailing list
                %(listname)s.
sv: Du har dragit tillbaka ditt meddelande till e-postlistan %(listname)s, med titeln <em>%(subject)s</em>.

en:             You have successfully changed your address on the %(listname)s
                mailing list from <b>%(oldaddr)s</b> to <b>%(newaddr)s</b>.  You
                can now <a href="%(optionsurl)s">proceed to your membership
                login page</a>.
sv: Du har ändrat din adress på e-postlistan %(listname)s,
    från <b>%(oldaddr)s</b> till <b>%(newaddr)s</b>.
    Du kan nu <a href="%(optionsurl)s">gå vidare till din personliga medlemssida</a>.

en:             You have successfully confirmed your subscription request for
                "%(addr)s" to the %(listname)s mailing list.  A separate
                confirmation message will be sent to your email address, along
                with your password, and other useful information and links.
    
                <p>You can now
                <a href="%(optionsurl)s">proceed to your membership login
                page</a>.
sv: Du är nu medlem av e-postlistan %(listname)s med e-postadressen "%(addr)s".<br>
    Ett e-postbrev med bekräftelse på detta har nu skickats till dig.
    Detta e-postbrev innehåller också en del nyttig information,
    bland annat ditt lösenord för e-postlistan.
    Det kommer du att behöva använda om du till exempel vill avanmäla dig från listan.
    <p>Du kan nu <a href="%(optionsurl)s">fortsätta till inloggning till din
    personliga medlemssida</a>.

en:             You have successfully confirmed your subscription request to the
                mailing list %(listname)s, however final approval is required from
                the list moderator before you will be subscribed.  Your request
                has been forwarded to the list moderator, and you will be notified
                of the moderator's decision.
sv: Du har nu bekräftat din anmälan till e-postlistan %(listname)s, men godkännande
    av listmoderatorn behövs för att du ska bli uppförd på listan.
    Din ansökan har skickats till listmoderatorn och när ett beslut har tagits,
    kommer du att få ett besked.

en:             You have successfully re-enabled your membership in the
                %(listname)s mailing list.  You can now <a
                href="%(optionsurl)s">visit your member options page</a>.
sv: Du kommer nu att ta emot e-postbrev från e-postlistan %(listname)s igen.
    Du kan nu <a href="%(optionsurl)s">gå till din personliga medlemssida</a> om du vill.

en:             You have successfully unsubscribed from the %(listname)s mailing
                list.  You can now <a href="%(listinfourl)s">visit the list's main
                information page</a>.
sv: Du är nu avanmäld från e-postlistan %(listname)s.
    Du kan nu <a href="%(listinfourl)s">gå till listans webbsida</a> om du vill.

en:      Description: %(description)s
sv:      Beskrivning: %(description)s

en:      Requests to: %(requestaddr)s
sv:      Frågor till: %(requestaddr)s

en:     address not found:
sv:     hittade inte adressen:

en:     checking gid and mode for %(path)s
sv:     kontrollerar gid och rättigheter för %(path)s

en:     checking permissions on: %(path)s
sv:     kontrollerar rättigheter för: %(path)s

en:     checking set-gid for %(path)s
sv:     kontrollerar set-gid för %(path)s

en:     clone address added:
sv:     kopierade adressen:

en:     clone address is already a member:
sv:     den kopierdee adressen är redan medlem:

en:     duplicates %(onoff)s
sv:     undvik kopior %(onoff)s

en:     hide %(onoff)s
sv:     dölj %(onoff)s

en:     looks like you have a really recent CVS installation...
        you're either one brave soul, or you already ran me
sv:     ser ut som om du har en ganska ny CVS installation...
        antingen är du en modig själ, eller så har du redan kört detta skript

en:     new list owners:
sv:     nya listägare:

en:     original address removed:
sv:     den ursprungliga adressen togs bort:

en:     reminders %(onoff)s
sv:     påminnelser om lösenord %(onoff)s

en:     scanning list owners:
sv:     går igenom listans ägare:

en:     unknown file in the way, moving
            %(o_pri_mbox_file)s
        to
            %(newname)s
sv:     okänd fil i vägen, flyttar
            %(o_pri_mbox_file)s
        till
            %(newname)s

en:     unknown file in the way, moving
            %(o_pub_mbox_file)s
        to
            %(newname)s
sv:     okänd fil i vägen, flyttar
            %(o_pub_mbox_file)s
        till
            %(newname)s

en:    %(file)s: okay
sv:    %(file)s: ok

en:   Thread
sv:   Tråd

en:  (%(count)d of %(total)d)
sv:  (%(count)d av %(total)d)

en:  (Digest mode)
sv:  (Sammandragsversion)

en:  (but we obscure the addresses so they are not
                    easily recognizable by spammers).
sv:  (men vi döljer e-postadresserna så att de inte känns igen av spammare).

en:  (requires authorization)
sv:  (kräver inloggning)

en:  (requires confirmation)<br>&nbsp;<br>
sv:  (kräver inloggning)<br>&nbsp;<br>

en:  <p>Enter your
sv:  <p>Skriv

en:  If you leave the field blank, you will be prompted for
            your email address
sv: Om du lät fältet stå tomt, kommer du att bli tillfrågad  om din e-postadress

en:  The last bounce received from you was dated %(date)s
sv:  Det sist mottagna returmeddelandet från dig var daterat %(date)s

en:  and password to visit  the subscribers list: <p><center>
sv:  och lösenord för att se listan över medlemmar: <p><center>

en:  from %(remote)s
sv:  från %(remote)s

en:  is already a member
sv:  är redan medlem

en:  subscribers:
sv:  medlemmar:

en:  to find the management interface for your list.
             <p>Send questions or comments to
sv:  för att administrera en lista.
    <p>Skicka frågor och kommentarer till

en: ## "%(listname)s" mailing list configuration settings -*- python -*-
    ## captured on %(when)s
sv: ## Inställningar för e-postlistan "%(listname)s"  -*- python -*-
    ## Datum: %(when)s

en: %(address)s is not a member of the %(listname)s mailing list
sv: %(address)s är inte medlem av e-postlistan %(listname)s.

en: %(allcnt)s members total
sv: Totalt %(allcnt)s medlemmar

en: %(allcnt)s members total, %(membercnt)s shown
sv: Totalt %(allcnt)s medlemmar, bara %(membercnt)s visas.

en: %(count)d %(realname)s moderator request(s) waiting
sv: %(count)d frågor väntar på behandling på listan %(realname)s

en: %(dbdir)s "other" perms must be 000
sv: rättigheter för "alla andra" för katalogen %(dbdir)s måste vara 000

en: %(dbfile)s owned by %(owner)s (must be owned by %(user)s
sv: %(dbfile)s ägs av %(owner)s (måste ägas av %(user)s)

en: %(file)s permissions must be 066x (got %(octmode)s)
sv: rättigheterna på %(file)s måste vara 066x (men är %(octmode)s)

en: %(host)s mailing list memberships reminder
sv: Påminnelse om lösenord för e-postlistor på %(host)s

en: %(hostname)s Mailing Lists
sv: )sE-postlistor på %(hostnam

en: %(hostname)s mailing lists - Admin Links
sv: E-postlistor på %(hostname)s - administrativa länkar

en: %(i)3d. List name:   %(realname)s
sv: %(i)3d. Listnamn:   %(realname)s

en: %(listfullname)s mailing list reminder
sv: Påminnelse från e-postlistan %(listfullname)s

en: %(listinfo_link)s list run by %(owner_link)s
sv: E-postlistan %(listinfo_link)s administreras av %(owner_link)s

en: %(listname)s %(msg)s not found as %(dir)s
sv: Hittade inte %(listname)s %(msg)s som %(dir)s

en: %(listname)s post from %(sender)s requires approval
sv: Meddelande till %(listname)s från %(sender)s kräver godkännande

en: %(messages)d messages found
sv: hittade %(messages)d meddelanden

en: %(name)s runs the %(runnername)s qrunner
sv: %(name)s startar %(runnername)s qrunnern

en: %(newaddr)s is already a member of the list.
sv: %(newaddr)s är redan medlem av listan.

en: %(ord)s quarter %(year)i
sv: %(ord)s kvartal %(year)i

en: %(path)s must be set-gid
sv: %(path)s måste vara set-gid

en: %(private)s must not be other-readable
sv: %(private)s får inte vara läsbara för alla

en: %(pwfile)s permissions must be exactly 0640 (got %(octmode)s)
sv: rättigheterna för %(pwfile)s måste vara satta till 0640 (de är %(octmode)s)

en: %(realname)s -- Edit html for %(template_info)s
sv: %(realname)s -- Redigera html för %(template_info)s

en: %(realname)s -- HTML Page Editing
sv: %(realname)s -- Redigera HTML-kod för webbsidor

en: %(realname)s Administrative Database
sv: Administrativ databas för listan %(realname)s

en: %(realname)s Administrative Database Results
sv: Resultat från den administrativa databasen till listan %(realname)s

en: %(realname)s Digest, Vol %(volume)d, Issue %(issue)d
sv: Sammandrag av %(realname)s, Vol %(volume)d, Utgåva %(issue)d

en: %(realname)s Mailing list Configuration Help
        <br><em>%(varname)s</em> Option
sv: Hjälp för att konfigurera e-postlistan %(realname)s
    <br>Inställning: <em>%(varname)s</em>

en: %(realname)s administrative interface
sv: Administrativ sida för %(realname)s

en: %(realname)s list: member options login page
sv: %(realname)s: inloggning till personliga inställningar

en: %(realname)s mailing list administration<br>%(label)s Section
sv: %(realname)s administration<br>%(label)s

en: %(realname)s post acknowledgement
sv: Meddelande om mottaget e-postbrev till %(realname)s

en: %(realname)s roster authentication failed.
sv: Tillgång till %(realname)s misslyckades.

en: %(realname)s subscription notification
sv: Meddelande om anmälan till e-postlistan %(realname)s

en: %(realname)s unsubscribe notification
sv: Meddelande om avanmälan från e-postlistan %(realname)s

en: %(safetemplatename)s: Invalid template
sv: %(safetemplatename)s: Ogiltig mall

en: %(wrapper)s must be set-gid
sv: %(wrapper)s måste vara set-gid

en: %s has both public and private mbox archives.  Since this list
    currently uses public archiving, I'm installing the public mbox file
    archive file (%s) as the active one, and renaming
            %s
        to
            %s.preb6
    
    You can integrate that into the archives if you want by using the 'arch'
    script.
sv: %s har både offentliga och privata mbox arkiv. Eftersom denna lista
    bara använder offentligt arkiv, installerar jag den offentliga mbox arkivfilen
    (%s) som den aktiva, och ändrar namnet
            %s
    till
            %s.preb6
    
    Om du vill kan du integrera detta in i arkivet genom att använda 'arch' skriptet.

en: &lt;blank line&gt;
sv: &lt;tom rad&gt;

en: (Administrivia filter) Check postings and intercept ones
                 that seem to be administrative requests?
sv: (Filter för administrativa meddelanden) Göra en undersökning av meddelanden
    till e-postlistan och ta tag i meddelanden som ser ut som om de är
    administrativa frågor?

en: (Note - you are subscribing to a list of mailing lists, so the %(type)s notice will be sent to the admin address for your membership, %(addr)s.)<p>
sv: (Observera - du är anmäld till en lista av flera e-postlistor, så %(type)s meddelande kommer att skickas till administrationsadressen för ditt medlemskap, %(addr)s.)<p>

en: (as owner)
sv: (som ägare)

en: (fixing)
sv: (fixar)

en: (help)
sv: (hjälp)

en: (locked)
sv: (låst)

en: (no change)
sv: (ingen ändring)

en: (no subject)
sv: (utan titel)

en: (unlocked)
sv: (öppen)

en: - Results:
sv: - Resultat:

en: - This list looks like it might have <= b4 list templates around
sv: - Det ser ut som denna lista har templates äldre än b5 liggande

en: - both %(o_tmpl)s and %(n_tmpl)s exist, leaving untouched
sv: - både %(o_tmpl)s och %(n_tmpl)s existerar, rör inte dessa

en: - moved %(o_tmpl)s to %(n_tmpl)s
sv: - flyttat %(o_tmpl)s till %(n_tmpl)s

en: - nothing to update here
sv: - ingenting att uppdatera här

en: - updating old private mbox file
sv: - uppdaterar den gamla privata mbox-filen

en: - updating old public mbox file
sv: - uppdaterar den gamla offentliga mbox-filen

en: - usenet watermarks updated and gate_watermarks removed
sv: - usenet watermarks och gate_watermarks är borttagna

en: --all requires --run
sv: --all kräver --run

en: ...after this one.
sv: ...efter den här.

en: ...before this one.
sv: ..före den här.

en: ...or specify a file to upload:
sv: ...eller specificera namnet på en fil i samma format, som innehåller adresserna:

en: ; it was disabled by the list administrator
sv: ; avaktiverat av listadministratören

en: ; it was disabled by you
sv: ; efter din egen önskan

en: ; it was disabled for unknown reasons
sv: ; avaktiverat av okänd anledning

en: <P>Currently, there are no archives. </P>
sv: <p>Arkivet är för närvarande tomt.

en: <b><i>either</i></b>
sv: <b><i>antingen</i></b>

en: <b>Cancel</b> and return to list administration
sv: <b>Avbryt</b> och gå tillbaka till administration av listan

en: <b>Invalid confirmation string:</b>
        %(safecookie)s.
    
        <p>Note that confirmation strings expire approximately
        %(days)s days after the initial subscription request.  If your
        confirmation has expired, please try to re-submit your subscription.
        Otherwise, <a href="%(confirmurl)s">re-enter</a> your confirmation
        string.
sv: <b>Ogiltig identifiering för bekräftelse av anmälan:</b> %(safecookie)s.
    <p>Observera att sådana identifikationer upphör att gälla %(days)s dagar efter det att du har mottagit e-postbrevet med adressen.
    Om så är fallet, pröva att anmäla dig på listan på nytt.
    I annat fall kan du <a href="%(confirmurl)s">skriva in identifieringen på nytt</a>.

en: <b>ack</b> -- Does the member get acknowledgements of their
            posts?
sv: <b>bekräftelse</b> -- Sänd bekräftelse på varje e-postbrev som medlemmen skickar till listan?

en: <b>digest</b> -- Does the member get messages in digests?
            (otherwise, individual messages)
sv: <b>sammandragsversion</b> -- Medlemmen får ett sammandrag skickat med jämna mellanrum istället för varje e-postbrev?

en: <b>hide</b> -- Is the member's address concealed on
            the list of subscribers?
sv: <b>dölj</b> -- är medlemmens adress dold i listans offentliga medlemsöversikt?

en: <b>language</b> -- Language preferred by the user
sv: <b>språk</b> -- önskat språk

en: <b>mod</b> -- The user's personal moderation flag.  If this is
            set, postings from them will be moderated, otherwise they will be
            approved.
sv: <b>mod</b> -- Medlemmens personliga moderationsflagga. Om denna är aktiverad för en medlem,
    måste e-post från medlemmen alltid godkännas av moderatorn.
    I annat fall kommer e-post från medlemmen att gå till listan.

en: <b>nodupes</b> -- Does the member want to avoid duplicates of the
            same message?
sv: <b>inga kopior</b> -- Vill medlemmen undvika att ta emot kopior av e-postbrev som har medlemmens e-postadress som mottagare?

en: <b>nomail</b> -- Is delivery to the member disabled?  If so, an
            abbreviation will be given describing the reason for the disabled
            delivery:
                <ul><li><b>U</b> -- Delivery was disabled by the user via their
                        personal options page.
                    <li><b>A</b> -- Delivery was disabled by the list
                        administrators.
                    <li><b>B</b> -- Delivery was disabled by the system due to
                        excessive bouncing from the member's address.
                    <li><b>?</b> -- The reason for disabled delivery isn't known.
                        This is the case for all memberships which were disabled
                        in older versions of Mailman.
                </ul>
sv: <b>stoppa e-post</b> -- Sluta att distribuera e-postbrev till medlemmen? Om ja, kommer en
    anledning att anges med en bokstav:
    <ul>
      <li><b>M</b> -- Medlemmen har angett detta själv via sin personliga medlemssida.
      <li><b>A</b> -- Angett av listadministratören
      <li><b>R</b> -- Angett av Mailman grundat på för många returmeddelanden från medlemmens e-postadress
      <li><b>?</b> -- Okänd anledning. Detta är orsaken om e-post stoppades för medlemmen i en tidigare version av Mailman.
    </ul>

en: <b>not metoo</b> -- Does the member want to avoid copies of their
            own postings?
sv: <b>inte mina</b> -- Vill medlemmen undvika att ta emot kopior av e-postbrev som han/hon själv har skickat till listan?

en: <b>plain</b> -- If getting digests, does the member get plain
            text digests?  (otherwise, MIME)
sv: <b>ren text</b> -- Får medlem, som tar emot e-postbrev i sammandragsversion, meddelandet som ren text?
    (I annat fall sänds e-postbrevet i sammandragsversion i MIME-format.)

en: <b>real_name</b> attribute not
                changed!  It must differ from the list's name by case
                only.
sv: <b>real_name</b> ändrades inte! Du kan bara ändra stora eller små bokstäver i namnet.

en: <b>unsub</b> -- Click on this to unsubscribe the member.
sv: <b>Avanmälan</b> -- Klicka på denna för att avanmäla medlem från listan.

en: <br>(Details for <b>%(varname)s</b>)
sv: <br>(Detaljer för <b>%(varname)s</b>)

en: <br><em>...specify a file to upload</em><br>
sv: <br><em>...specificera namnet på en fil som innehåller texten</em><br>

en: <br><em><strong>Note:</strong>
            setting this value performs an immediate action but does not modify
            permanent state.</em>
sv: <br><em><strong>Observera:</strong> om denna inställning sätts/ändras, kommer det bara att göras en tillfällig ändring.</em>

en: <br>Return to the
sv: <br>Tillbaka till

en: <em>(%(num_concealed)d private members not shown)</em>
sv: <em>(%(num_concealed)d medlemmar visas inte)</em>

en: <em>(1 private member not shown)</em>
sv: <em>(1 medlem visas inte)</em>

en: <em><strong>Warning:</strong> changing this option here
        could cause other screens to be out-of-sync.  Be sure to reload any other
        pages that are displaying this option for this mailing list.  You can also
sv: <em><strong>Observera:</strong> om du ändrar något här,
    så kommer ändringarna inte att visas omedelbart på
    andra skärmar eller fönster som du har öppna. Klicka på
    browserns uppdateringsknapp, om det behövs.

en: <em>Enter the text below, or...</em><br>
sv: <em>Skriv in text nedan, eller...</em><br>

en: <em>Message with id #%(id)d is corrupted.
sv: <em>Fel på meddelandet med id #%(id)d.

en: <em>Message with id #%(id)d was lost.
sv: <em>Förlorat meddelandet med id #%(id)d.

en: <em>No topics defined</em>
sv: </em>Inget ämne har definierats</em>

en: <em>Not available</em>
sv: </em>Inte tillgänglig</em>

en: <em>Yes, I really want to unsubscribe</em>
sv: <em>Ja, jag vill avanmäla mig från listan</em>

en: <em>not available</em>
sv: </em>inte tillgänglig</em>

en: <li>Set everyone's moderation bit, including
                those members not currently visible
sv: <li>Sätter på eller av moderation för alla listans medlemmar,
    även för dem som inte visas här

en: <missing>
sv: <saknas>

en: <p>%(note)s
    
                <p>You may have disabled list delivery intentionally,
                or it may have been triggered by bounces from your email
                address.  In either case, to re-enable delivery, change the
                %(link)s option below.  Contact %(mailto)s if you have any
                questions or need assistance.
sv: <p>%(note)s
    
    <p>Du kan ha stoppat utskick från listan avsiktligt, eller så kan det ha blivit så på grund av returmeddelanden från din e-postadress.
    För att ta emot e-postbrev från listan igen, ändra inställningen %(link)s nedan.
    Kontakta %(mailto)s om du har frågor eller behöver ytterligare hjälp.

en: <p>(Note that this is an umbrella list, intended to
                have only other mailing lists as members.  Among other things,
                this means that your confirmation request will be sent to the
                `%(sfx)s' account for your address.)
sv: <p>(Observera att detta är en paraplylista, som är gjord för att bara ha andra e-postlistor som medlemmar. Detta betyder bland annat att din fråga om bekräftelse kommer att skickas till '%(sfx)s' kontot för din adress.)

en: <p>(Send questions and comments to
sv: <p>(Skicka frågor och kommentarer till

en: <p>... <b><i>or</i></b> select your entry from
                          the subscribers list (see above).
sv: <p>... <b><i>eller</i></b> klicka på din adress i listan över medlemmar (se ovan).

en: <p><em>To view more members, click on the appropriate
            range listed below:</em>
sv: <p><em>För att se fler medlemmar, klicka på önskat område:

en: <p>Below is a listing of all the public mailing lists on
                %(hostname)s.  Click on a list name to get more information about
                the list, or to subscribe, unsubscribe, and change the preferences
                on your subscription.
sv: <p>Nedan finns en lista över alla offentligt tillgängliga e-postlistor på %(hostname)s.
    Klicka på en lista för att få mer information om listan, för att anmäla dig, avanmäla dig eller
    för att ändra dina personliga inställningar för listan.

en: <p>Below is the collection of publicly-advertised
                %(mailmanlink)s mailing lists on %(hostname)s.  Click on a list
                name to visit the configuration pages for that list.
sv: <p>Nedan finns sammanställningen av %(mailmanlink)s e-postlistor
    som finns tillgängliga på %(hostname)s.
    Klicka på listans namn för att komma till
    listans konfigurationssida.

en: <p>There currently are no publicly-advertised
                %(mailmanlink)s mailing lists on %(hostname)s.
sv: <p>För närvarande finns ingen av %(mailmanlink)s e-postlistor tillgänglig offentligt på %(hostname)s.

en: <p>There currently are no publicly-advertised %(mailmanlink)s
                mailing lists on %(hostname)s.
sv: <p>Det finns för närvarande inga offentliga %(mailmanlink)s
    e-postlistor tillgängliga på %(hostname)s.<br>

en: <p>We have received some recent bounces from your
                address.  Your current <em>bounce score</em> is %(score)s out of a
                maximum of %(total)s.  Please double check that your subscribed
                address is correct and that there are no problems with delivery to
                this address.  Your bounce score will be automatically reset if
                the problems are corrected soon.
sv: <p>Vi har på sistone fått en del returmeddelanden från din e-postadress.
    Ditt <em>returtal</em> är %(score)s av totalt %(total)s.
    Var vänlig kontrollera att din e-postadress är korrekt stavad,
    och att det inte är problem med utskick till den.
    Ditt returtal kommer automatiskt att annulleras om problemet rättar till sig snart.

en: <tt>Reply-To:</tt> header munging
sv: Egendefinierad <tt>Reply-To:</tt> adress

en: <ul><li><b>Hold</b> -- this holds the message for approval
                 by the list moderators.
    
                 <p><li><b>Reject</b> -- this automatically rejects the message by
                 sending a bounce notice to the post's author.  The text of the
                 bounce notice can be <a
                 href="?VARHELP=privacy/sender/member_moderation_notice"
                 >configured by you</a>.
    
                 <p><li><b>Discard</b> -- this simply discards the message, with
                 no notice sent to the post's author.
                 </ul>
sv: <ul>
      <li><b>Håll tillbaka</b> -- meddelandet hålls tillbaka för godkännande av listmoderatorn.
      <p><li><b>Avslå</b> -- meddelandet skickas automatiskt i retur till avsändaren. Texten som bifogas kan du <a href="?VARHELP=privacy/sender/member_moderation_notice">skriva själv</a>
      <p><li><b>Kasta</b> -- meddelandet kastas utan att ge besked om detta till avsändaren.
    </ul>

en: A confirmation message has been sent to %(newaddr)s.
sv: Ett bekräftelsemeddelande har skickats i ett e-postbrev till %(newaddr)s.

en: A digest has been sent.
sv: En samlingsepost har skickats.

en: A list name is required
sv: Namn på lista måste anges

en: A non-text attachment was scrubbed...
    Name: %(filename)s
    Type: %(ctype)s
    Size: %(size)d bytes
    Desc: %(desc)s
    Url : %(url)s
sv: En bilaga som inte var text, skiljdes ut...
    Namn       : %(filename)s
    Typ       : %(ctype)s
    Storlek: %(size)d bytes
    Beskrivning: %(desc)s
    URL        : %(url)s

en: A reminder of your password has been emailed to you.
sv: Ett e-postbrev med lösenordet har skickats till dig.

en: A terse phrase identifying this list.
sv: En kort fras som beskriver listan.

en: Accept
sv: Godkänn

en: Accepts
sv: Godkänner

en: Acknowledge the member's posting
sv: Skicka bekräftelse på meddelanden som skickats av medlemmen

en: Action to take for postings from non-members for which no
                 explicit action is defined.
sv: Behandling av e-postbrev från icke-medlemmar som inte berörs av någon av de andra reglerna.

en: Action to take on all these held messages:
sv: Beslut för alla tillbakahållna meddelanden:

en: Action to take when a moderated member posts to the
                 list.
sv: Vad som händer när en modererad medlem skickar e-postbrev till listan.

en: Action:
sv: Beslut:

en: Add <b>%(esender)s</b> to a sender filter
sv: Lägg in <b>%(esender)s</b> i ett avsändarfilter som:

en: Add new item...
sv: Lägga till nytt...

en: Added  : %(s)s
sv: Lade till : %(s)s

en: Additional Member Tasks
sv: Ytterligare medlemsinställningar

en: Additional settings
sv: Ytterligare inställningar

en: Additionally, forward this message to:
sv: Vidaresänd detta meddelande även till:

en: Address/name
sv: Adress/namn

en: Address:
sv: Adress:

en: Addresses did not match!
sv: Adresserna är inte lika!

en: Addresses in this list are banned outright from subscribing
                 to this mailing list, with no further moderation required.  Add
                 addresses one per line; start the line with a ^ character to
                 designate a regular expression match.
sv: Alla e-postadresser som anges här kommer att bli utestängda från listan, och kan inte
    anmäla sig. Lägg in e-postadresser, en per rad, börja raden med tecknet ^
    för att ange ett regexp-uttryck som ska passa med avsändaradressen.

en: Addresses may not be blank
sv: Adresserna kan inte vara tomma

en: Admin address:
sv: Administratörsadress:

en: Administrative requests for mailing list:
sv: Administrativa förfrågningar för listan:

en: Administrivia tests will check postings to see whether it's
                 really meant as an administrative request (like subscribe,
                 unsubscribe, etc), and will add it to the the administrative
                 requests queue, notifying the administrator of the new request,
                 in the process.
sv: Filter för administrativa meddelanden kommer att undersöka om meddelandet egentligen är
    menat som en administrativ fråga (till exempel anmälan, avanmälan och liknande),
    och i så fall skicka meddelandet till administratören istället.

en: Advertise this list when people ask what lists are on this
                 machine?
sv: Visa denna e-postlista när någon ber om att få se en översikt över e-postlistor på denna maskin?

en: After content filtering, the message was empty
sv: Efter innehållsfiltrering var meddelandet tomt

en: Again to confirm password:
sv: Skriv lösenordet en gång till:

en: Alias names (regexps) which qualify as explicit to or cc
                 destination names for this list.
sv: Alias (regexp-uttryck) som kvalificerar giltiga <tt>Till:</tt> eller <tt>Cc:</tt> fält för denna lista.

en: All runs all the above qrunners
sv: "All" kör alla qrunners ovan

en: Already a member
sv: Redan medlem

en: Already a member: %(member)s
sv: Redan medlem: %(member)s

en: Also delete archives?
sv: Radera arkivet också?

en: Alternate addresses that are acceptable when
                 `require_explicit_destination' is enabled.  This option takes a
                 list of regular expressions, one per line, which is matched
                 against every recipient address in the message.  The matching is
                 performed with Python's re.match() function, meaning they are
                 anchored to the start of the string.
                 
                 <p>For backwards compatibility with Mailman 1.1, if the regexp
                 does not contain an `@', then the pattern is matched against just
                 the local part of the recipient address.  If that match fails, or
                 if the pattern does contain an `@', then the pattern is matched
                 against the entire recipient address.
                 
                 <p>Matching against the local part is deprecated; in a future
                 release, the pattern will always be matched against the entire
                 recipient address.
sv: Alternativa e-postadresser som godtas när 'require_explicit_destination' är aktiverad.
    Som värde för denna inställning ska du uppge regexp-uttryck ("regular expressions"),
    ett uttryck per rad, som jämförs mot varje mottagaradress i meddelandet.
    Jämförelsen utförs med Pythons re.match() funktion, som innebär att det gäller bara för
    början av strängen.
    
    <p>För bakåtkompatibilitet med Mailman 1.1, om regexp-uttrycket inte innehåller ett '@',
    jämförs uttrycket endast mot den första delen (det som står framför '@') av mottagaradressen.
    Om jämförelsen inte lyckas, eller uttrycket inte innehåller tecknet '@', jämförs
    uttrycket med hela mottagaradressen.
    
    <p>Jämförelse mot enbart den första delen av en mottagaradress kommer inte att stödjas 
    i en framtida version av Mailman, där enbart jämförelse mot hela mottagaradressen kommer att ha stöd.

en: An HTML attachment was scrubbed...
    URL: %(url)s
sv: En HTML-bilaga skiljdes ut...
    URL: %(url)s

en: An attempt was made to subscribe your address to the mailing list
    %(listaddr)s.  You are already subscribed to this mailing list.
    
    Note that the list membership is not public, so it is possible that a bad
    person was trying to probe the list for its membership.  This would be a
    privacy violation if we let them do this, but we didn't.
    
    If you submitted the subscription request and forgot that you were already
    subscribed to the list, then you can ignore this message.  If you suspect that
    an attempt is being made to covertly discover whether you are a member of this
    list, and you are worried about your privacy, then feel free to send a message
    to the list administrator at %(listowner)s.
sv: Ett försök har gjorts att anmäla din e-postadress till e-postlistan %(listaddr)s.
    Du är redan medlem av denna lista.
    
    Observera: listan över medlemmar är inte tillgänglig för alla, så det är möjligt
    att en utomstående försökte att ta reda på vilka som är medlemmar av listan.
    Det skulle ha varit ett brott mot tystnadsplikten om vi tillät utomstående att
    pröva sig fram på detta sätt, därför har vi bara gett ett neutralt meddelande till den
    som försökte.
    
    Om du försökte att anmäla dig men glömde att du redan var anmäld, kan du
    bara radera meddelandet och inte bry dig något mer om det hela. Om du har misstankar
    om att någon försöker att få reda på om du är medlem av listan eller inte, eller
    känner dig osäker på skyddet av upplysningar om dig, skicka gärna ett
    meddelande till listadministratören på adressen %(listowner)s.

en: An embedded message was scrubbed...
    From: %(who)s
    Subject: %(subject)s
    Date: %(date)s
    Size: %(size)s
    Url: %(url)s
sv: Ett inbäddat brev i e-postbrev, skiljdes ut...
    Från: %(who)s
    Titel: %(subject)s
    Datum: %(date)s
    Storlek: %(size)s
    Url: %(url)s

en: An introductory description - a few paragraphs - about the
                 list.  It will be included, as html, at the top of the listinfo
                 page.  Carriage returns will end a paragraph - see the details
                 for more info.
sv: En liten introduktion till e-postlistan, - gärna ett par avsnitt.
    Den kommer att visas som html, överst på e-postlistans informationssida.
    Radbyte används för att dela upp i avsnitt - se hjälp för mer information.

en: Anti-Spam filters
sv: Antispamfilter

en: Anyone
sv: Vem som he

en: Approval notices are sent when mail triggers certain of the
                 limits <em>except</em> routine list moderation and spam filters,
                 for which notices are <em>not</em> sent.  This option overrides
                 ever sending the notice.
sv: Besked om att ett meddelande måste godkännas skickas ut till avsändaren om
    meddelandet stoppas p g a något annat än listmoderation eller spamfilter.
    Sätts denna inställning till 'Nej', kommer avsändaren över huvud taget inte att ta emot
    detta besked.

en: Approve
sv: Godkänn

en: Archive messages?
sv: Arkivera e-postbrev i ett arkiv?

en: Archiving Options
sv: Inställningar för arkivering

en: As needed
sv: Efter behov

en: August
sv: Augusti

en: Authentication failed.
sv: Inloggningen misslyckades.

en: Authorization failed.
sv: Felaktigt lösenord

en: Auto-discard notification
sv: Automatiskt meddelande: ditt e-postbrev avvisades

en: Auto-generate initial list password?
sv: Generera listans lösenord automatiskt?

en: Auto-responder
sv: Automatiska svar

en: Auto-responder characteristics.<p>
    
    In the text fields below, string interpolation is performed with
    the following key/value substitutions:
    <p><ul>
        <li><b>listname</b> - <em>gets the name of the mailing list</em>
        <li><b>listurl</b> - <em>gets the list's listinfo URL</em>
        <li><b>requestemail</b> - <em>gets the list's -request address</em>
        <li><b>owneremail</b> - <em>gets the list's -owner address</em>
    </ul>
    
    <p>For each text field, you can either enter the text directly into the text
    box, or you can specify a file on your local system to upload as the text.
sv: Inställningar för automatiska svar.<p>
    
    I textrutorna nedan kan du använda följande variabler (skriv dem så här: %%(&lt;variabelnamn&gt;)s ) för att sätta in önskad information:
    <p><ul>
            <li><b>listname</b> - <em>namnet på listan</em>
            <li><b>listurl</b> - <em>URL till listans webbsida</em>
            <li><b>requestemail</b> - <em>listans -request e-postadress</em>
            <li><b>owneremail</b> - <em>listans -owner e-postadress</em>
    </ul>
    
    <p>Du kan antingen skriva texten direkt in i textrutorna, eller
    ange namnet på en fil från ditt lokala filsystem som innehåller texten.

en: Auto-response text to send to -request emails.
sv: Automatiskt svar på e-postbrev till -requestadressen.

en: Auto-response text to send to mailing list posters.
sv: Automatiskt svar som ska skickas.

en: Awaiting moderator approval
sv: Väntar på godkännande av moderator

en: B
sv: R

en: Bad --digest option: %(kind)s
sv: Ogiltig --digest parameter: %(kind)s

en: Bad --nomail option: %(why)s
sv: Ogiltig --nomail parameter: %(why)s

en: Bad MIME type ignored: %(spectype)s
sv: Hoppar över ogiltig MIME-typ: %(spectype)s

en: Bad URL specification
sv: Ogiltig URL-konstruktion

en: Bad argument to -a/--admin-notify: %(arg)s
sv: Ogiltigt argument till -a/--admin-notify: %(arg)s

en: Bad argument to -c/--changes-msg: %(arg)s
sv: Ogiltigt argument till -c/--changes-msg: %(arg)s

en: Bad argument to -w/--welcome-msg: %(arg)s
sv: Ogiltigt argument till -w/--welcome-msg: %(arg)s

en: Bad argument: %(arg)s
sv: Ogiltiga parametrar: %(arg)s

en: Bad arguments: %(pargs)s
sv: Ogiltig parameter: %(pargs)s

en: Bad arguments: %(strargs)s
sv: Ogiltiga parametrar: %(strargs)s

en: Bad choice: %(yesno)s
sv: )sOgiltigt val: %(yesn

en: Bad command: %(command)s
sv: Ogiltigt kommando: %(command)s

en: Bad confirmation string
sv: Ogiltig identifikation för bekräftelse

en: Bad digest specifier: %(arg)s
sv: Ogitlig parameter för sammandragsversion: %(arg)s

en: Bad email address for option %(property)s: %(val)s
sv: Ogiltig e-postadress för inställningen %(property)s: %(val)s

en: Bad email address provided
sv: Ogiltig e-postadress har angivits

en: Bad moderation flag value
sv: Ogiltigt värde på moderationsflaggan

en: Bad owner email address: %(s)s
sv: Ogiltig e-postadress: %(s)s

en: Bad queue directory: %(qdir)s
sv: Ogiltig kökatalog: %(qdir)s

en: Bad regular expression:
sv: Ogiltigt regexp-uttryck:

en: Bad set command: %(subcmd)s
sv: Ogiltigt kommando: %(subcmd)s

en: Bad status number: %(arg)s
sv: Ogiltigt statusnummer: %(arg)s

en: Bad value for <a href="?VARHELP=bounce/%(property)s"
                    >%(property)s</a>: %(val)s
sv: Ogiltigt värde för <a href="?VARHELP=bounce/%(property)s">%(property)s</a>: %(val)s

en: Bad/Invalid email address
sv: Fel/Ogiltig e-postadress

en: Bad/Invalid email address: %(member)s
sv: Fel/Ogiltig e-postadress: %(member)s

en: Bad/Invalid email address: blank line
sv: Fel/Ogiltig e-postadress: tom rad

en: Badly formed options entry:
     %(record)s
sv: Ogiltig inställning:
     %(record)s

en: Ban <b>%(esender)s</b> from ever subscribing to this
                        mailing list
sv: Utestäng <b>%(esender)s</b> från att anmäla sig på denna e-postlista

en: Ban list
sv: Utestängda adresser

en: Batched-delivery digest characteristics.
sv: Uppsättning av sammandragsversion.

en: Below, enter additional text to be added to the
        top of your invitation or the subscription notification.  Include at least
        one blank line at the end...
sv: I textrutan nedan kan du lägga in extra text som ska läggas till i toppen av inbjudan
    eller anmälningsbekräftelsen. Kom ihåg att lägga till minst en blankrad i slutet...

en: Big change in %(listname)s@%(listhost)s mailing list
sv: Stor ändring av e-postlistan %(listname)s@%(listhost)s

en: Blind carbon copies or other implicit destinations are
    not allowed.  Try reposting your message by explicitly including the list
    address in the To: or Cc: fields.
sv: 'Bcc:' eller andra oklara mål är inte tillåtna.
    Försök att skicka meddelandet igen genom att tydligt specifisera e-postlistans adress i Till: eller Cc: fälten.

en: Bounce action notification
sv: Meddelande om behandling av returmeddelanden

en: Bounce detection sensitivity
sv: Följsamhet

en: Bounce processing
sv: Behandling av returmeddelanden

en: By clicking on the <em>Remind</em> button, your
        password will be emailed to you.
sv: Klickar du på knappen <em>Skicka påminnelse</em>, kommer du att få ditt lösenord skickat till dig i ett e-postbrev.

en: By clicking on the <em>Unsubscribe</em> button, a
        confirmation message will be emailed to you.  This message will have a
        link that you should click on to complete the removal process (you can
        also confirm by email; see the instructions in the confirmation
        message).
sv: Genom att klicka på knappen <em>Avanmäl mig</em> kommer du att få ett e-postbrev som ber dig att bekräfta att du vill avanmäla dig från listan.
    Detta e-postbrev kommer att innehålla en länk (URL) som du kan klicka på för att bekräfta avanmälningen.
    (Du kan också bekräfta detta via e-post; följ instruktionerna i e-postbrevet som du får.)

en: By default, should new list member postings be moderated?
sv: Ska e-postbrev till listan, skickade från nya medlemmar, vanligtvis utvärderas av moderatorn?

en: By setting this value to <em>No</em>, you disable all
                 automatic bounce processing for this list, however bounce
                 messages will still be discarded so that the list administrator
                 isn't inundated with them.
sv: Genom att sätta detta värde till <em>Nej</em>, avaktiverar du all automatisk tolkning av returmeddelanden för denna lista.
    Observera att sådana meddelanden i alla fall kommer att förkastas så att listadministratören inte behöver bli plågad med dem.

en: By setting this value to <em>No</em>, you turn off
                 notification messages that are normally sent to the list owners
                 when a member is unsubscribed due to excessive bounces.  An
                 attempt to notify the member will always be made.
sv: Genom att sätta detta till <em>Nej</em>, avaktiverar du beskedet som vanligtvis skickas till ägaren av listan,
    när en medlem avanmäls från listan på grund av för många returmeddelanden.
    Ett försök att ge medlemmen besked görs alltid.

en: By setting this value to <em>No</em>, you turn off
                 notification messages that are normally sent to the list owners
                 when a member's delivery is disabled due to excessive bounces.
                 An attempt to notify the member will always be ma
sv: Genom att sätta detta till <em>Nej</em>, avaktiverar du beskeden som vanligtvis skickas till ägaren av listan,
    när utskick av e-postbrev till en medlem stoppas på grund av för många returmeddelanden.
    Ett försök att ge medlemmen besked görs alltid.

en: CGI script error
sv: CGI skript

en: Can list members choose to receive list traffic bunched in digests?
sv: Kan medlemmar av listan välja att få sammandrag skickat istället?

en: Can subscribers choose to receive mail immediately, rather
                 than in batched digests?
sv: Kan medlemmar välja att ta emot e-postbrev omedelbart, istället
    för i samlingsepost?

en: Can't have empty html page.
sv: HTML-sidan kan inte vara tom.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel and discard
sv: Avbryt

en: Cancel held message posting
sv: Dra tillbaka meddelande skickat till listan

en: Cancel posting
sv: Dra tillbaka meddelandet

en: Cannot open mbox file %(mbox)s: %(msg)s
sv: Kan inte öppna mbox-fil %(mbox)s: %(msg)s

en: )s | Cannot read address file: %(filename)s: %(ms
sv[0]: Kan inte läsa adressfil: %(filename)s: %(msg)s

en: Cannot read both digest and normal members from standard input.
sv: Kan inte läsa både medlemmar i normalversion och medlemmar i sammandragsversion från standard input.

en: Cannot unsubscribe non-members:
sv: Kan inte avanmäla en icke-existerande medlem:

en: Ceiling on acceptable number of recipients for a posting.
sv: Maximalt antal mottagaradresser i e-postbrev skickade till listan.

en: Change My Address and Name
sv: Ändra min adress och mitt namn

en: Change My Password
sv: Ändra mitt lösenord

en: Change a list's password.
    
    Prior to Mailman 2.1, list passwords were kept in crypt'd format -- usually.
    Some Python installations didn't have the crypt module available, so they'd
    fall back to md5.  Then suddenly the Python installation might grow a crypt
    module and all list passwords would be broken.
    
    In Mailman 2.1, all list and site passwords are stored in SHA1 hexdigest
    form.  This breaks list passwords for all existing pre-Mailman 2.1 lists, and
    since those passwords aren't stored anywhere in plain text, they cannot be
    retrieved and updated.
    
    Thus, this script generates new passwords for a list, and optionally sends it
    to all the owners of the list.
    
    Usage: change_pw [options]
    
    Options:
    
        --all / -a
            Change the password for all lists.
    
        --domain=domain
        -d domain
            Change the password for all lists in the virtual domain `domain'.  It
            is okay to give multiple -d options.
    
        --listname=listname
        -l listname
            Change the password only for the named list.  It is okay to give
            multiple -l options.
    
        --password=newpassword
        -p newpassword
            Use the supplied plain text password `newpassword' as the new password
            for any lists that are being changed (as specified by the -a, -d, and
            -l options).  If not given, lists will be assigned a randomly
            generated new password.
    
        --quiet / -q
            Don't notify list owners of the new password.  You'll have to have
            some other way of letting the list owners know the new password
            (presumably out-of-band).
    
        --help / -h
            Print this help message and exit.
sv: Ändra lösenordet för en lista.
    
    Innan Mailman 2.1 kom, blev listlösenorden (vanligtvis) sparade i cryptformat.
    Några Python-installationer hade inte cryptmodulen installerad, så de
    använde md5-modulen isället. Om cryptmodulen då installerades,
    fungerade inga lösenord längre.
    
    I Mailman 2.1 sparas alla lösenord i SHA1 hexdigest format. Detta är inte
    bakåtkompatibelt med äldre versioner av Mailman, och eftersom lösenorden inte
    får sparas i klartext, kan de inte hämtas ut och uppdateras.
    
    Detta skript genererar nya lösenord för en lista, och kan skicka dem till
    alla ägare av listan om så önskas.
    
    Används så här: change_pw [val]
    
    Val:
    
        --all / -a
            ändrar lösenorden på alla listor.
    
        --domain=domän
        -d domän
            ändrar lösenord för alla listor i den virtuella domänen 'domän'.
            Detta val kan användas flera gånger.
    
        --listname=listnamn
        -l listnamn
            ändrar bara lösenordet för den angivna listan.
            Detta val kan användas flera gånger.
    
        --password=nyttlösenord
        -p nyttlösenord
            Sätter lösenordet till det angivna "nyttlösenord" för de listor som
            ska ändras. Om detta val inte används, kommer lösenordet att
            genereras automatiskt.
    
        --quiet / -q
            Skicka inte meddelande om det nya lösenordet till listans ägare. Du bör då
            ha ett annat sätt att ge det nya lösenordet till ägaren.
    
        --help / -h
            Visar denna hjälptext.

en: Change address
sv: Byt e-postadress

en: Change list ownership passwords
sv: Ändra admin/moderatorns lösenord

en: Change of address request confirmed
sv: Ändring av adress bekräftad

en: Check a list's config database file for integrity.
    
    All of the following files are checked:
    
        config.pck
        config.pck.last
        config.db
        config.db.last
        config.safety
    
    It's okay if any of these are missing.  config.pck and config.pck.last are
    pickled versions of the config database file for 2.1a3 and beyond.  config.db
    and config.db.last are used in all earlier versions, and these are Python
    marshals.  config.safety is a pickle written by 2.1a3 and beyond when the
    primary config.pck file could not be read.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname [listname ...]]
    
    Options:
    
        --all / -a
            Check the databases for all lists.  Otherwise only the lists named on
            the command line are checked.
    
        --verbose / -v
            Verbose output.  The state of every tested file is printed.
            Otherwise only corrupt files are displayed.
    
        --help / -h
            Print this text and exit.
sv: Undersöker en listas konfigurationsdatabas.
    
    Följande filer kontrolleras:
    
        config.pck
        config.pck.last
        config.db
        config.db.last
        config.safety
    
    Det gör ingenting om någon av dessa inte existerar.
    config.pck och config.pck.last är konfigurationsdatabasfilen för 2.1a3 och
    nyare, lagrade i en pickle. config.db och config.db.last används i alla
    tidigare versioner, dessa filer är i formatet "Python marshal".
    config.safety är en pickle skapad av 2.1a3 och nyare när config.pck inte
    kan läsas.
    
    Används så här: %(PROGRAM)s [val] [listnamn [listnamn ...]]
    
    Val:
    
        --all / -a
            Undersöker databaserna för alla listor. Vanligtvis undersöks bara de
            nämnda listorna.
    
        --verbose / -v
            Visa detaljer. Status för varje fil som testas, skrivs ut.
            Vanligtvis visas bara korrupta filer.
    
        --help / -h
            Visar denna hjälptext.

en: Check the permissions for the Mailman installation.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [-f] [-v] [-h]
    
    With no arguments, just check and report all the files that have bogus
    permissions or group ownership.  With -f (and run as root), fix all the
    permission problems found.  With -v be verbose.
sv: Undersöker rättigheter på filerna i Mailmaninstallationen.
    
    Används så här: %(PROGRAM)s [-f] [-v] [-h]
    
    Om inget val är specifiserat, gör den bara en undersökning och rapporterar
    ogiltiga rättigheter och ägarskap på filer. Med -f (bör köras som root), rättar
    den till alla fel under tiden. Med -v visas detaljerad information.

en: Clean up an .mbox archive file.
    
    The archiver looks for Unix-From lines separating messages in an mbox archive
    file.  For compatibility, it specifically looks for lines that start with
    "From " -- i.e. the letters capital-F, lowercase-r, o, m, space, ignoring
    everything else on the line.
    
    Normally, any lines that start "From " in the body of a message should be
    escaped such that a > character is actually the first on a line.  It is
    possible though that body lines are not actually escaped.  This script
    attempts to fix these by doing a stricter test of the Unix-From lines.  Any
    lines that start "From " but do not pass this stricter test are escaped with a
    > character.
    
    Usage: cleanarch [options] < inputfile > outputfile
    Options:
        -s n
        --status=n
            Print a # character every n lines processed
    
        -q / --quiet
            Don't print changed line information to standard error.
    
        -n / --dry-run
            Don't actually output anything.
    
        -h / --help
            Print this message and exit
sv: Rensar upp i en .mbox fil.
    
    Arkivfunktionen ser efter Unix-From rader som skiljer meddelanden från varandra
    i en mbox fil. För kompatibilitet ser den efter rad som börjar med
    "From" -- altså stort F, litet r, o, och m, och ett mellanrum. Allt annat på
    raden bortses från.
    
    Vanligtvis ska rader som befinner sig i innehållet i ett e-postbrev, och som börjar
    med "From ", egentligen börja med en ">" så att meddelande kan tolkas på rätt
    sätt. Det händer att detta någon gång inte är fallet. Detta skript försöker
    att rätta till detta och göra en lite strängare kontroll på Unix-From rader.
    Rader som börjar med "From " men som inte passerar denna kontroll, får ett
    ">" framför sig.
    
    Används så här: cleanarch [val] < infil > utfil
    
    Val:
        -s n
        --status=n
            Visa ett # för var n:te rad som läses.
    
        -q / --quietly
            Visa inte ändringar som görs.
    
        -n / --dry-run
            Skriv inget till standard output.
    
        -h / --help
            Visa denna hjälptext.

en: Clear Form
sv: Rensa formulär

en: Clear this member's <em>moderate</em> flag
sv: Rensa denna medlems <em>moderationsflagga</em>

en: Click here for the list of
sv: Klicka här för att se listan över

en: Click here to hide the legend for this table.
sv: Klicka här för att inte visa förklaringen till inställningarna.

en: Click here to include the legend for this table.
sv: Klicka här för att visa förklaringen till inställningarna.

en: Click on a link to visit your options page for the
            requested mailing list.
sv: Klicka på en lista för att gå till dina personliga inställningar för den.

en: Click on the message number to view the individual
                message, or you can
sv: Klicka på meddelandets nummer för att se det, eller så kan du

en: Clone a member address.
    
    Cloning a member address means that a new member will be added who has all the
    same options and passwords as the original member address.  Note that this
    operation is fairly trusting of the user who runs it -- it does no
    verification to the new address, it does not send out a welcome message, etc.
    
    The existing member's subscription is usually not modified in any way.  If you
    want to remove the old address, use the -r flag.  If you also want to change
    any list admin addresses, use the -a flag.
    
    Usage:
        clone_member [options] fromoldaddr tonewaddr
    
    Where:
    
        --listname=listname
        -l listname
            Check and modify only the named mailing lists.  If -l is not given,
            then all mailing lists are scanned from the address.  Multiple -l
            options can be supplied.
    
        --remove
        -r
            Remove the old address from the mailing list after it's been cloned.
    
        --admin
        -a
            Scan the list admin addresses for the old address, and clone or change
            them too.
    
        --quiet
        -q
            Do the modifications quietly.
    
        --nomodify
        -n
            Print what would be done, but don't actually do it.  Inhibits the
            --quiet flag.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
     fromoldaddr (`from old address') is the old address of the user.  tonewaddr
     (`to new address') is the new address of the user.
sv: Klonar en medlemsadress.
    
    Att klona en medlemsadress betyder att kopiera inställningarna för en medlem över
    till en ny medlem, med en annan e-postadress. Den uppsprungliga medlemmens
    inställningar ändras inte, men kan tas bort genom att använda -r flaggan. Om du
    också önskar att ändra e-postadressen till en av listadministratörerna,
    använd -a flaggan.
    
    Observera: detta kommando litar på den som kör det, det sänds ingen
    bekräftelse, välkomsthälsning eller liknande till den nya adressen.
    
    Används så här:
    
        clone_member [val] frångammaladresstillnyadress
    
    Där:
    
        --listname=listnamn
        -l listnamn
            Går igenom och ändrar bara på namngivna e-postlistor. Om -l inte
            uppges, används alla e-postlistor. Flera -l kan användas.
    
        --remove
        -r
            Avanmäler den gamla e-postadressen efter det att den nya är anmäld.
    
        --admin
        -a
            Går igenom och ändrar eventuellt även administratörsadresser.
    
        --quiet
        -q
            Utför ändringar så omärkligt som möjligt.
    
        --nomodify
        -n
            Utför inga ändringar, men visar vad som skulle blivit utfört.
    
        --help
        -h
            Visar denna hjälptext.
    
    frångammaladress ('från gammal adress') är e-postadressen till medlemmen som
        ska kopieras från.
    tillnyadress ('till ny adress') är den nya e-postadressen som ska upprättas, och
        som ska få den gamla adressens inställningar.

en: Computing threaded index
sv: Bygger innehållsförteckning

en: Conceal the member's address
sv: Dölj medlemmens adress

en: Configuration Categories
sv: Kategorier

en: Configure a list from a text file description.
    
    Usage: config_list [options] listname
    
    Options:
        --inputfile filename
        -i filename
            Configure the list by assigning each module-global variable in the
            file to an attribute on the list object, then saving the list.  The
            named file is loaded with execfile() and must be legal Python code.
            Any variable that isn't already an attribute of the list object is
            ignored (a warning message is printed).  See also the -c option.
    
            A special variable named `mlist' is put into the globals during the
            execfile, which is bound to the actual MailList object.  This lets you
            do all manner of bizarre thing to the list object, but BEWARE!  Using
            this can severely (and possibly irreparably) damage your mailing list!
    
        --outputfile filename
        -o filename
            Instead of configuring the list, print out a list's configuration
            variables in a format suitable for input using this script.  In this
            way, you can easily capture the configuration settings for a
            particular list and imprint those settings on another list.  filename
            is the file to output the settings to.  If filename is `-', standard
            out is used.
    
        --checkonly
        -c
            With this option, the modified list is not actually changed.  Only
            useful with -i.
    
        --verbose
        -v
            Print the name of each attribute as it is being changed.  Only useful
            with -i.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
    The options -o and -i are mutually exclusive.
sv: Konfigurerar listan från en textfil.
    
    
    Används så här: config_list [val] listnamn
    
    Val:
        --inputfile filnamn
        -i filnamn
            Konfigurerar listan genom att läsa in filen och sätta attribut till
            listans objekt efter variablerna i filen. Filen läses in med
            funktionen execfile() och måste därför vara giltig Pythonkod. Alla
            variabler som inte är ett attribut i listobjektet hoppas över
            (en varning visas). Se också -c valet.
    
            Den speciella variabeln 'mlist' inom execfile(), binds till
            själva MailList objektet. Detta gör att du kan göra allt med
            listobjektet, så VAR FöRSIKTIG! Felaktig användning kan fullständigt ödelägga
            e-postlistan!
    
        --outputfile filnamn
        -o filnamn
            Skriver ut hela listans konfiguration till en fil (som åter kan sparas
            med -i, se ovan), istället för att konfigurera listan. Detta är
           till exempel ett enkelt sätt att kopiera inställningarna för en lista över till en
            annan lista. 'filnamn' är namnet på filen som konfigurationen ska skrivas
            till. Om filnamnet är '-', skriver skriptet till standard output.
    
        --checkonly
        -c
            Gör bara en kontroll av data, utan att ändra på listan.
            Bara användbart för -i valet.
    
        --verbose
        -v
            Visar namnet på alla attribut som ändras.
            Bara användbart för -i valet.
    
        --help
        -h
            Visar denna hjälptext.
    
    -o och -i kan inte användas samtidigt.

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm (*) - email confirmation required <br>
                               Require approval - require list administrator
                               approval for subscriptions <br>
                               Confirm and approve - both confirm and approve
                               
                               <p>(*) when someone requests a subscription,
                               Mailman sends them a notice with a unique
                               subscription request number that they must reply to
                               in order to subscribe.<br> This prevents
                               mischievous (or malicious) people from creating
                               subscriptions for others without their consent.
sv: bekräftelse(*) - bekräftelse på e-postbrev är nödvändig<br>
    godkännande - ansökan om medlemskap måste godkännas av listadministratör (eller eventuellt listmoderator)<br>
    bekräftelse+godkännande - både bekräftelse på e-post och godkännade av listadministratör (eventuellt listmoderator) är nödvändig<br>
    
    <p>(*) när någon vill anmäla sig på en lista, skickar Mailman ett meddelande med en unik identifikator som måste uppges för att bekräfta anmälan.<br>
    På detta sätt kommer det inte att vara möjligt att anmäla  någon på listan mot dennes vilja.

en: Confirm and approve
sv: Bekräfta och godkänn

en: Confirm change of address request
sv: Bekräfta ändring av adress

en: Confirm initial password:
sv: Listlösenord en gång till:

en: Confirm moderator password:
sv: Moderatorlösenordet en gång till:

en: Confirm subscription request
sv: Bekräfta ansökan om medlemskap

en: Confirm unsubscription request
sv: Bekräfta att du önskar avanmäla dig

en: Confirmation from your email address is required, to prevent anyone from
    subscribing you without permission.  Instructions are being sent to you at
    %(email)s.  Please note your subscription will not start until you confirm
    your subscription.
sv: Bekräftelse från din e-postadress är nödvändig, för att ingen annan ska kunna anmäla dig till listan mot din vilja. Du kommer nu att få ett e-postbrev med närmare instruktioner till adressen %(email)s. Du kommer inte att bli medlem av listan förrän du har följt instruktionerna och bekräftat att du vill vara med på listan.

en: Confirmation string was empty.
sv: Ogiltig URL - tom bekräftelseidentifiering

en: Confirmation string:
sv: Identifikation för bekräftelse:

en: Confirmation succeeded
sv: Bekräftelse mottagen

en: Content filtered message notification
sv: Underrättelse om innehållsfiltrerat meddelande

en: Content&nbsp;filtering
sv: Filtrering&nbsp;på&nbsp;innehåll

en: Continue awaiting approval
sv: Fortsätt att vänta på godkännande av moderator

en: Could not open file for reading: %(filename)s.
sv: Kunde inte öppna filen "%(filename)s" för att läsa.

en: Could not open file for writing:
sv: Kan inte öppna filen för att skriva:

en: Create List
sv: Upprätta lista

en: Create a %(hostname)s Mailing List
sv: Upprätta en e-postlista på %(hostname)s

en: Create another list
sv: Upprätta ytterligare en lista

en: Creating archive directory
sv: Skapar arkivkatalog

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Daily
sv: Dagligen

en: Database Updated...
sv: Databasen är uppdaterad...

en: Default language for this list.
sv: Standardspråk för denna lista.

en: Default options for new members joining this list.<input
                 type="hidden" name="new_member_options" value="ignore">
sv: Standardval för nya medlemmar som anmäls till listan.
    <input type="hidden" name="new_member_options" value="ignore">

en: Defer
sv: Vänta

en: Delete
sv: Radera

en: Delete this list
sv: Radera denna lista

en: Delete this mailing list
sv: Radera denna e-postlista

en: Delivered by Mailman<br>version %(version)s
sv: Levererat av Mailman<br>version %(version)s

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Description:  %(description)s
sv: Beskrivning:  %(description)s

en: Detailed instructions for the administrative database
sv: Detaljerade instruktioner för den administrativa databasen

en: Digest
sv: Sammandrag

en: Digest Foo
sv: Bottentext

en: Digest Hea
sv: Topptext

en: Digest members:
sv: Medlemmar i sammandragsversion:

en: Digest options
sv: Inställningar för sammandragsversion

en: Disabled
sv: Inte tillgängligt

en: Discard
sv: Kasta

en: Discards
sv: Kastar

en: Do not send a copy of a member's own post
sv: Skicka ingen kopia till medlemmen av hans/hennes egna e-postbrev

en: Downgrade detected, from version %(hexlversion)s to version %(hextversion)s
    This is probably not safe.
    Exiting.
sv: Nedgradering från version %(hexlversion)s till version %(hextversion)s.
    Detta kommer antagligen inte att fungera.
    Avbryter.

en: Dry run mode
sv: Utför inga ändringar.

en: Dutch
sv: Holländska

en: Each list member has a <em>moderation flag</em> which says
                 whether messages from the list member can be posted directly to
                 the list, or must first be approved by the list moderator.  When
                 the moderation flag is turned on, list member postings must be
                 approved first.  You, the list administrator can decide whether a
                 specific individual's postings will be moderated or not.
    
                 <p>When a new member is subscribed, their initial moderation flag
                 takes its value from this option.  Turn this option off to accept
                 member postings by default.  Turn this option on to, by default,
                 moderate member postings first.  You can always manually set an
                 individual member's moderation bit by using the
                 <a href="%(adminurl)s/members">membership management
                 screens</a>.
sv: Varje medlem av listan har en <em>moderationsflagga</em> som berättar om
    e-postbrev från medlemmen kan skickas direkt till e-postlistan, eller om de först
    måste godkännas av listmoderatorn.
    När moderationsflaggan är aktiverad måste e-postbrev från medlemmen godkännas av
    listmoderatorn innan det skickas ut till alla på listan. Som listadministratör
    kan du för varje enskild medlem bestämma om medlemmens e-postbrev ska modereras
    eller ej.
    <p>När en ny medlem anmäls på listan, sätts moderationsflaggan till den
    inställning du väljer här. Sätt den til 'Nej' om du önskar att e-postbrev
    från medlemmar vanligtvis ska gå direkt till listan. Sätt den till 'Ja' om du
    önskar att e-postbrev från nya medlemmar ska godkännas innan de skickas ut till hela
    listan. Du kan alltid ställa in moderationsflaggan för varje enskild medlem på
    <a href="%(adminurl)s/members">Administrera medlemmar</a>-sidan.

en: Each topic keyword is actually a regular expression, which is
                 matched against certain parts of a mail message, specifically the
                 <code>Keywords:</code> and <code>Subject:</code> message headers.
                 Note that the first few lines of the body of the message can also
                 contain a <code>Keywords:</code> and <code>Subject:</code>
                 "header" on which matching is also performed.
sv: Varje ämnesord är faktiskt ett regexp-uttryck, som jämförs mot delar av e-postbrevet,
    nämligen fälten <code>Keywords:</code> och <code>Subject:</code> i meddelandehuvudet.
    Observera att de första raderna i e-postbrevets innehåll också kan bestå av sådana "fält", och
    kan därmed också bli undersökta.

en: Edit HTML : Error
sv: Redigera HTML : Fel

en: Edit Options
sv: Ändra inställningar

en: Edit the public HTML pages
sv: Redigera HTML-koden på listans webbsida

en: Email My Password To Me
sv: Skicka mig mitt lösenord

en: Email address:
sv: E-postadre

en: Emergency hold on all list traffic is in effect
sv: Alla e-postbrev till listan hålls tillbaka för godkännande.

en: Empty list passwords are not allowed
sv: Tomma listlösenord är inte tillåtna

en: Enabled
sv: Tillgängligt

en: ed | Encode the
                 <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">subject
                 prefix</a> even when it consists of only ASCII characte
sv[0]: Koda
                 <a href="?VARHELP=general/subject_prefix">subject
                 prefix</a> även när det endast består av ASCII-tecken?

en: End of
sv: Slut på

en: English (U
sv: Engelska (USA)

en: Enter confirmation cookie
sv: Uppge identifikation för bekräftelse

en: Enter new administrator password:
sv: Nytt administratörslösenord:

en: Enter new moderator password:
sv: Nytt moderatorlösenord:

en: Enter one address per line below...
sv: Skriv in e-postadressen/adresserna (bara en adress per rad) i textrutan nedan...

en: Enter the email of the person running the list:
sv: Uppge e-postadressen till den person som ansvarar för listan:

en: Enter the name of the list:
sv: Uppge e-postlistans namn:

en: Error
sv: Fel

en: Error Unsubscribing:
sv: Fel under avanmälan av:

en: Error inviting:
sv: Fel under inbjudan:

en: Error opening list "%(listname)s", skipping.
    %(e)s
sv: Hoppar över listan "%(listname)s" p g a fel under öppnande.
    %(e)s

en: Error opening list %(listname)s... skipping.
sv: Hoppar över listan "%(listname)s" p g a fel under öppnandet.

en: Error subscribing:
sv: Fel under anmälan:

en: Error:
sv: Fel:

en: Estonian
sv: Estniska

en: Explicit <tt>Reply-To:</tt> header.
sv: Egendefinierad <tt>Reply-To:</tt> adress.

en: Explicit address
sv: Egendefinierad adress

en: February
sv: Februari

en: Filter out duplicate messages to list members (if possible)
sv: Filtrera bort meddelandedubbletter till medlemmar (om möjligt)

en: Finalizing
sv: Avslutar

en: Find all lists that a member's address is on.
    
    Usage:
        find_member [options] regex [regex [...]]
    
    Where:
        --listname=listname
        -l listname
            Include only the named list in the search.
    
        --exclude=listname
        -x listname
            Exclude the named list from the search.
    
        --owners
        -w
            Search list owners as well as members.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
        regex
            A Python regular expression to match against.
    
    The interaction between -l and -x is as follows.  If any -l option is given
    then only the named list will be included in the search.  If any -x option is
    given but no -l option is given, then all lists will be search except those
    specifically excluded.
    
    Regular expression syntax is Perl5-like, using the Python re module.  Complete
    specifications are at:
    
    http://www.python.org/doc/current/lib/module-re.html
    
    Address matches are case-insensitive, but case-preserved addresses are
    displayed.
sv: Söker efter en e-postadress i e-postlistorna.
    
    Används så:
        find_member [val] regex [regex [...]]
    
    Där:
        --listname=listnamn
        -l listnamn
            Söker bara i den specifiserade e-postlistan.
    
        --exclude=listenamn
        -x listnamn
            Utelämnar den specifiserade e-postlistan från söket.
    
        --owners
        -w
            Söker bland listans ägare förutom bland listans medlemmar.
    
        --help
        -h
            Visar denna hjälptext.
    
        regex
            Ett Python regexp-uttryck som ska användas som sökmönster.
    
    Förhållandet mellan -l och -x är som följer. Om -l anges, kommer bara den angivna
    listan att inkluderas i söket. Om -x anges, men inte -l, söks alla listor igenom
    bortsett från de som specifiserats med -x.
    
    Syntax för regexp-uttryck är som Perl5, när Pythons "re" modul används.
    Komplett specifikation finns på:
    
    http://www.python.org/doc/current/lib/module-re.html
    
    Adresser jämförs utan skillnad på små och stora bokstäver, men visas med
    stora/små bokstäver som de stavas.

en: Find member %(link)s:
sv: Finn medlem %(link)s:

en: Finnish
sv: Finska

en: Fixing language templates: %(listname)s
sv: Uppdaterar språkfiler: %(listname)s

en: Footer added to every digest
sv: Bottentext i varje samlingsepost

en: Footer added to mail sent to regular list members
sv: Bottentext som läggs till nederst i e-postbrev som skickas till listans medlemmar

en: For some reason, %(mbox_dir)s exists as a file.  This won't work with
    b6, so I'm renaming it to %(mbox_dir)s.tmp and proceeding.
sv: Av en eller annan anledning, existerar %(mbox_dir)s som en fil. Detta kommer inte
    att fungera i b6, så jag ändrar namnet till %(mbox_dir)s.tmp och fortsätter.

en: For some unknown reason
sv: Av okänd anledning

en: Forward messages (individually) to:
sv: Vidaresänd meddelanden (individuellt) till:

en: Forward of moderated message
sv: Vidaresändning av modererat meddelande

en: Forward to List Owner
sv: Sänd vidare till listans ägare

en: Fourth
sv: Fjärde

en: French
sv: Franska

en: Fri
sv: Fre

en: From:
sv: Från:

en: Fundamental list characteristics, including descriptive
                info and basic behaviors.
sv: Grundläggande egenskaper för listan, bland annat en beskrivning av listan, och hur den fungerar.

en: General Options
sv: Allmänna inställningar

en: General list information page
sv: Listans webbsida

en: General list personality
sv: Allmänna inställningar för e-postlistan

en: German
sv: Tyska

en: Gnu's Not Unix
sv: GNU är inte Unix

en: Go to list archives
sv: Gå till listans arkiv

en: Go to the general list information page
sv: Gå till listans webbsida

en: Gzip'd Text%(sz)s
sv: Gzippad text%(sz)s

en: HTML Unchanged.
sv: Inga ändringar i HTML-koden.

en: HTML attachment scrubbed and removed
sv: En HTML-bilaga skiljdes ut och togs bort

en: HTML successfully updated.
sv: HTML-koden är uppdaterad.

en: Header added to every digest
sv: Topptext i varje samlingsepost

en: Header added to mail sent to regular list members
sv: Rubrik som läggs till överst i e-postbrev som skickas till listans medlemmar

en: Hit enter to notify %(listname)s owner...
sv: Tryck [Enter] för att skicka meddelande till ägaren  av listan %(listname)s...

en: Hold
sv: Hålla tillbaka

en: Hold posts with header value matching a specified regexp.
sv: Håll tillbaka e-postbrev som skickats till listan, som innehåller fält (i meddelandehuvudet) som passar med egendefinierade regexp-uttryck.

en: Holds
sv: Håller tillbaka

en: Host name this list prefers for email.
sv: Namn på värddator som denna lista ska använda för e-postadresser.

en: Hostile address (illegal characters)
sv: Farlig e-postadress (innehåller ogiltiga tecken)

en: Hostile address (illegal characters): %(member)s
sv: Ogiltigt tecken i e-postadressen: %(member)s

en: How big in Kb should a digest be before it gets sent out?
sv: Hur stor (i Kb) ska en samlingsepost vara innan den skickas ut?

en: How many <em>Your Membership Is Disabled</em> warnings a
                 disabled member should get before their address is removed from
                 the mailing list.  Set to 0 to immediately remove an address from
                 the list once their bounce score exceeds the threshold.  This
                 value must be an integer.
sv: Hur många varningar om <em>Ditt medlemskap avslutas</em> som ska skickas till en medlem innan avanmälan från listan sker.
    Sätt detta värde till 0 för att ta bort en medlem från listan omedelbart om det kommer returmeddelanden från medlemmens e-postadress.
    Detta tal måste vara ett heltal.

en: How many body lines should the topic matcher scan?
sv: Hur många rader ska ämnesfiltret söka igenom?

en: How often should a new archive volume be started?
sv: Hur ofta ska en ny arkivvolym startas?

en: How often should a new digest volume be started?
sv: Hur ofta ska en ny volym startas?

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: If a posting has this number, or more, of recipients, it is
                 held for admin approval.  Use 0 for no ceiling.
sv: Om ett e-postbrev som skickats till listan innehåller så många mottagare som, eller flera mottagare än, detta värde,
    hålls e-postbrevet tillbaka så att listadministratören eventuellt kan godkänna det.
    Använd värdet 0 för ingen begränsning.

en: If you reject this post,<br>please explain (optional):
sv: Om du inte godkänner detta,<br>skriv gärna en förklaring:

en: If you reply to this message, keeping the Subject: header intact, Mailman will
    discard the held message.  Do this if the message is spam.  If you reply to
    this message and include an Approved: header with the list password in it, the
    message will be approved for posting to the list.  The Approved: header can
    also appear in the first line of the body of the reply.
sv: Om du svarar på detta meddelande, och behåller Subject: fältet som det är, kommer
    Mailman att kasta det tillbakahållna meddelandet. Gör detta om meddelandet är spam.
    Om du svarar på detta meddelande, och lägger till ett Approved: fält i meddelandehuvudet
    som innehåller listans lösenord, kommer e-postbrevet att godkännas och skickas till listan.
    Approved: fältet kan du också skriva som den första raden i svaret du skickar.

en: If you supply a password, you must confirm it.
sv: Väljer du ett eget lösenord, måste du bekräfta det genom att fylla i båda lösenordsfälten.

en: If your mailing list's default language uses a non-ASCII
                 character set and the prefix contains non-ASCII characters, the
                 prefix will always be encoded according to the relevant
                 standards.  However, if your prefix contains only ASCII
                 characters, you may want to set this option to <em>Never</em> to
                 disable prefix encoding.  This can make the subject headers
                 slightly more readable for users with mail readers that don't
                 properly handle non-ASCII encodings.
    
                 <p>Note however, that if your mailing list receives both encoded
                 and unencoded subject headers, you might want to choose <em>As
                 needed</em>.  Using this setting, Mailman will not encode ASCII
                 prefixes when the rest of the header contains only ASCII
                 characters, but if the original header contains non-ASCII
                 characters, it will encode the prefix.  This avoids an ambiguity
                 in the standards which could cause some mail readers to display
                 extra, or missing spaces between the prefix and the original
                 header.
sv: Om din e-postlistas standardspråk använder en teckenuppsättning som inte använder ASCII
                 och om prefixen innehåller tecken som inte är ASCII, kommer
                 prefixet alltid att kodas i enlighet med gällande
                 standard.  Om ditt prefix bara innehåller ASCII-
                 tecken, kanske du vill sätt ditt val till <em>Aldrig</em> för
                 att avaktivera prefixkodning. Detta kan göra ämnesrubrikerna
                 mer läsbara för användare med e-postprogram som inte
                 klarar av att hantera non-ASCII tecken.
    
                 <p>Observera att om din e-postlista får meddelanden som kan ha både kodade och okodade
                 ämnesrubriker, så kanske du vill välja <em>Efter
                 behov</em>.  Om du väljer denna inställning, kommer Mailman inte att koda ASCII
                 -prefix om resten av huvudet bara innehåller bara ASCII-tecken,
                 men om originalhuvudet innehåller non-ASCII-tecken
                 kommer Mailman att koda prefix. Detta gör att man undviker en  ambivalens
                 i standarden som kan orsaka att vissa e-postläsare visar extra
                 eller saknade utrymmen mellan prefix och originalhuvud.

en: Ignore  :  %(addr)30s
sv: Hoppar över : %(addr)30s

en: Ignoring changes to deleted member: %(user)s
sv: Bortser från ändring av en medlem som är avanmäld: %(user)s

en: Ignoring non-text/plain MIME parts
sv: Hoppar över MIME-delar som inte är text/plain

en: Illegal email address provided
sv: Ogiltig e-postadress har angivits

en: Illegal list name: %(s)s
sv: Ogiltigt listnamn: %(s)s

en: Illegal option: %(opt)s
sv: Ogiltig parameter: %(opt)s

en: Importing %(module)s...
sv: Importerar %(module)s...

en: In order to change your membership option, you must
        first log in by giving your %(extra)smembership password in the section
        below.  If you don't remember your membership password, you can have it
        emailed to you by clicking on the button below.  If you just want to
        unsubscribe from this list, click on the <em>Unsubscribe</em> button and a
        confirmation message will be sent to you.
    
        <p><strong><em>Important:</em></strong> From this point on, you must have
        cookies enabled in your browser, otherwise none of your changes will take
        effect.
sv: För att ändra på dina personliga inställningar, logga in nedan genom att ge %(extra)sditt lösenord.
    Om du inte kommer ihåg lösenordet, kan du be om att få det skickat till dig i ett e-postbrev genom att trycka på knappen nedan.
    Om du bara önskar att avanmäla dig från listan, klicka på knappen <em>Avanmäl mig </em> nedan.
    Efter ett tag kommer du att få ta emot ett e-postbrev som ber dig bekräfta detta.
    
    <p><strong><em>Viktigt:</em></strong> Du måste ha cookies
    aktiverade i din browser, annars kommer inga ändringar att sparas.

en: Increment the digest volume number and reset the digest number to one.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [listname ...]
    
    Options:
    
        --help/-h
            Print this message and exit.
    
    The lists named on the command line are bumped.  If no list names are given,
    all lists are bumped.
sv: Ökar volymnummer i sammandragsversion, och sätter utgivningsnumret till 1.
    
    Används så här: %(PROGRAM)s [val] [listnamn ...]
    
    Val:
    
        --help
        -h
            Visar denna hjälptext.
    
    Volymnumret ökas för den angivna listan. Om ingen lista anges, ökas
    volymnummer för alla listor.

en: Initial %(listname)s password:
sv: Det första lösenordet för "%(listname)s" är:

en: Initial list of supported languages.  <p>Note that if you do not
            select at least one initial language, the list will use the server
            default language of %(deflang)s
sv: Språk tillgängliga för denna lista.
    <p>Väljer du inte minst ett språk, kommer listan att använda serverns
    standardspråk, som är %(deflang)s

en: Initial list owner address:
sv: Ägarens e-postadress:

en: Initial list password:
sv: Listlöseno

en: Initial list passwords do not match
sv: Lösenorden är inte lika

en: Inject a message from a file into Mailman's incoming queue.
    
    Usage: inject [options] [filename]
    
    Options:
    
        -h / --help
            Print this text and exit.
    
        -l listname
        --listname=listname
            The name of the list to inject this message to.  Required.
    
        -q queuename
        --queue=queuename
            The name of the queue to inject the message to.  The queuename must be
            one of the directories inside the qfiles directory.  If omitted, the
            incoming queue is used.
    
    filename is the name of the plaintext message file to inject.  If omitted,
    standard input is used.
sv: Sätta in ett e-postbrev i en Mailmankö.
    
    Används så här: inject [val] [filnamn]
    
    Val:
    
        -l listnamn
        --listname=listnamn
            Namn på listan som ska ta emot meddelandet. MåSTE specifiseras.
    
        -q könamn
        --queue=könamn
            Namn på kön som meddelandet ska sättas in i. Könamnet ska motsvara
            namn på en av katalogerna i qfiles katalogen. 'incoming' kön används
            om ingen kö anges.
    
    filnamn är namnet på filen som innehåller ett e-postbrev i ren text som ska sättas
    in i en kö. Om ingen fil anges, används standard input.

en: Interrupted...
sv: Avbrutet...

en: Invalid :  %(addr)30s
sv: Ogiltig :  %(addr)30s

en: Invalid confirmation string.  It is
                possible that you are attempting to confirm a request for an
                address that has already been unsubscribed.
sv: Ogiltig URL för bekräftelse.
    Det är möjligt att du försöker att bekräfta avanmälan av en e-postadress som redan
    har tagits bort från listan.

en: Invalid confirmation string.  Note that confirmation strings expire
    approximately %(days)s days after the initial subscription request.  If your
    confirmation has expired, please try to re-submit your original request or
    message.
sv: Ogiltig identifikation för bekräftelse av anmälan.
    Observera att sådana identifikationer går ut cirka %(days)s dagar efter
    att du har mottagit e-postbrevet med adressen. Om detta är fallet, försök att
    skicka den ursprungliga frågan eller meddelandet på nytt.

en: e. | Invalid options to CGI scr
sv[0]: Ogiltiga parametrar till CGI-skriptet

en: Invalid options to CGI script.
sv: Ogiltiga parametrar till CGI-skriptet.

en: Invalid value for variable: %(property)s
sv: Ogiltigt värde för: %(property)s

en: Invite
sv: Inbjud

en: Is archive file source for public or private archival?
sv: Ska filen arkiveras i ett privat eller i ett offentligt arkiv?

en: Is qrunner even running?
sv: Kör qrunne

en: Is the list moderator's approval required for unsubscription
                 requests?  (<em>No</em> is recommended)
sv: Måste listmoderatorn godkänna avanmälningar från listan?
    (<em>Nej</em> rekommenderas)

en: omitted
sv: Italienska

en: 
    st
sv: Jan

en: ndard i
sv: Januari

en: put is u
sv: Japanska

en: ed.
sv: Juli

en: rru
sv: Juni

en: ted.
sv: Juni

en: . | Inva
sv[0]: Koreanska

en: id :  %(addr)30s | Inva
sv[0]: Inställningar&nbsp;för&nbsp;språk

en: id confirmation string.  It is
sv: Språk som denna lista stöder.

en:          possible that you are attemptin
sv: Dagens sista automatiska svarsmeddelande

en:  to confirm a request for an
                address that has already been unsubscribed. | Invalid confirmation string.  Note that confirmation strings
sv[0]: Låt fälten för lösenord vara tomma om du vill att Mailman ska generera ett lösenord för listan.

en: List
sv: Lista

en: List Characteristics
sv: Några egenskaper för listan

en: List Helpbot: %(requestaddr)s
sv: Kommandoadress:  %(requestaddr)s

en: List Ident
sv: Listidenti

en: List Owners:  %(owneraddr)s
sv: Listans ägare:  %(owneraddr)s

en: List admin only
sv: Bara listadministratör

en: List all the owners of a mailing list.
    
    Usage: %(program)s [options] listname ...
    
    Where:
    
        --all-vhost=vhost
        -v=vhost
            List the owners of all the mailing lists for the given virtual host.
    
        --all
        -a
            List the owners of all the mailing lists on this system.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
    
    `listname' is the name of the mailing list to print the owners of.  You can
    have more than one named list on the command line.
sv: Visar vem som är ägare (owner) till en e-postlista.
    
    Används så här: %(program)s [val] listnamn ...
    
    Val:
    
        --all-vhost=vhost
        -v=vhost
            Visar alla ägare till e-postlistor på given virtuell host/värddator.
    
        --all
        -a
            Visar alla ägare av alla e-postlistor på systemet.
    
        --help
        -h
            Visar denna hjälptext.
    
    'listnamn' är namn på en e-postlista som du vill se ägarna till. Du kan ange
    namn på flera e-postlistor.

en: List already exists: %(listname)s
sv: Listan finns redan: %(listname)s !

en: List creator's (authentication) password:
sv: Lösenord för att upprätta ny e-postlista:

en: List members
sv: Medlemmar av listan

en: rs | List moderators (and list administrators) are sent daily
                 reminders of requests pending approval, like subscriptions to a
                 moderated list, or postings that are being held for one reason or
                 another.  Setting this option causes notices to be sent
                 immediately on the arrival of new requests as we
sv[0]: Det skickas ut påminnelse till listmoderatorn (och listadministratören) varje dag om frågor som av
    en eller annan anledning väntar på behandling. Väljer du "Ja", kommer
    listadminstratören också att ta emot ett meddelande så snart en fråga kommer in.

en: List my other subscriptions
sv: Visa andra listor som jag är medlem av

en: List name is required
sv: Du MåSTE specifisera listans namn

en: List name is required.
sv: Listans namn krävs

en: List name must not include "@": %(listname)s
sv: Listnamnet får inte innehålla "@": %(listname)s

en: List name:    %(listname)s
sv: Listnamn:    %(listname)s

en: List of addresses which are banned from membership in this
                 mailing list.
sv: Lista över e-postadresser som inte får lov att anmäla sig till denna e-postlista.

en: List of non-member addresses whose postings should be
                 automatically accepted.
sv: Lista över e-postadresser till icke-medlemmar som alltid ska godkännas.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 automatically discarded.
sv: Lista över e-postadresser till icke-medlemmar som automatiskt ska kastas.

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 automatically rejected.
sv: s.Lista över e-postadresser till icke-medlemmar som alltid ska avvis

en: List of non-member addresses whose postings will be
                 immediately held for moderation.
sv: Lista över e-postadresser till icke-medlemmar som alltid ska hållas tillbaka för utvärdering.

en: List password:
sv: Listlöseno

en: List topic keywords
sv: Ämnesord för listan

en: List traffic archival policies.
sv: Regler för arkivering

en: List-specific text prepended to new-subscriber welcome
                 message
sv: Text som läggs till i välkomsthälsning till nya medlemmar på denna lista.

en: List:
sv: Lista:

en: List: %(listname)s, 	Owners: %(owners)s
sv: Lista: %(listname)s, 	Ägare: %(owners)s

en: Loading list %(listname)s
sv: Läser listan %(listname)s

en: Log in
sv: Logga in

en: Log out
sv: Logga ut

en: Logout
sv: Logga ut

en: Mail deliv
sv: E-postutsk

en: Mail&lt;-&gt;News&nbsp;gateways
sv: E-post&lt;-&gt;Nyhetsgrupper&nbsp;&ouml;verf&ouml;ring

en: Mail-to-News and News-to-Mail gateway services.
sv: E-post-till-nyhetsgrupp och nyhetsgrupp-till-e-posttjänst.

en: Mailing list creation request for list %(listname)s
sv: Resultat av upprättande av e-postlistan %(listname)s

en: Mailing list creation results
sv: Resultat av upprättandet

en: Mailing list deletion results
sv: Resultat av radering av e-postlista

en: Mailing list removal request for list %(listname)s
sv: Fråga om att radera e-postlistan %(listname)s

en: Mailman %(varname)s List Option Help
sv: Inställning: %(varname)s

en: Mailman Administrative Database Error
sv: Fel i Mailmans administrativa databas

en: Mailman privacy alert
sv: Säkerhetsmeddelande från Mailman

en: Mailman won't accept the given email address as a valid address.
    (E.g. it must have an @ in it.)
sv: Mailman accepterar inte den givna e-postadressen, eftersom den inte ser ut som en
    giltig e-postadress. (Den måste till exempel innehålla tecknet "@")

en: Make your changes in the following section, then submit them
            using the <em>Submit Your Changes</em> button below.
sv: Gör eventuella ändringar nedan och klicka därefter på knappen
    <em>Spara ändringar</em> längre ned på sidan, för att göra ändringarna giltiga.

en: Many (in fact, most) spams do not explicitly name their
                 myriad destinations in the explicit destination addresses - in
                 fact often the To: field has a totally bogus address for
                 obfuscation.  The constraint applies only to the stuff in the
                 address before the '@' sign, but still catches all such spams.
    
                 <p>The cost is that the list will not accept unhindered any
                 postings relayed from other addresses, unless
    
                 <ol>
                     <li>The relaying address has the same name, or
    
                     <li>The relaying address name is included on the options that
                     specifies acceptable aliases for the list.
    
                 </ol>
sv: Många (faktiskt merparten av) spam/skräppost har inte de slutliga mottagarna i mottagningsfälten.
    Faktiskt så innehåller oftast <tt>Till:</tt> ch/eller <tt>Cc:</tt> fälten en fullständigt ogiltig adress.
    Begränsningen du sätter här har bara inverkan på det som står framför '@' tecknet i adressen(erna),
    men kommer i alla fall att fånga upp och blockera det mesta av spam/skräppost.
    
    <p>Priset för detta är att listan inte obehindrat kommer att kunna ta emot e-postbrev som vidarebefordrats via andra e-postadresser, om inte
    
    <ol>
      <li>Adressen som det vidarebefodras från har samma namn, eller</li>
      <li>Adressen som det vidarebefodras från inkluderas i inställningen som bestämmer giltiga alias för listan.</li>
    </ol>

en: Mar
sv: Mars

en: March
sv: Mars

en: Mass Remov
sv: Ta bort medlemmar

en: Mass Subscriptions
sv: Lägga in nya medlemmar

en: Mass catchup completed
sv: Uppdatering utförd

en: Mass&nbsp;Removal
sv: Ta&nbsp;bort&nbsp;medlemmar&nbsp;fr&aring;n&nbsp;listan

en: Mass&nbsp;Subscription
sv: L&auml;gga&nbsp;in&nbsp;nya&nbsp;medlemmar&nbsp;p&aring;&nbsp;listan

en: Maximum length in kilobytes (KB) of a message body.  Use 0
                 for no limit.
sv: Maximal storlek i kilobytes (KB) för innehållet i e-postbrev som skickas till listan.
    Använd värdet '0' för att inte ha någon begränsning.

en: Member filters
sv: Filtrering av e-postbrev från medlemmar

en: Member name successfully changed.
sv: Namnet har ändrats.

en: Membership List
sv: Lista över medlemmar

en: Membership exposure
sv: Insyn i medlemskap

en: Membership re-enabled.
sv: Du kommer nu att ta emot e-postbrev från listan igen.

en: Membership&nbsp;List
sv: Lista&nbsp;&ouml;ver&nbsp;medlemmar

en: Membership&nbsp;Management
sv: Administrera&nbsp;medlemmar

en: Message Excerpt:
sv: Utdrag ur meddelandet:

en: Message Headers:
sv: Headers i meddelandet:

en: Message body is too big: %(size)d bytes with a limit of
    %(limit)d KB
sv: Meddelandet är för stort: %(size)d bytes, gränsen är %(limit)d KB

en: Message has a suspicious header
sv: Meddelandet har ett misstänkt meddelandehuvud.

en: Message has implicit destination
sv: Meddelandet har ett inte klart utsagt mål

en: Message may contain administrivia
sv: Meddelandet kan ha administrativt innehåll

en: Moderator passwords did not match
sv: Moderatorlösenorden är inte lika

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: More information: %(listurl)s
sv: Mer information:  %(listurl)s

en: Must have a listname and a filename
sv: Måste ha ett listnamn och ett filnamn

en: Must posts have list named in destination (to, cc) field
                 (or be among the acceptable alias names, specified below)?
sv: Måste e-postbrev till listan ha listans adress (eller andra giltiga adresser, se nedan) i <tt>Till:</tt> eller <tt>Cc:</tt> fälten?

en: Name of li
sv: Listans na

en: Name:
sv: Namn:

en: Natural language (internationalization) options.
sv: Stöd för flera språk. (Internationalisering)

en: New %(listname)s password: %(notifypassword)s
sv: Nytt lösenord för %(listname)s: %(notifypassword)s

en: New %(pwdesc)s password:
sv: Nytt %(pwdesc)s lösenord:

en: New subscription request to list %(realname)s from %(addr)s
sv: Ny ansökan om medlemskap på listan %(realname)s från %(addr)s

en: New unsubscription request from %(realname)s by %(addr)s
sv: Ansökan från %(addr)s om avanmälan från listan %(realname)s

en: News server settings
sv: Inställningar för nyhetsserver

en: No
sv: Nej

en: No address given
sv: Ingen e-postadress angiven

en: No argument to -f given
sv: "-f" parametern saknar värde

en: No child with pid: %(pid)s
sv: Ingen child med pid: %(pid)s

en: No command given.
sv: Inget kommando angett.

en: No filename given.
sv: Inget filnamn angett

en: No list name supplied.
sv: Inget listnamn angett

en: No list named:
sv: Hittade ingen lista med namnet:

en: No listname given
sv: Ingen lista har angetts

en: No lists to search
sv: Inga listor att söka i

en: No matching mailing lists found
sv: Hittade ingen träff på denna e-postlista

en: No one can subscribe to the digest of this list!
sv: Det är inte möjligt att få en sammandragsversion som medlem på denna lista!

en: t! | No problems fo
sv[0]: Hittade inga problem

en: No reason given
sv: Ingen orsak given

en: No runner name given.
sv: Inget runnernamn blev angett.

en: No subject
sv: Utan titel

en: No such list "%(listname)s"
    %(e)s
sv: Listan "%(listname)s" finns inte
    %(e)s

en: No such list (or list already deleted): %(listname)s
sv: Listan finns inte (eller är redan raderad): %(listname)s

en: No such list <em>%(safelistname)s</em>
sv: Listan finns inte: <em>%(safelistname)s</em>

en: No such list: %(listname)s
sv: Listan finns inte: %(listname)s

en: No such list: %(listname)s.  Removing its residual archives.
sv: Listan finns inte: %(listname)s. Tar bort arkivet som ligger kvar.

en: No such member: %(addr)s
sv: Medlemmen finns inte: %(addr)s.

en: No such member: %(safeuser)s.
sv: Medlemmen finns inte: %(safeuser)s.

en: No updates are necessary.
sv: Ingen uppdatering är nödvändig.

en: No valid address found to subscribe
sv: Ingen giltig e-postadress för anmälan hittades

en: No valid variable name found.
sv: Hittade inget giltigt variabelnamn.

en: Non-digest (regular) members:
sv: Medlemmar i normal version:

en: Non-digest&nbsp;options
sv: Inst&auml;llningar&nbsp;f&ouml;r&nbsp;normalversion

en: Non-member filters
sv: Filtrering av e-postbrev från icke-medlemmar

en: Non-members are not allowed to post messages to this list.
sv: Man måste vara medlem för att kunna skicka meddelanden till denna e-postlista.

en: Non-standard property restored: %(k)s
sv: Icke standardegenskap återställd: %(k)s

en: None
sv: Ingen

en: None - no verification steps (<em>Not
                               Recommended </em>)<br>
                               Confirm (*) - email confirmation step required <br>
                               Require approval - require list administrator
                               Approval for subscriptions <br>
                               Confirm and approve - both confirm and approve
                               
                               <p>(*) when someone requests a subscription,
                               Mailman sends them a notice with a unique
                               subscription request number that they must reply to
                               in order to subscribe.<br>
    
                               This prevents mischievous (or malicious) people
                               from creating subscriptions for others without
                               their consent.
sv: Ingen - ingen bekräftelse nödvändig (<em>Rekommenderas inte!</em>)<br>
    Bekräftelse(*) - bekräftelse på e-post är nödvändig<br>
    Godkännande - ansökan om medlemskap måste godkännas av listadministratör (eller eventuellt listmoderator)<br>
    Bekräftelse+godkännande - både bekräftelse på e-post och godkännande av listadministratör (eventuellt listmoderator) är nödvändigt<br>
    
    <p>(*) när någon vill anmäla sig på en lista, skickar Mailman ett meddelande med en unik identifikator som måste uppges för att bekräfta anmälan.<br>
    På detta sätt kommer det då inte att vara möjligt att anmäla någon till listan mot dennes vilja.

en: Norwegian
sv: Norska

en: Not a valid email address: %(toaddr)s
sv: Ingen giltig e-postadress: %(toaddr)s

en: Not authenticated
sv: Inte verifierad

en: ed | Not removing archives.  Reinvoke with -a to remove th
sv[0]: Tar inte bort arkiv. Kör kommandot på nytt med parametern "-a" för
    att ta bort arkiv.

en: Not subscribed
sv: Inte anmäld

en: Note: Since this is a list of mailing lists, administrative
    notices like the password reminder will be sent to
    your membership administrative address, %(addr)s.
sv: Observera: Eftersom detta är en lista som innehåller flera e-postlistor, kommer administrativa meddelanden,
    som till exempel påminnelser om lösenord, att skickas till den administrativa adressen %(addr)s.

en: Nothing to do.
sv: Ingenting att göra.

en: Notificati
sv: Meddelanden

en: Oct
sv: Okt

en: October
sv: Oktober

en: Off
sv: Av

en: Okay, the list moderator will still have the
        opportunity to approve or reject this message.
sv: Ok, listmoderatorn kommer fortfarande att kunna godta eller avvisa detta meddelande.

en: On
sv: På

en: Once a month, your password will be emailed to you as a reminder.
sv: En gång i månaden kommer du som en påminnelse att få ta emot ditt lösenord i ett e-postbrev.

en: One of -i or -o is required
sv: Du MåSTE använda en av parametrarna "-i" eller "-o"

en: One of these actions is take when the message matches one of
                 the content filtering rules, meaning, the top-level
                 content type matches one of the <a
                 href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_types</a>, or the top-level content type does
                 <strong>not</strong> match one of the
                 <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a>, or if after filtering the subparts of the
                 message, the message ends up empty.
    
                 <p>Note this action is not taken if after filtering the message
                 still contains content.  In that case the message is always
                 forwarded on to the list membership.
    
                 <p>When messages are discarded, a log entry is written
                 containing the Message-ID of the discarded message.  When
                 messages are rejected or forwarded to the list owner, a reason
                 for the rejection is included in the bounce message to the
                 original author.  When messages are preserved, they are saved in
                 a special queue directory on disk for the site administrator to
                 view (and possibly rescue) but otherwise discarded.  This last
                 option is only available if enabled by the site
                 administrator.
sv: Här bestämmer du vad som ska hända när ett meddelade filtreras av ett filter, alltså
    om bilagorna filtreras av
    <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">MIME-filtret</a>, eller en
    bilaga inte är en av de
    <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">giltiga MIME-typerna</a>, eller
    meddelandet visar sig vara tomt efter filtrering.
    
    <p>Obeservera att det du väljer här kommer inte att ske om ett meddelande fortfarande
    innehåller något efter filtrering. Då kommer meddelandet alltid att sändas vidare till
    listan.
    
    <p>När meddelanden förkastas, skrivs Message-IDen till det kastade meddelandet
    till loggen. När meddelanden sänds i retur eller vidaresänds till listans ägare,
    kommer en anledning alltid att inkluderas i returmeddelandet som skickas till avsändaren.
    När meddelanden ska sparas, lagras de i en speciell kökatalog på disken så att
    serveradministratören kan se (och kanske göra något med) meddelandet, men förutom detta
    kastas de. Detta sista val är bara tillgängligt om
    serveradministratören har tillåtit det.

en: Only one -f switch allowed
sv: Bara en "-f" parameter kan användas

en: Only one of -i or -o is allowed
sv: Bara en av parametrarna "-i" eller "-o" kan användas åt gången

en: Open list, moderated group
sv: Öppen lista, modererad grupp

en: Original Message
sv: Ursprungligt meddelande

en: Other Administrative Activities
sv: Andra administrativa aktiviteter

en: Overview of all %(hostname)s mailing lists
sv: Lista över alla e-postlistor på %(hostname)s

en: PID unreadable in: %(pidfile)s
sv: Oläslig PID i: %(pidfile)s

en: Password // URL
sv: Lösenord // URL

en: Password change failed.
sv: Fel under ändring av lösenord.

en: Password changed.
sv: Lösenordet är ändrat.

en: Password reminder
sv: Påminnelse om lösenord

en: Password successfully changed.
sv: Ditt lösenord har ändrats.

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Passwords
sv: Lösenord

en: Passwords did not match!
sv: Lösenorden är inte lika!

en: Passwords do not match; no changes made.
sv: Lösenorden är inte lika; ingen ändring gjord.

en: Passwords may not be blank
sv: Lösenorden kan inte vara tomma

en: Pattern (as regexp):
sv: Filter (regexp-uttryck):

en: Pending subscriptions:
sv: Ansökningar om medlemskap som väntar på behandling:

en: Perform all necessary upgrades.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options]
    
    Options:
        -f/--force
            Force running the upgrade procedures.  Normally, if the version number
            of the installed Mailman matches the current version number (or a
            `downgrade' is detected), nothing will be done.
    
        -h/--help
            Print this text and exit.
    
    Use this script to help you update to the latest release of Mailman from
    some previous version.  It knows about versions back to 1.0b4 (?).
sv: Utför all nödvändig uppgradering.
    
    Används så här: %(PROGRAM)s [val]
    
    Val:
        -f / --force
            Vanligtvis görs ingenting om den installerade Mailmanversionen är
            samma som den nya versionen (eller en nedgradering prövas). Med detta
            val kommer uppgradering att köras oavsett versionsnummer.
    
        --help
        -h
            Visar denna hjälptext.
    
    Använd detta skript till att hjälpa dig att uppgradera Mailman från tidigare
    versioner till ny version. Skriptet känner till versioner ända tillbaka till
    1.0b4 (?).

en: Permanently ban from this list
sv: Utestäng för alltid från denna lista

en: Permanently remove mailing list <em>%(realname)s</em>
sv: Ta bort e-postlistan <em>%(realname)s</em> permanent

en: Pickling archive state into
sv: Lagrar arkivets tillstånd i en pickle:

en: Plain
sv: Ren text

en: Please do *not* post administrative requests to the mailing
    list.  If you wish to subscribe, visit %(listurl)s or send a message with the
    word `help' in it to the request address, %(request)s, for further
    instructions.
sv: Var vänlig och skicka *inte* administrativa frågor till e-postlistan.
    Om du vill avanmäla dig från listan, gå in på %(listurl)s eller skicka ett e-postbrev som bara innehåller ordet 'help' till %(request)s för att få närmare instruktioner.

en: Please enter the confirmation string
        (i.e. <em>cookie</em>) that you received in your email message, in the box
        below.  Then hit the <em>Submit</em> button to proceed to the next
        confirmation step.
sv: Var god ange identifikationen, som du har tagit emot i ett e-postbrev, i fältet nedan.
    Klicka därefter på knappen <em>Bekräfta</em> för att fortsätta till nästa steg.

en: Please specify either -p or -m.
sv: Var vänlig använd -p eller -m.

en: Please trim the recipient list; it is too long.
sv: Var vänlig korta ner mottagarlistan; den är för lång.

en: Policies concerning immediately delivered list traffic.
sv: Regler för utskick i normalversion.

en: Policies concerning the content of list traffic.
    
                <p>Content filtering works like this: when a message is
                received by the list and you have enabled content filtering, the
                individual attachments are first compared to the
                <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">filter
                types</a>.  If the attachment type matches an entry in the filter
                types, it is discarded.
    
                <p>Then, if there are <a
                href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">pass types</a>
                defined, any attachment type that does <em>not</em> match a
                pass type is also discarded.  If there are no pass types defined,
                this check is skipped.
    
                <p>After this initial filtering, any <tt>multipart</tt>
                attachments that are empty are removed.  If the outer message is
                left empty after this filtering, then the whole message is
                discarded.  Then, each <tt>multipart/alternative</tt> section will
                be replaced by just the first alternative that is non-empty after
                filtering.
    
                <p>Finally, any <tt>text/html</tt> parts that are left in the
                message may be converted to <tt>text/plain</tt> if
                <a href="?VARHELP=contentfilter/convert_html_to_plaintext"
                >convert_html_to_plaintext</a> is enabled and the site is
                configured to allow these conversions.
sv: Riktlinjer avseende innehållet i listans trafik.
    
                <p>Innehållsfiltrering fungerar så här: när listan tar emot ett e-postbrev
                och du har aktiverat innehållsfiltrering, jämförs
                först de eventuella bilagorna med 
                <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types">MIME-filter</a>.
                Om en bilagas typ matchar något av dessa filter
                kastas bilagan.
    
                <p>Därefter jämförs eventuella bilagor med <a
                href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types">giltiga MIME-typer</a>,
                om det finns sådana definierade. Alla bilagor som <em>inte</em> matchar a
                någon av de angivna MIME-typerna kastas. Om det inte finns några MIME-typer definierade,
                görs inte denna kontroll.
    
                <p>Efter denna inledande filtrering tas alla tomma <tt>multipart</tt>
                -bilagor bort. Om själva meddelandet som återstår är
                tomt efter denna filtrering, kastas hela meddelandet.
                Sedan kommer varje <tt>multipart/alternative</tt> bilaga att
                ersättas av det första alternativ som inte är tomt.
    
                <p>Till sist, kommer alla <tt>text/html</tt> delar som är kvar i meddelandet
                att konverteras till <tt>text/plain</tt> om
                <a href="?VARHELP=contentfilter/convert_html_to_plaintext"
                >convert_html_to_plaintext</a> är aktiverat och servern har
                konfigurerats för att tillåta detta.

en: Poll the NNTP servers for messages to be gatewayed to mailing lists.
    
    Usage: gate_news [options]
    
    Where options are
    
        --help
        -h
            Print this text and exit.
sv: Kontaktar NNTP-servern för att se om nya meddelanden ska distribueras till
    de respektive e-postlistorna.
    
    Används så här: gate_news [val]
    
    Val:
    
        --help
        -h
            Visar denna hjälptext.

en: Portuguese (Brazil)
sv: Portugisiska (Brasilien)

en: Post by non-member to a members-only list
sv: Meddelande från icke-medlem till en lista för bara medlemmar.

en: Post to moderated list
sv: Meddelande till modererad lista

en: Posted message canceled
sv: Meddelandet drogs tillbaka

en: Poster
sv: Avsändare

en: Posting Held for Approval
sv: E-post till listan som väntar på godkännande

en: Posting of your message titled "%(subject)s"
sv: Ditt meddelande med titel "%(subject)s"

en: Posting to a restricted list by sender requires approval
sv: Meddelande till en begränsad lista kräver godkännande

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 accepted with no further moderation applied.  Add member
                 addresses one per line; start the line with a ^ character to
                 designate a regular expression match.
sv: E-postbrev från dessa icke-medlemmar kommer automatiskt att godkännas.
    Lägg in e-postadresser, en per rad, börja raden med tecknet ^
    för att ange ett regexp-uttryck som ska passa med avsändaradressen.

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 discarded.  That is, the message will be thrown away with no
                 further processing or notification.  The sender will not receive
                 a notification or a bounce, however the list moderators can
                 optionally <a href="?VARHELP=privacy/sender/forward_auto_discards"
                 >receive copies of auto-discarded messages.</a>.
    
                 <p>Add member addresses one per line; start the line with a ^
                 character to designate a regular expression match.
sv: n.E-postbrev från dessa icke-medlemmar kommer automatiskt att kastas.
    Det vill säga att meddelandet kastas utan någon form av meddelande om detta,
    men listmoderatorn kan (om så önskas)
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/forward_auto_discards">ta emot en kopia av det kastade e-postbrevet</a>.
    <p>Lägg in e-postadresser, en per rad, börja raden med tecknet ^
    för att ange ett regexp-uttryck som ska passa med avsändaradress

en: Postings from any of these non-members will be automatically
                 rejected.  In other words, their messages will be bounced back to
                 the sender with a notification of automatic rejection.  This
                 option is not appropriate for known spam senders; their messages
                 should be
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                 >automatically discarded</a>.
    
                 <p>Add member addresses one per line; start the line with a ^
                 character to designate a regular expression match.
sv: E-postbrev från dessa icke-medlemmar kommer automatiskt att avvisas. De kommer att få e-postbrevet
    i retur, med ett meddelande om att det automatiskt blev avvisat. Detta val bör inte
    användas för kända spamavsändare, de bör
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_non_members">automatiskt kastas</a>.
    <p>Lägg in e-postadresser, en per rad, börja raden med tecknet ^
    för att ange ett regexp-uttryck som ska passa med avsändaradressen.

en: Postings from any of these non-members will be immediately
                 and automatically held for moderation by the list moderators.
                 The sender will receive a notification message which will allow
                 them to cancel their held message.  Add member addresses one per
                 line; start the line with a ^ character to designate a regular
                 expression match.
sv: E-postbrev från dessa icke-medlemmar kommer automatiskt att hållas tillbaka för
    utvärdering av listmoderatorn.
    Avsändaren kommer att ta emot ett meddelande om detta, med bland annat
    instruktioner om hur han/hon kan dra tillbaka sitt e-postbrev.
    Lägg in e-postadresser, en per rad, börja raden med tecknet ^
    för att ange ett regexp-uttryck som ska passa med avsändaradressen.

en: Postings to:  %(postaddr)s
sv: Adress:      %(postaddr)s

en: Preferred language:
sv: Önskat spr

en: Prefix <tt>Subject:</tt> headers on postings gated to news?
sv: Lägga till prefix på ett <tt>Subject:</tt> fält på meddelanden som skickas till nyhetsgrupper?

en: Prefix for subject line of list postings.
sv: Text före ämnesfältet i e-postbrev som skickas till listan.

en: Preserve
sv: Bevara

en: Preserve message for site administrator
sv: Ta vara på meddelandet för systemets administratör

en: Preserve messages for the site administrator
sv: Bevara meddelanden för systemets administratör

en: Previous message:
sv: Föregående meddelande:

en: Print the Mailman version.
sv: Visa Mailmanversionen.

en: Privacy options
sv: Personliga val

en: Private Archive Error
sv: Fel i privat arkiv

en: Private Archive Error - %(msg)s
sv: Fel i privat arkiv - %(msg)s

en: Private archive file not found
sv: Hittar inte arkivfilen

en: Problems found:
sv: Hittade problem:

en: Public mailing lists at %(hostname)s:
sv: E-postlistor offentligt tillgängliga på %(hostname)s:

en: Python Powered
sv: Programmerat i Python

en: Quarterly
sv: Kvartalsvis

en: RFC 2369 defines a set of List-* headers that are
                     normally added to every message sent to the list membership.
                     These greatly aid end-users who are using standards compliant
                     mail readers.  They should normally always be enabled.
    
                     <p>However, not all mail readers are standards compliant yet,
                     and if you have a large number of members who are using
                     non-compliant mail readers, they may be annoyed at these
                     headers.  You should first try to educate your members as to
                     why these headers exist, and how to hide them in their mail
                     clients.  As a last resort you can disable these headers, but
                     this is not recommended (and in fact, your ability to disable
                     these headers may eventually go away).
sv: I RFC 2369 definieras en rad List-* fält i meddelandehuvudet, som vanligtvis
    läggs till varje meddelande som skickas ut via listan. Dessa fält kan hjälpa
    de användare av listan som nyttjar en e-postläsare som följer denna standard.
    Dessa fält bör därför alltid vara med.
    
    <p>Det är dock inte alla e-postläsare som följer denna standard. Är det många av medlemmarna
    på listan som använder sådana e-postläsare, och som blir förvirrade av 
    fälten i meddelandehuvudet, kan du välja att utesluta fälten.
    Men du bör först försöka att lära och förklara för medlemmarna vad avsikten är med sådana
    fält, och hur de kan dölja dem i sina e-postläsare. Som en sista utväg
    kan du utesluta dessa fält, men detta rekommenderas inte (denna möjligghet kan
    faktiskt också försvinna i senare versioner).

en: Re-enable mailing list membership
sv: Ta emot e-postbrev från listan igen

en: Re-enable membership
sv: Ta emot e-postbrev igen

en: Re-generate the Pipermail gzip'd archive flat files.
    
    This script should be run nightly from cron.  When run from the command line,
    the following usage is understood:
    
    Usage: %(program)s [-v] [-h] [listnames]
    
    Where:
        --verbose
        -v
            print each file as it's being gzip'd
    
        --help
        -h
            print this message and exit
    
        listnames
            Optionally, only compress the .txt files for the named lists.  Without 
            this, all archivable lists are processed.
sv: Genererar Pipermails gzip arkiv från flat files.
    
    Detta skript bör köras nattetid från cron. När det körs från kommandoraden
    kan det användas på följande sätt:
    
    Används så här: %(program)s [-v] [-h] [listnamn ...]
    
    Där:
        --verbose
        -v
            Skriver namnet på varje fil efter hand som den blir gzip'ad.
    
        --help
        -h
            Visar denna hjälptext.
    
        listnamn
            Valfritt. Om listnamn anges, komprimeras bara .txt filerna till
            de nämnda listorna. Om inget listnamn anges, komprimeras .txt
            filerna för alla listor som har aktiverat arkiv.

en: Re-opening all log files
sv: öppnar alla loggfiler på nytt

en: Reason for refusal
sv: Anledning

en: Reason:
sv: Orsak:

en: Receive digests?
sv: Ta emot sammandragsversioner?

en: Regexp:
sv: Regexp-uttryck:

en: Regular
sv: Normal

en: Reject
sv: Avslå

en: Rejects
sv: Avslår

en: Reloading pickled archive state
sv: Laddar arkivets tillstånd från en pickle

en: Remind
sv: Skicka påminnelse

en: Remove message attachments that don't have a matching
                 content type.  Leave this field blank to skip this filter
                 test.
sv: Ta bort meddelandebilagor som inte har en matchande innehållstyp.
                 Lämna detta fält tomt för att hoppa över test av filter.

en: Remove the components of a mailing list with impunity - beware!
    
    This removes (almost) all traces of a mailing list.  By default, the lists
    archives are not removed, which is very handy for retiring old lists.
    
    Usage:
        rmlist [-a] [-h] listname
    
    Where:
        --archives
        -a
            Remove the list's archives too, or if the list has already been
            deleted, remove any residual archives.
    
        --help
        -h
            Print this help message and exit.
sv: Tar bort alla komponenter av en e-postlista från systemet!
    
    Detta kommando tar bort (nästan) alla spår av en e-postlista. Utan -a valet
    tas inte listans arkiv bort, vilket kan vara nyttigt att ha för att avveckla
    gamla listor.
    
    Används så här: rmlist [-a] [-h] listnamn
    
    Där:
        --archives
        -a
            Ta bort (radera) även listans arkiv, eller om listan redan är
            raderad, ta bort arkiven som eventuellt ligger kvar.
    
        --help
        -h
            Visar denna hjälptext.

en: Removed: %(s)s
sv: Tar bort %(s)s

en: Removing %(msg)s
sv: Tar bort %(msg)s

en: Request to mailing list %(realname)s rejected
sv: Fråga till e-postlistan %(realname)s inte godkänd

en: Requested topic is not valid: %(topicname)s
sv: Det valda ämnet är inte giltigt: %(topicname)s

en: Require approval
sv: Begär godkännande

en: Restarting Mailman's master qrunner
sv: Startar Mailmans master qrunner på nytt.

en: Return to the
sv: Tillbaka till

en: Run this program as root or as the %(name)s user, or use -u.
sv: Kör detta program som root eller som  %(name)s, eller använd -u.

en: Running %(module)s.%(callable)s()...
sv: Kör %(module)s.%(callable)s()...

en: Russian
sv: Ryska

en: Saving list
sv: Sparar lis

en: Search regular expression required
sv: Du MåSTE specifisera ett regexp-uttryck

en: Search...
sv: Sök...

en: Second
sv: Andra

en: Select page to edit:
sv: Välj webbsidan som du vill redigera:

en: Send "list created" email to list owner?
sv: Skicka e-postbrev om upprättandet till listans ägare?

en: Send goodbye message to members when they are unsubscribed?
sv: Skicka avskedshälsning till medlemmar när de avanmäler sig?

en: Send mail to poster when their posting is held for approval?
sv: Skicka e-postbrev till avsändare när deras e-postbrev till listan hålls tillbaka för godkännande?

en: Send monthly password reminders?
sv: e?Skicka påminnelse om lösenord en gång i månad

en: Send notifications of new subscriptions to the list owner?
sv: Skicka meddelande till listans ägare när någon anmäler sig?

en: Send notifications to the list owner?
sv: Skicka meddelande till listans ägare?

en: Send password reminders to, eg, "-owner" address instead of
                 directly to user.
sv: Skicka påminnelser om lösenord till, till exempel, "-owner" adressen istället för direkt
    till medlemmen.

en: Send unsubscription acknowledgement to the user?
sv: Skicka bekräftelse på avanmälan från listan till medlemmen?

en: Send welcome message to newly subscribed members?
sv: Skicka välkomsthälsning till nya medlemmar?

en: Send welcome messages to new subscribees?
sv: Skicka välkomsthälsning till nya medlemmar?

en: Sender discarded message via web.
sv: Avsändaren drog tillbaka sitt meddelande via webbsidan.

en: Sender is explicitly forbidden
sv: Avsändaren är utestängd

en: Sender&nbsp;filters
sv: Filtrering&nbsp;p&aring;&nbsp;avs&auml;ndare

en: Set
sv: Sätt

en: Set the site password, prompting from the terminal.
    
    The site password can be used in most if not all places that the list
    administrator's password can be used, which in turn can be used in most places
    that a list users password can be used.
    
    Usage: %(PROGRAM)s [options] [password]
    
    Options:
    
        -c/--listcreator
            Set the list creator password instead of the site password.  The list
            creator is authorized to create and remove lists, but does not have
            the total power of the site administrator.
    
        -h/--help
            Print this help message and exit.
    
    If password is not given on the command line, it will be prompted for.
sv: Sätter det globala Mailman lösenordet, från terminalen.
    
    Det globala Mailman lösenordet kan användas på de flesta, om inte alla, ställen
    där listans administratörslösenord kan användas, liksom det kan användas
    på de flesta ställen där ett medlemslösenord används.
    
    Används så här: %(PROGRAM)s [val] [lösenord]
    
        -c / --listcreator
            Sätter lösenordet som måste användas för att upprätta listor, istället för att
            sätta det globala lösenordet. Detta lösenord kan användas för att
            upprätta eller ta bort listor, men kan inte användas på samma sätt som
            det globala lösenordet.
    
        --help
        -h
            Visar denna hjälptext.
    
    Om inte lösenordet ges på kommandoraden, kommer programmet att be om lösenordet istället.

en: Set this to yes when this list is intended to cascade only
                 to other mailing lists.  When set, meta notices like
                 confirmations and password reminders will be directed to an
                 address derived from the member's address - it will have the
                 value of "umbrella_member_suffix" appended to the member's
                 account name.
sv: avs&auml;ndareSättSätter det globala Mailman lösenordet, från terminalen.
    
    Det globala Mailman lösenordet kan användas på de flesta, om inte alla, ställen
    där listans administratörslösenord kan användas, liksom det kan användas
    på de flesta ställen där ett medlemslösenord används.
    
    Används så här: %(PROGRAM)s [val] [lösenord]
    
        -c / --listcreator
            Sätter lösenordet som måste användas fö

en: Setting host_name to: %(mailhost)s
sv: Ställer in host_name till: %(mailhost)s

en: Setting this option causes member email addresses to be
                 transformed when they are presented on list web pages (both in
                 text and as links), so they're not trivially recognizable as
                 email addresses.  The intention is to prevent the addresses
                 from being snarfed up by automated web scanners for use by
                 spammers.
sv: Väljer du 'Ja' här, kommer medlemmars e-postadresser att skrivas om när de visas i en översikt på webbsidorna (både som text och i länkar),
    så att de inte är lätta att tolka som e-postadresser. Meningen med detta är att hindra robotar som går igenom webbsidor för att hitta e-postadresser
    och sedan använda dem för att skicka ut spam/skräppost.

en: Setting this option instructs Mailman to start a new volume
                 with the next digest sent out.
sv: Väljer du <em>Ja</em> här, kommer Mailman att starta en ny volym när nästa samlingsepost skickas ut.

en: Setting web_page_url to: %(web_page_url)s
sv: Ställer in web_page_url till: %(web_page_url)s

en: Should Mailman convert <tt>text/html</tt> parts to plain
                 text?  This conversion happens after MIME attachments have been
                 stripped.
sv: Ska Mailman konvertera <tt>text/html</tt> delar till ren text?
    Denna konvertering kommer att ske efter det att MIME-filtret har tagit bort
    önskade delar.

en: Should Mailman filter the content of list traffic according
                 to the settings below?
sv: Ska Mailman filtrera innehållet i e-postbrev, skickade till listan, som anges nedan?

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member to be unsubscribed?
sv: Ska Mailman ge dig, ägare till listan, besked när returmeddelanden leder till att en medlem avanmäls från listan?

en: Should Mailman notify you, the list owner, when bounces
                 cause a member's subscription to be disabled?
sv: Ska Mailman ge dig, ägare till listan, besked när returmeddelanden orsakar att en medlem slutar att ta emot e-postbrev?

en: Should Mailman perform a <em>catchup</em> on the newsgroup?
sv: Ska Mailman göra en <em>uppdatering</em> på nyhetsgruppen?

en: Should Mailman perform automatic bounce processing?
sv: Ska Mailman automatiskt ta sig an returmeddelanden?

en: Should Mailman personalize each non-digest delivery?
                     This is often useful for announce-only lists, but <a
                     href="?VARHELP=nondigest/personalize">read the details</a>
                     section for a discussion of important performance
                     issues.
sv: Ska Mailman göra varje e-postbrev som skickas via listan (i normalversion) personligt?
    Detta är ofta användbart för e-postlistor avsedda att användas för kungörelser,
    men <a href="?VARHELP=nondigest/personalize">läs hjälptexten</a> för en
    diskussion kring resultatet.

en: Should Mailman send an auto-response to emails sent to the
                 -request address?  If you choose yes, decide whether you want
                 Mailman to discard the original email, or forward it on to the
                 system as a normal mail command.
sv: Ska Mailman skicka ett automatiskt svar på e-postbrev som skickas till -request
                 adressen? Om du väljer ja, kan du även välja om e-posten
                 som skickades till -requestadressen också ska vara med i
                 det automatiska svaret.

en: Should Mailman send an auto-response to mailing list
                 posters?
sv: Ska Mailman skicka ett automatiskt svar till dem som skickar
                 e-postbrev till listan?

en: Should Mailman send the next digest right now, if it is not
                 empty?
sv: Ska Mailman skicka ut nästa samlingsepost nu med en gång, om den inte är tom?

en: Should Mailman send you, the list owner, any bounce messages
                 that failed to be detected by the bounce processor?  <em>Yes</em>
                 is recommended.
sv: Ska Mailman skicka returmeddelanden, som inte kändes igen av den automatiska returhanteringen, till dig, ägaren av listan?  <em>Ja</em> rekommenderas.

en: Should Mailman start a new digest volume?
sv: Ska Mailman starta en ny volym?

en: Should a digest be dispatched daily when the size threshold isn't reached?
sv: Ska det skickas en samlingsepost varje dag, även om inte storleken är uppnådd?

en: Should administrator get notices of subscribes and
                 unsubscribes?
sv: Ska listadministratören också ta emot meddelanden om nya medlemmar som anmäler sig
    och gamla medlemmar som avanmäler sig?

en: Should any existing <tt>Reply-To:</tt> header found in the
                 original message be stripped?  If so, this will be done
                 regardless of whether an explict <tt>Reply-To:</tt> header is
                 added by Mailman or not.
sv: Ska existerande <tt>Reply-To:</tt> fält i meddelandehuvudet tas bort?
    Om ja, kommer detta att bli gjort oavsett om Mailman lägger till ett <tt>Reply-To:</tt> fält eller inte.

en: Should messages from non-members, which are automatically
                 discarded, be forwarded to the list moderator?
sv: Ska meddelanden från icke-medlemmar, som automatiskt kastas, också skickas till listmoderatorn?

en: Should new members be quarantined before they
        are allowed to post unmoderated to this list?  Answer <em>Yes</em> to hold
        new member postings for moderator approval by default.
sv: Ska nya medlemmar sättas i karantän innan de får sända e-postbrev direkt till listan?
    Svarar du <em>Ja</em> kommer e-postbrev från nya medlemmar att hållas tillbaka för godkännande av listmoderator.

en: Should new posts to the mailing list be sent to the
                 newsgroup?
sv: Ska nya e-postbrev till denna lista skickas till nyhetsgruppen?

en: Should new posts to the newsgroup be sent to the mailing
                 list?
sv: Ska nya meddelanden till nyhetsgruppen skickas till denna e-postlista?

en: Should postings include the <tt>List-Post:</tt> header?
sv: Ska e-postbrev till listan innehålla <tt>List-Post</tt> fältet?

en: Should the list moderators get immediate notice of new
                 requests, as well as daily notices about collected ones?
sv: Ska listmoderatorn ta emot nya meddelanden med frågor så snart de kommer,
    liksom även dagliga meddelanden om frågor som väntar på behandling?

en: Should the topic filter be enabled or disabled?
sv: Ska ämnesfiltret vara tillgängligt eller inte?

en: Shutting down Mailman's master qrunner
sv: Stoppar Mailmans master qrunner.

en: Simplified Chinese
sv: Kinesiska (Simplified)

en: Site list is missing: %(sitelistname)s
sv: Systemets e-postlista saknas: %(sitelistname)s

en: Size:
sv: Storlek:

en: Some unknown error occurred while creating the list.
                    Please contact the site administrator for assistance.
sv: Ett okänt fel uppstod under upprättandet av e-postlistan.
    Kontakta systemadministratören för att få hjälp.

en: Spam&nbsp;filters
sv: Spamfilter

en: Spanish (Spain)
sv: Spanska (Spanien)

en: Stale pid file removed.
sv: Gammal pid-fil borttagen

en: Starting Mailman's master qrunner.
sv: Startar Mailmans master qrunner.

en: Subject:
sv: Titel:

en: Submit
sv: Bekräfta

en: Submit All Data
sv: Utför

en: Submit Changes
sv: Spara ändringar

en: Submit My Changes
sv: Spara ändringar

en: Submit Your Changes
sv: Spara ändringar

en: Subscribe
sv: Anmäl

en: Subscribe results page
sv: Resultat av anmälan

en: Subscribe these users now or invite them?
sv: Anmäla dessa adresser omedelbart, eller inbjuda dem?

en: Subscribed: %(member)s
sv: Anmäld: %(member)s

en: Subscribing
sv: Anmälan

en: Subscription Requests
sv: Ansökningar om medlemskap

en: Subscription request
sv: Ansökan om medlemskap

en: Subscription request confirmed
sv: Bekräftar ansökan om medlemskap

en: Subscription request succeeded.
sv: Ansökan om medlemskap har tagits emot

en: Subscription&nbsp;rules
sv: Ans&ouml;kningsregler

en: Successfully Removed:
sv: Avanmälan gjord av:

en: Successfully Unsubscribed:
sv: Avanmälan gjord:

en: Successfully invited:
sv: Inbjudan är skickad till:

en: Successfully subscribed:
sv: Anmälan gjord:

en: Suffix for use when this list is an umbrella for other
                 lists, according to setting of previous "umbrella_list"
                 setting.
sv: Suffix som används när detta är en "paraplylista" för andra e-postlistor,
    enligt inställningen "umbrella_list" ovan.

en: Sun
sv: Sön

en: Swedish
sv: Svenska

en: System error, bad content: %(content)s
sv: Systemfel, ogiltigt innehåll: %(content)s

en: Tend to pending moderator requests
sv: Behandla ansökningar

en: Text appended to the bottom of every immediately-delivery
                 message.
sv: Text som läggs till nederst i e-postbrev som skickas direkt.

en: Text attached (as a final message) to the bottom of digests.
sv: Text som läggs till nederst i varje samlingsepost, som en sista information.

en: Text attached (as an initial message, before the table of contents) to the top of digests.
sv: Text som läggs till överst i samlingseposten, före innehållsförteckningen.

en: .  | Text prepended to the top of every immediately-delivery
                 messag
sv[0]: Text som läggs till överst i alla e-postbrev som skickas direkt.

en: Text sent to people leaving the list.  If empty, no special
                 text will be added to the unsubscribe message.
sv: Text som skickas till medlemmar som avanmäler sig från listan.
    Är denna tom, läggs det inte till någon speciell text till avanmälningsmeddelandet.

en: Text to include in any
                 <a href="?VARHELP/privacy/sender/member_moderation_action"
                 >rejection notice</a> to
                 be sent to moderated members who post to this list.
sv: Text som ska bifogas till
    <a href="?VARHELP/privacy/sender/member_moderation_action">meddelandet om retur</a> som skickas til modererade medlemmar av listan.

en: The "host_name" is the preferred name for email to
                 mailman-related addresses on this host, and generally should be
                 the mail host's exchanger address, if any.  This setting can be
                 useful for selecting among alternative names of a host that has
                 multiple addresses.
sv: "Namn på värddator" är det namn som ska användas för e-postadresser som är relaterade till
    Mailman på denna maskin, och är vanligvis det namn som är förknippat med
    e-posttjänsten på denna maskin. Denna inställning kan vara användbar om
    maskinen/värddatorn har flera namn.

en: The <em>list administrators</em> are the people who have ultimate control over
    all parameters of this mailing list.  They are able to change any list
    configuration variable available through these administration web pages.
    
    <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions; they are not
    able to change any list configuration variable, but they are allowed to tend
    to pending administration requests, including approving or rejecting held
    subscription requests, and disposing of held postings.  Of course, the
    <em>list administrators</em> can also tend to pending requests.
    
    <p>In order to split the list ownership duties into administrators and
    moderators, you must set a separate moderator password in the fields below,
    and also provide the email addresses of the list moderators in the
    <a href="%(adminurl)s/general">general options section</a>.
sv: <em>Listadministratörerna</em> är de som har full
    kontroll och tillgång till alla inställningar för den här e-postlistan.
    
    <p><em>Listmoderatorerna</em> har en något mer begränsad tillgång. De kan inte
    ändra några inställningar för listan, men de kan godkänna e-post som
    ska behandlas, och de kan godkänna eller avslå ansökningar
    om medlemskap. (Det kan också listadministratören göra.)
    
    <p>För att kunna utnyttja möjligheten att ha listmoderatorer,
    måste du sätta ett eget moderatorlösenord i fälten nedan.
    (Lösenordet kan naturligtvis vara vad som helst, men är det detsamma som
    administratörslösenordet, har det ju inget syfte.)
    Du måste också sedan skriva in e-postadressen (adresserna) till listmoderatorn (moderatorerna)på <a href="%(adminurl)s/general">Allmänna inställningar</a>.

en: The Internet address of the machine your News server is
                 running on.
sv: Internettadress för maskinen som kör nyhetsgrupptjänsten.

en: The Mailman Replybot
sv: Mailmans automatiska svar

en: The News server is not part of Mailman proper.  You have to
                 already have access to a NNTP server, and that NNTP server has to
                 recognize the machine this mailing list runs on as a machine
                 capable of reading and posting news.
sv: Nyhetsgrupptjänst är inte en del av Mailman.
    Du måste ha tillgång till en existerande NNTP-server,
    och maskinen som denna e-postlista körs på, måste ha tillgång till att läsa och skicka meddelanden till den NNTP-servern.

en: The Week Of Monday %(day)i %(month)s %(year)i
sv: Veckan med måndag %(day)i %(month)s %(year)i

en: The `join' command is synonymous with `subscribe'.
sv: 'join'-kommandot är detsamma som 'subscribe'.

en: The `leave' command is synonymous with `unsubscribe'.
sv: 'leave'-kommandot är detsamma som 'unsubscribe'.

en: The `remove' command is synonymous with `unsubscribe'.
sv: 'remove'-kommandot är detsamma som 'unsubscribe'.

en: The attached message has been automatically discarded.
sv: Det bifogade meddelandet kastades automatiskt.

en: The attached message matched the %(listname)s mailing list's content filtering
    rules and was prevented from being forwarded on to the list membership.  You
    are receiving the only remaining copy of the discarded message.
sv: Det bifogade meddelandet matchade innehållsfiltreringen för e-postlistan %(listname)s 
    och hindrades därför från att vidarebefordras till medlemslistan.Du
    får den enda kopian av det kastade meddelandet.

en: The attached message was received as a bounce, but either the bounce format
    was not recognized, or no member addresses could be extracted from it.  This
    mailing list has been configured to send all unrecognized bounce messages to
    the list administrator(s).
    
    For more information see:
    %(adminurl)s
sv: Det bifogade meddelandet mottogs som en retur, men antingen kändes formatet inte igen eller också kunde inga medlemsadresser hittas i det.
    Denna
    e-postlista har konfigurerats för att sända alla okända returmeddelanden till
    listans administratör.
    
    För mer information se:
    %(adminurl)s

en: The capitalization of this name can be changed to make it
                 presentable in polite company as a proper noun, or to make an
                 acronym part all upper case, etc.  However, the name will be
                 advertised as the email address (e.g., in subscribe confirmation
                 notices), so it should <em>not</em> be otherwise altered.  (Email
                 addresses are not case sensitive, but they are sensitive to
                 almost everything else :-)
sv: Här kan du till exempel stava namnet med en stor inledande bokstav, eller ändra vissa bokstäver
    till versaler så att namnet kan uttalas på rätt sätt om det är en akronym.
    Observera att detta namn används i e-postlistans adress (till exempel i
    bekräftelser på anmälningar), så det ska <em>inte</em> ändras på något annat
    sätt. (E-postadresser är inte känsliga för stora eller små bokstäver, men de är
    känsliga för nästan allt annat :-)

en: The confirmation email has been sent.
sv: Ett e-postbrev med bekräftelse har skickats.

en: The email address you supplied is banned from this
            mailing list.  If you think this restriction is erroneous, please
            contact the list owners at %(listowner)s.
sv: E-postadressen som du uppgav är utestängd från denna e-postlista.
    Om du tror att detta kan vara felaktigt, kontakta listans ägare på %(listowner)s.

en: The email address you supplied is banned from this mailing list.
    If you think this restriction is erroneous, please contact the list
    owners at %(listowner)s.
sv: E-postadressen som du har angett är utestängd från denna e-postlista.
    Om du tror att detta kan vara felaktigt, kontakta listans ägare på %(listowner)s.

en: The email address you supplied is not valid.  (E.g. it must contain an
    `@'.)
sv: E-postadressen som du har uppgett är inte giltig.
    (Den måste till exempel innehålla tecknet '@'.)

en: The following illegal substitution variables were
                    found in the <code>%(property)s</code> string:
                    <code>%(bad)s</code>
                    <p>Your list may not operate properly until you correct this
                    problem.
sv: Följande ogiltiga variabler hittades i <code>%(property)s</code>:
    <code>%(bad)s</code>
    <p>Det kan uppstå problem med din lista om du inte rättar till detta.

en: The held message with the Subject:
                header <em>%(subject)s</em> could not be found.  The most likely
                reason for this is that the list moderator has already approved or
                rejected the message.  You were not able to cancel it in
                time.
sv: Meddelandet med med titeln <em>%(subject)s</em> finns inte.
    Anledningen till detta är troligtvis att listmoderatorn redan har godtagit
    eller avvisat detta meddelande. Du är i alla fall för sent ute...

en: The held message you were referred to has
            already been handled by the list administrator.
sv: Det tillbakahållna meddelande som du refererar till
            har redan handlagts av listadministratören.

en: The list administrator email addresses.  Multiple
                 administrator addresses, each on separate line is okay.
sv: Listadministatörens e-postadress(er). Flera e-postadresser kan specifiseras
    men då bara en adress per rad.

en: The list administrator has disabled digest delivery for
                this list, so your delivery option has not been set.  However your
                other options have been set successfully.
sv: Listadministratören har bestämt att sammandragsversion inte ska vara tillgänglig för denna lista.
    Ditt val att aktivera sammandragsversion blev därför inte genomfört, men alla andra ändringar du gjorde, är genomförda.

en: The list administrator has disabled non-digest delivery
                for this list, so your delivery option has not been set.  However
                your other options have been set successfully.
sv: Listadministratören har bestämt att normalversion inte ska vara tillgänglig för denna lista.
    Ditt val att avaktivera sammandragsversion blev därför inte genomfört, men alla andra ändringar du gjorde, är genomförda.

en: The list moderator email addresses.  Multiple
                 moderator addresses, each on separate line is okay.
sv: Listmoderatorns e-postadress(er). Flera e-postadresser kan specifiseras
    men då bara en adress per rad.

en: The list password cannot be empty
sv: Listan måste ha ett lösenord (listans lösenord kan inte vara blankt)

en: The list password cannot be empty<!-- ignore -->
sv: Listan måste ha ett lösenord (listans lösenord kan inte vara blankt)

en: The mailing list `%(listname)s' has been created via the through-the-web
    interface.  In order to complete the activation of this mailing list, the
    proper /etc/aliases (or equivalent) file must be updated.  The program
    `newaliases' may also have to be run.
    
    Here are the entries for the /etc/aliases file:
sv: E-postlistan '%(listname)s' har upprättats via webbsidorna. För att fullfölja
    upprättandet och aktivera e-postlistan, måste filen /etc/aliases (eller motsvarande
    aliasfil) uppdateras. Det kan också vara så att programmet 'newaliases' måste köras.
    
    Här är raderna som måste läggas in i aliasfilen:

en: The mailing list `%(listname)s' has been removed via the through-the-web
    interface.  In order to complete the de-activation of this mailing list, the
    appropriate /etc/aliases (or equivalent) file must be updated.  The program
    `newaliases' may also have to be run.
    
    Here are the entries in the /etc/aliases file that should be removed:
sv: E-postlistan '%(listname)s' har raderats via webbsidan. För att fullfölja raderingen
    av denna e-postlista, måste filen /etc/aliases (eller motsvarande aliasfil)
    uppdateras. Det kan också vara så att programmet 'newaliases' måste köras.
    
    Här är raderna som måste tas bort från aliasfilen:

en: The master qrunner lock could not be acquired because it appears as if another
    master qrunner is already running.
sv: Kunde inte upprätta låsfil för master qrunnern eftersom det ser ut som
    om en annan qrunner redan kör.

en: The master qrunner lock could not be acquired, because it appears as if some
    process on some other host may have acquired it.  We can't test for stale
    locks across host boundaries, so you'll have to do this manually.  Or, if you
    know the lock is stale, re-run mailmanctl with the -s flag.
    
    Lock file: %(LOCKFILE)s
    Lock host: %(status)s
    
    Exiting.
sv: Kunde inte upprätta låsfil för master qrunnern, eftersom det ser ut som en
    redan existerande låsfil har öppnats av en process på en annan maskin.
    Det är inte möjligt för detta program att ta reda på om denna låsfilen är gammal
    eller inte, så du måste undersöka detta manuellt. Om du vet att inga andra
    processer använder låsfilen, kan du köra mailmanctl med "-s" valet.
    
    Låsfil: %(LOCKFILE)s
    Maskin:  %(status)s
    
    Avbryter.

en: The master qrunner lock could not be acquired.  It appears as though there is
    a stale master qrunner lock.  Try re-running mailmanctl with the -s flag.
sv: Kunde inte upprätta låsfil för master qrunnern. Det ser ut som om det
    existerar en gammal låsfil. Kör mailmanctl med "-s" valet.

en: The maximum member bounce score before the member's
                 subscription is disabled.  This value can be a floating point
                 number.
sv: Returtalgräns för när Mailman stoppar distribution till en medlem.
    Detta tal kan vara ett flyttal (ett tal med decimaler).

en: The message's content type was explicitly disallowed
sv: Meddelandets innehållstyp var uttryckligen förbjudet

en: The message's content type was not explicitly allowed
sv: Meddelandets innehållstyp var inte uttryckligen tillåtet

en: The moderation policy of the newsgroup.
sv: Moderationsregler för nyhetsgruppen

en: The name of the Usenet group to gateway to and/or from.
sv: Namn på nyhetsgrupp som ska skickas till och/eller från.

en: The next digest will be sent as volume
                %(volume)s, number %(number)s
sv: Nästa samlingsepost kommer att skickas som volym %(volume)s, nummer %(number)s

en: The number of days after which a member's bounce information
                 is discarded, if no new bounces have been received in the
                 interim.  This value must be an integer.
sv: Antal dagar innan returinformation förkastas om inga fler returmeddelanden dyker upp.
    Detta tal måste vara ett heltal.

en: The number of days between sending the <em>Your Membership
                 Is Disabled</em> warnings.  This value must be an integer.
sv: Antal dagar mellan utskick av varningarna <em>Ditt medlemskap avslutas</em>.
    Detta tal måste vara ett heltal.

en: The public name of this list (make case-changes only).
sv: Listans namn (här kan du bara ändra mellan stora och små bokstäver).

en: The results of your email command are provided below.
    Attached is your original message.
sv: Resultatet av dina kommandon visas nedan.
    Ditt ursprungliga meddelande finns bifogat.

en: The results of your email commands
sv: Resultatet av dina kommandon

en: The site administrator at %(hostname)s has changed the password for your
    mailing list %(listname)s.  It is now
    
        %(notifypassword)s
    
    Please be sure to use this for all future list administration.  You may want
    to log in now to your list and change the password to something more to your
    liking.  Visit your list admin page at
    
        %(adminurl)s
sv: Administratören för %(hostname)s har ändrat lösenordet för e-postlistan
    %(listname)s. Det nya lösenordet är:
    
        %(notifypassword)s
    
    Kom ihåg att hädanefter använda detta lösenord för all administration av listan.
    Kanske vill du logga in nu och ändra lösenordet till ett annat som du hellre
    vill ha. Detta kan du i så fall göra på listans administrationssida:
    
        %(adminurl)s

en: The text will be treated as html <em>except</em> that
                 newlines will be translated to &lt;br&gt; - so you can use links,
                 preformatted text, etc, but don't put in carriage returns except
                 where you mean to separate paragraphs.  And review your changes -
                 bad html (like some unterminated HTML constructs) can prevent
                 display of the entire listinfo page.
sv: Texten tolkas som html <em>bortsätt från</em> radbyte, som kommer att göras om
    till html-tag'en '&lt;br&gt;', så att du kan använda länkar, förhandsformaterad
    text, osv. Men använd alltså radbyte bara där du vill ha nytt avsnitt.
    Använder du html-kod, kom ihåg att se över den noga, för finns det felaktigheter i den (till exempel
    saknade slut-taggar) kan det göra att listans informationssida inte kommer
    att visas som den ska.

en: The topic filter categorizes each incoming email message
                 according to <a
                href="http://www.python.org/doc/current/lib/module-re.html">regular
                 expression filters</a> you specify below.  If the message's
                 <code>Subject:</code> or <code>Keywords:</code> header contains a
                 match against a topic filter, the message is logically placed
                 into a topic <em>bucket</em>.  Each user can then choose to only
                 receive messages from the mailing list for a particular topic
                 bucket (or buckets).  Any message not categorized in a topic
                 bucket registered with the user is not delivered to the list.
    
                 <p>Note that this feature only works with regular delivery, not
                 digest delivery.
    
                 <p>The body of the message can also be optionally scanned for
                 <code>Subject:</code> and <code>Keywords:</code> headers, as
                 specified by the <a
           href="?VARHELP=topics/topics_bodylines_limit">topics_bodylines_limit</a>
                 configuration variable.
sv: Ämnesfiltret kategoriserar varje e-postbrev som kommer till listan,
    efter <a href="http://www.python.org/doc/current/lib/module-re.html">regexp-uttrycken</a>
    du skriver in nedan. Om fälten <code>Subject:</code> eller <code>Keywords:</code>
    i meddelandehuvudet i ett e-postbrev passar mot dessa uttryck, placeras det under detta
    ämne. Varje medlem av listan kan välja att enbart ta emot e-postbrev som passar in på önskade ämnen.
    E-postbrev som inte går in under något ämne, distribueras inte.
    
    <p>Observera: Detta fungerar bara i normalversion, inte i sammandragsversion.
    
    <p>Innehållet i e-postbrevet kan också undersökas när det gäller <code>Subject:</code> och <code>Keyword:</code>
    fält, allt efter vad inställningen <a href="?VARHELP=topics/topics_bodylines_limit">topics_bodylines_limit</a> är satt till.

en: The topic matcher will scan this many lines of the message
                 body looking for topic keyword matches.  Body scanning stops when
                 either this many lines have been looked at, or a non-header-like
                 body line is encountered.  By setting this value to zero, no body
                 lines will be scanned (i.e. only the <code>Keywords:</code> and
                 <code>Subject:</code> headers will be scanned).  By setting this
                 value to a negative number, then all body lines will be scanned
                 until a non-header-like line is encountered.
sv: Här uppger du hur många rader av e-postbrevets innehåll som ämnesfiltret ska söka igenom.
    Ett sådant sök stoppar när så många rader är genomsökta, eller när det stöter på en rad som inte
    ser ut som ett meddelandehuvudfält. Genom att sätta detta till noll (0), kommer inga rader
    i innehållet att bli undersökta (d v s bara <code>Keywords:</code> och <code>Subject:</code> i
    meddelandehuvudet undersöks). Genom att sätta detta värde till ett negativt tal,
    kommer alla rader att bli undersökta fram till den första raden som inte ser ut som ett meddelandehuvudfält.

en: The topic pattern `%(pattern)s' is not a
                    legal regular expression.  It will be discarded.
sv: Ämnesfiltret '%(pattern)s' är inte ett giltigt regexp.
    Det kommer att kastas.

en: The variable `m' is the %(listname)s MailList instance
sv: Variabeln 'm' är förekomsten av %(listname)s MailList objektet

en: There are no pending requests.
sv: Inga ansökningar väntar.

en: There are two ownership roles associated with each mailing
                 list.  The <em>list administrators</em> are the people who have
                 ultimate control over all parameters of this mailing list.  They
                 are able to change any list configuration variable available
                 through these administration web pages.
    
                 <p>The <em>list moderators</em> have more limited permissions;
                 they are not able to change any list configuration variable, but
                 they are allowed to tend to pending administration requests,
                 including approving or rejecting held subscription requests, and
                 disposing of held postings.  Of course, the <em>list
                 administrators</em> can also tend to pending requests.
    
                 <p>In order to split the list ownership duties into
                 administrators and moderators, you must
                 <a href="passwords">set a separate moderator password</a>,
                 and also provide the email addresses of the list moderators in
                 this section.  Note that the field you are changing here
                 specifies the list moderators.
sv: Det är två roller förbundna med varje e-postlista.
    <em>Listadministratörerna</em> är de som till syvende och sist har kontroll över alla inställningar för e-postlistan.
    De kan ändra alla inställningar som finns tillgängliga via de administrativa webbsidorna.
    
    <p><em>Listmoderatorerna</em> har begränsad tillgång; de kan inte ändra inställningar för e-postlistan,
    men de kan ta hand om frågor som är förbundna med listan, till exempel ansökningar om medlemskap,
    eller godta/avslå meddelanden som måste godkännas för att kunna skickas ut på listan.
    <em>Listadministratörerna</em> kan självklart också utföra  dessa uppgifter.
    
    <p>För att aktivera möjligheten att ha listmoderatorer, och på det sättet dela upp arbetsuppgifterna som är förbundna med listan,
    måste du <a href="passwords">sätta ett speciellt moderatorlösenord</a>,
    och tillhandahålla e-postadressen(erna) till den/dem som ska vara listmoderator.
    Observera att i textrutorna nedan ska du skriva e-postadressen(erna) till listmoderatorn(erna).

en: There was no digest to send.
sv: Det fanns ingen samlingsepost att skicka.

en: These are all the natural languages supported by this list.
                 Note that the
                 <a href="?VARHELP=language/preferred_language">default
                 language</a> must be included.
sv: Här är alla språk som denna lista har stöd för.
    Observera att <a href="?VARHELP=language/preferred_language">standardspråket</a>
    måste vara med.

en: These policies control the automatic bounce processing system
                in Mailman.  Here's an overview of how it works.
    
                <p>When a bounce is received, Mailman tries to extract two pieces
                of information from the message: the address of the member the
                message was intended for, and the severity of the problem causing
                the bounce.  The severity can be either <em>hard</em> or
                <em>soft</em> meaning either a fatal error occurred, or a
                transient error occurred.  When in doubt, a hard severity is used.
    
                <p>If no member address can be extracted from the bounce, then the
                bounce is usually discarded.  Otherwise, each member is assigned a
                <em>bounce score</em> and every time we encounter a bounce from
                this member we increment the score.  Hard bounces increment by 1
                while soft bounces increment by 0.5.  We only increment the bounce
                score once per day, so even if we receive ten hard bounces from a
                member per day, their score will increase by only 1 for that day.
    
                <p>When a member's bounce score is greater than the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_score_threshold">bounce score
                threshold</a>, the subscription is disabled.  Once disabled, the
                member will not receive any postings from the list until their
                membership is explicitly re-enabled (either by the list
                administrator or the user).  However, they will receive occasional
                reminders that their membership has been disabled, and these
                reminders will include information about how to re-enable their
                membership.
    
                <p>You can control both the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings">number
                of reminders</a> the member will receive and the
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings_interval"
                >frequency</a> with which these reminders are sent.
    
                <p>There is one other important configuration variable; after a
                certain period of time -- during which no bounces from the member
                are received -- the bounce information is
                <a href="?VARHELP=bounce/bounce_info_stale_after">considered
                stale</a> and discarded.  Thus by adjusting this value, and the
                score threshold, you can control how quickly bouncing members are
                disabled.  You should tune both of these to the frequency and
                traffic volume of your list.
sv: Dessa regler bestämmer hur automatisk behandling av returmeddelanden görs.
    Här är en översikt över hur det fungerar.
    
    <p>När Mailman tar emot ett returmeddelande, görs försök att tolka två saker.
    Det ena är e-postadressen till medlemmen som egentligen skulle ta emot e-postbrevet,
    och det andra är orsaken till problemet. Orsaken tolkas till att vara <em>allvarlig</em>
    eller <em>mindre allvarlig</em> beroende på om orsaken är av kritisk eller av mindre kritisk art.
    Om det finns tvivel, tolkas orsaken som allvarlig.
    
    <p>Om ingen e-postadress kan plockas fram ur meddelandet, blir det vanligtvis kastat.
    Annars kommer medlemmen som har den e-postadressen, att få ett <em>returtal</em>, och varje
    gång ett returmeddelande kommer så kommer talet att öka. Allvarliga orsaker leder till att talet ökas
    med 1, mindre allvarliga orsaker leder till att det ökas med 0.5. Detta händer bara en gång per dag,
    så även om det kommer 10 allvarliga returmeddelanden från en medlem på en dag, kommer
    talet bara att öka med 1.
    
    <p>När returtalet för en medlem når en viss <a href="?VARHELP=bounce/bounce_score_threshold">gräns</a>,
    stoppas distributionen till medlemmen. Därmed kommer medlemmen inte att ta emot e-post från listan förrän
    distributionen aktiveras igen. Medlemmen kommer med jämna mellanrum att få ta emot meddelanden om att detta
    har hänt, och vad han/hon måste göra för att få e-postbrev från listan igen.
    
    <p>Du kan bestämma <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings">hur många varningar</a>
    som medlemmen ska få och <a href="?VARHELP=bounce/bounce_you_are_disabled_warnings_interval">hur ofta</a>
    han/hon ska ta emot sådana varningar.
    
    <p>Det finns en viktig inställning till; efter en viss tid -- om inga returmeddelanden dyker upp
    inom denna tid -- anses returinformationen som <a href="?VARHELP=bounce/bounce_info_stale_after">utgången</a>
    och kastas. Genom att justera detta värde och sätta en gräns för returtalet, kan du bestämma hur lång tid det ska
    ta innan distributionen till en medlem stoppas. Båda dessa värden måste du justera allt efter hur ofta och hur många
    e-postbrev som skickas till din lista.

en: This description is used when the mailing list is listed with
                    other mailing lists, or in headers, and so forth.  It should
                    be as succinct as you can get it, while still identifying what
                    the list is.
sv: Denna beskrivning används när denna e-postlista listas upp tillsammans med andra e-postlistor,
    i topptexter, osv. Den bör vara så kort som över huvud taget är möjligt, utan att göra det oklart
    vad som är meningen med e-postlistan eller vad den ska användas till.

en: This is %(also)sa hidden list, which means that the
                list of members is available only to the list administrator.
sv: Detta är %(also)sen dold lista, vilket betyder att en lista över e-postlistans medlemmar bara är tillgänglig för listadministratören.

en: This is %(also)sa private list, which means that the
                list of members is not available to non-members.
sv: Detta är %(also)sen privat lista, vilket betyder att en lista över e-postlistans medlemmar inte är tillgänglig för andra än dem som är medlemmar av e-postlistan.

en: This is %(also)sa public list, which means that the
                list of members list is available to everyone.
sv: Detta är %(also)sen offentlig lista, vilket innebär att listan över e-postlistans medlemmar är fritt tillgänglig för alla.

en: This is a closed list, which means your subscription
                will be held for approval.  You will be notified of the list
                moderator's decision by email.
sv: Detta är en stängd lista, vilket betyder att din ansökan måste godkännas av listans administratör.
    När din anmälan har behandlats, kommer du att få listadministratörens beslut skickat till dig i ett e-postbrev.

en: This is the address set in the <tt>Reply-To:</tt> header
                 when the <a
                 href="?VARHELP=general/reply_goes_to_list">reply_goes_to_list</a>
                 option is set to <em>Explicit address</em>.
    
                 <p>There are many reasons not to introduce or override the
                 <tt>Reply-To:</tt> header.  One is that some posters depend on
                 their own <tt>Reply-To:</tt> settings to convey their valid
                 return address.  Another is that modifying <tt>Reply-To:</tt>
                 makes it much more difficult to send private replies.  See <a
                 href="http://www.unicom.com/pw/reply-to-harmful.html">`Reply-To'
                 Munging Considered Harmful</a> for a general discussion of this
                 issue.  See <a
            href="http://www.metasystema.org/essays/reply-to-useful.mhtml">Reply-To
                 Munging Considered Useful</a> for a dissenting opinion.
    
                 <p>Some mailing lists have restricted posting privileges, with a
                 parallel list devoted to discussions.  Examples are `patches' or
                 `checkin' lists, where software changes are posted by a revision
                 control system, but discussion about the changes occurs on a
                 developers mailing list.  To support these types of mailing
                 lists, specify the explicit <tt>Reply-To:</tt> address here.  You
                 must also specify <tt>Explicit address</tt> in the
                 <tt>reply_goes_to_list</tt>
                 variable.
    
                 <p>Note that if the original message contains a
                 <tt>Reply-To:</tt> header, it will not be changed.
sv: Här definierar du adressen som ska sättas i <tt>Reply-To:</tt> fältet
    när inställningen <a href="?VARHELP=general/reply_goes_to_list">reply_goes_to_list</a>
    är satt till <em>Egendefinierd adress</em>.
    
    <p>Det finns många anledningar till att inte införa eller ersätta <tt>Reply-To:</tt>
    fält. En anledning kan vara att någon av dem som skickar e-postbrev til listan är
    beroende av att själv sätta <tt>Reply-To:</tt> adressen. En annan anledning är att
    modifiering av <tt>Reply-To:</tt> adressen gör det svårare att skicka
    svar bara till avsändaren.
    Se <a href="http://www.unicom.com/pw/reply-to-harmful.html">'Reply-To' Munging Considered Harmful</a>
    för en diskussion kring temat.
    Se <a href="http://www.metasystema.org/essays/reply-to-useful.mhtml">Reply-To Munging Considered Useful</a>
    för motsatta uppfattningar.
    
    <p>Några e-postlistor har begränsade rättigheter, med en egen parallell lista
    avsedd för diskussioner. Exempel på detta är 'patcher' eller 'checkin' listor,
    som system för revideringskontroll skickar ändringar i programvara till, medan
    diskussioner kring utveckling av programvaran skickas till utvecklarens egen
    e-postlista. För att stödja sådana e-postlistor, definiera <tt>Reply-To:</tt> adressen här,
    och välj <em>Egendefinierad adress</em> i inställningen <tt>reply_goes_to_list</tt>.
    
    <p>Observera att om det ursprungliga meddelandet innehåller ett <tt>Reply-To:</tt> fält,
    kommer det <em>inte</em> att ändras.

en: This is the default natural language for this mailing list.
                 If <a href="?VARHELP=language/available_languages">more than one
                 language</a> is supported then users will be able to select their
                 own preferences for when they interact with the list.  All other
                 interactions will be conducted in the default language.  This
                 applies to both web-based and email-based messages, but not to
                 email posted by list members.
sv: Detta är det standardspråk som används för denna e-postlista.
    Om <a href="?VARHELP=language/available_languages">mer än ett språk/<a>
    stöds, kommer medlemmar av listan att själva kunna välja vilket språk som ska
    användas när de går in på sin personliga webbsida, och när meddelanden från
    systemet skickas till dem.
    Om medlemmen inte själv ändrar något, kommer detta standardspråk att användas.
    Detta gäller både webbaserade och e-postbaserade meddelanden, men inte meddelanden
    som skickas av listans medlemmar.

en: This list
sv: Denna lista

en: This list does not support digest delivery.
sv: Denna lista stöder inte sammandragsversioner.

en: This list has no members.
sv: Denna e-postlista har inga medlemmar.

en: This list is restricted; your message was not approved.
sv: Denna e-postlista är begränsad och ditt meddelande blev inte godkänt.

en: This list only supports digest delivery.
sv: Denna lista stöder bara sammandragsversioner.

en: This list only supports digest subscriptions!
sv: Denna lista stöder bara sammandragsversioner!

en: This option controls what Mailman does to the
                 <tt>Reply-To:</tt> header in messages flowing through this
                 mailing list.  When set to <em>Poster</em>, no <tt>Reply-To:</tt>
                 header is added by Mailman, although if one is present in the
                 original message, it is not stripped.  Setting this value to
                 either <em>This list</em> or <em>Explicit address</em> causes
                 Mailman to insert a specific <tt>Reply-To:</tt> header in all
                 messages, overriding the header in the original message if
                 necessary (<em>Explicit address</em> inserts the value of <a
                 href="?VARHELP=general/reply_to_address">reply_to_address</a>).
     
                 <p>There are many reasons not to introduce or override the
                 <tt>Reply-To:</tt> header.  One is that some posters depend on
                 their own <tt>Reply-To:</tt> settings to convey their valid
                 return address.  Another is that modifying <tt>Reply-To:</tt>
                 makes it much more difficult to send private replies.  See <a
                 href="http://www.unicom.com/pw/reply-to-harmful.html">`Reply-To'
                 Munging Considered Harmful</a> for a general discussion of this
                 issue.  See <a
            href="http://www.metasystema.org/essays/reply-to-useful.mhtml">Reply-To
                 Munging Considered Useful</a> for a dissenting opinion.
    
                 <p>Some mailing lists have restricted posting privileges, with a
                 parallel list devoted to discussions.  Examples are `patches' or
                 `checkin' lists, where software changes are posted by a revision
                 control system, but discussion about the changes occurs on a
                 developers mailing list.  To support these types of mailing
                 lists, select <tt>Explicit address</tt> and set the
                 <tt>Reply-To:</tt> address below to point to the parallel
                 list.
sv: Denna inställning bestämmer vad Mailman ska göra med <tt>Reply-To:</tt>
    fältet i meddelandehuvudet på e-postbrev som skickas till listan. Är den satt till
    <em>Avsändare</em>, kommer Mailman inte att lägga till något <tt>Reply-To:</tt> fält,
    men finns det redan ett sådant fält, kommer det inte att tas bort.
    Sätts inställningen till antingen <em>E-postlistans adress</em> eller
    <em>Egendefinierad adress</em>, kommer Mailman att lägga till, eventuellt ersätta,
    ett <tt>Reply-To:</tt> fält. (<em>Egendefinierad adress</em> sätter in värdet
    av inställningen <a href="?VARHELP=general/reply_to_address">reply_to_address</a>).
    
    <p>Det finns många anledningar till att inte införa eller ersätta <tt>Reply-To:</tt>
    fält. En anledning kan vara att någon av dem som skickar e-postbrev till listan är
    beroende av att själv sätta <tt>Reply-To:</tt> adressen. En annan anledning är att
    modifiering av <tt>Reply-To:</tt> adressen gör det svårare att skicka
    svar bara till avsändaren.
    Se <a href="http://www.unicom.com/pw/reply-to-harmful.html">'Reply-To' Munging Considered Harmful</a>
    för en diskussion kring temat.
    Se <a href="http://www.metasystema.org/essays/reply-to-useful.mhtml">Reply-To Munging Considered Useful</a>
    för motsatta uppfattningar.
    
    <p>Några e-postlistor har begränsade rättigheter, med en egen parallell lista
    avsedd för diskussioner. Exempel på detta är 'patcher' eller 'checkin' listor,
    som system för revideringskontroll skickar ändringar i programvara till, medan
    diskussioner kring utveckling av programvaran skickas till utvecklarnas egen
    e-postlista. För att stödja sådana e-postlistor, välj <em>Egendefinierad adress</em>
    och sätt <tt>Reply-To:</tt> adressen i inställningen <tt>reply_to_address</tt> till att peka till
    den parallella diskussionslistan.

en: This page allows you as the list owner, to permanent
        remove this mailing list from the system.  <strong>This action is not
        undoable</strong> so you should undertake it only if you are absolutely
        sure this mailing list has served its purpose and is no longer necessary.
    
        <p>Note that no warning will be sent to your list members and after this
        action, any subsequent messages sent to the mailing list, or any of its
        administrative addreses will bounce.
    
        <p>You also have the option of removing the archives for this mailing list
        at this time.  It is almost always recommended that you do
        <strong>not</strong> remove the archives, since they serve as the
        historical record of your mailing list.
    
        <p>For your safety, you will be asked to reconfirm the list password.
sv: På denna sida kan du, som listans ägare, permanent ta bort listan från systemet.
    <strong>Du kan inte ångra detta beslut</strong>,
    så tar du bort listan bör du vara helt säker på att listan har gjort sitt jobb,
    och aldrig kommer att användas mer.
    
    <p>Det kommer inte att skickas något meddelande till listans medlemmar om att listan tas bort.
    All e-post till listan eller dess administrativa adresser kommer därför att gå direkt i retur tillbaka till avsändaren.
    
    <p>Du kan också samtidigt ta bort arkivet för listan om du önskar det.
    Det rekommenderas <strong>inte</strong> att ta bort arkivet, eftersom det kan vara användbart att ta vara på listans historia.
    
    <p>Som en extra säkerhet kommer du att bli ombedd att bekräfta listlösenord en extra gång.

en: This section allows you to configure subscription and
                membership exposure policy.  You can also control whether this
                list is public or not.  See also the
                <a href="%(admin)s/archive">Archival Options</a> section for
                separate archive-related privacy settings.
sv: Här kan du bestämma vad som krävs för att anmäla sig på e-postlistan,
    och bland annat bestämma om e-postlistan ska vara dold eller inte.
    Se också <a href="%(admin)s/archive">Inställningar för arkivering</a> för egna
    inställningar när det gäller arkivet och arkivering.

en: This section allows you to configure various anti-spam
                filters posting filters, which can help reduce the amount of spam
                your list members end up receiving.
sv: Här kan du sätta upp olika anti-spamfilter, som kan vara till hjälp
    för att minska mängden spam som distribueras via e-postlistan.

en: This section allows you to configure various filters based on
                the recipient of the message.
sv: Denna sektion tillåter dig att konfigurera olika filter baserade på
                meddelandets mottagare.

en: This setting determines the moderation policy of the
                 newsgroup and its interaction with the moderation policy of the
                 mailing list.  This only applies to the newsgroup that you are
                 gatewaying <em>to</em>, so if you are only gatewaying from
                 Usenet, or the newsgroup you are gatewaying to is not moderated,
                 set this option to <em>None</em>.
    
                 <p>If the newsgroup is moderated, you can set this mailing list
                 up to be the moderation address for the newsgroup.  By selecting
                 <em>Moderated</em>, an additional posting hold will be placed in
                 the approval process.  All messages posted to the mailing list
                 will have to be approved before being sent on to the newsgroup,
                 or to the mailing list membership.
    
                 <p><em>Note that if the message has an <tt>Approved</tt> header
                 with the list's administrative password in it, this hold test
                 will be bypassed, allowing privileged posters to send messages
                 directly to the list and the newsgroup.</em>
    
                 <p>Finally, if the newsgroup is moderated, but you want to have
                 an open posting policy anyway, you should select <em>Open list,
                 moderated group</em>.  The effect of this is to use the normal
                 Mailman moderation facilities, but to add an <tt>Approved</tt>
                 header to all messages that are gatewayed to Usenet.
sv: Denna inställning bestämmer moderationsreglerna för nyhetsgruppen
                 och dess interaktion med e-postlistans moderationsregler.
                 Detta gäller bara den nyhetsgrupp som du har en gateway
                 <em>till</em>, så om du bara skickar via en gateway från
                 Usenet, eller om nyhetsgruppen som du skickar till inte är modererad,
                 sätt inställningen till <em>Ingen</em>.
    
                 <p>Om nyhetsgruppen är modererad kan du ställa in e-postlistan, som
                 moderationsadress för nyhetsgruppen. Genom att välja
                 <em>Modererad</em>, kommer ytterligare ett tillbakahållande av meddelanden att läggas till godkännandeprocessen.
                 Alla meddelanden som skickas till e-postlistan måste då godkännas innan de skickas
    till nyhetsgruppen,
                 eller till e-postlistans medlemmar.
    
                 <p><em>Observera att om meddelandet har ett <tt>Approved</tt> fält
                 med listans administrativa lösenord ifyllt, kan detta tillbakahållande
                 slopas och tillåtelse ges till att skicka priviligierade meddelanden direkt
                 till listan och nyhetsgruppen.</em>
    
                 <p>Till sist, om nyhetsgruppen är modererad, men du ändå vill ha
                 öppna regler för e-posthantering, så ska du välja <em>Öppen lista
                 för modererad grupp</em>. Resultatet av detta val är att Mailmans
                 normala moderationsmöjligheter används, förutom att lägga till fältet <tt>Approved</tt>
                 till alla meddelanden som skickas via gateway till Usenet.

en: This text will be prepended to subject lines of messages
                 posted to the list, to distinguish mailing list messages in in
                 mailbox summaries.  Brevity is premium here, it's ok to shorten
                 long mailing list names to something more concise, as long as it
                 still identifies the mailing list.
sv: Denna text kommer att sättas in före ämnes-/titelfältet i e-postbrev som skickas till
    listan, för att skilja ut meddelanden från e-postlistan i e-postboxen hos dem som
    är medlemmar av listan. Denna text bör hållas till ett <em>absolut minimum</em>.
    Använder du till exempel listans namn och namnet är långt, bör du  förkorta det
    här. Men namnet bör ändå vara beskrivande för listan.

en: This value, if any, will be added to the front of the
                 new-subscriber welcome message.  The rest of the welcome message
                 already describes the important addresses and URLs for the
                 mailing list, so you don't need to include any of that kind of
                 stuff here.  This should just contain mission-specific kinds of
                 things, like etiquette policies or team orientation, or that kind
                 of thing.
    
                 <p>Note that this text will be wrapped, according to the
                 following rules:
                 <ul><li>Each paragraph is filled so that no line is longer than
                         70 characters.
                     <li>Any line that begins with whitespace is not filled.
                     <li>A blank line separates paragraphs.
                 </ul>
sv: Text som du skriver här kommer att läggas till överst i välkomsthälsningen som skickas till nya medlemmar.
    Välkomsthälsningen innehåller redan viktiga adresser och URL:er med anknytning till e-postlistan,
    så sådan information är det inte nödvändigt att inkludera här. Här kan du lägga in till exempel
    upplysningar om etikett eller regler för listan och liknande.
    
    <p>Observera: Raderna i denna text kommer att brytas efter följande regler:
    <ul>
      <li>Varje avsnitt fylls i så att ingen rad är längre än  70 tecken.</li>
      <li>Varje rad som börjar med tomma tecken fylls inte.</li>
      <li>Tomma rader avskiljer avsnitt.</li>
    </ul>

en: Thu
sv: Tors

en: To unsubscribe from %(realname)s, get a password reminder,
            or change your subscription options %(either)senter your subscription
            email address:
            <p><center>
sv: För att ändra dina personliga inställningar för listan (till exempel distributionssätt, få lösenord skickat eller ändrat, eller avanmäla dig från listan %(realname)s),
    %(either)s skriv in din e-postadress:
    <p><center>

en: To visit the administrators configuration page for an
            unadvertised list, open a URL similar to this one, but with a '/' and
            the %(extra)slist name appended.  If you have the proper authority,
            you can also <a href="%(creatorurl)s">create a new mailing list</a>.
    
            <p>General list information can be found at
sv: Om du vill administrera en e-postlista som inte visas i sammanställningen nedan,
    lägg till '/' och därefter listans %(extra)snamn, på URL:en till webbsidan.<br>
    Du kan också <a href="%(creatorurl)s">skapa en ny e-postlista</a> om du har tillgång till det.
    
    <p>Allmän information om listorna finns på

en: Today's Topics (%(msgcount)d messages)
sv: Dagens ämnen (%(msgcount)d meddelanden)

en: Today's Topics:
sv: Dagens ämnen:

en: Too many recipients to the message
sv: Meddelandet har för många mottagare

en: Topic %(i)d
sv: Ämne %(i)d

en: Topic filter details
sv: Mer information om ämnesfiltret

en: Topic keywords, one per line, to match against each message.
sv: Ämnesord, ett per rad, som gör att ett e-postbrev går in under ämnet.

en: Topic name:
sv: Namn på ämnet:

en: Topic specifications require both a name and
                    a pattern.  Incomplete topics will be ignored.
sv: Ett ämne kräver både ett namn och ett uttryck. Ofullständiga ämnen kommer att ignoreras.

en: Topics
sv: Ämnen

en: Traditional Chinese
sv: Kinesiska (Traditional)

en: Tue
sv: Tis

en: Turn this off only if you plan on subscribing people manually
                 and don't want them to know that you did so.  This option is most
                 useful for transparently migrating lists from some other mailing
                 list manager to Mailman.
sv: Sätt detta till 'Nej' bara om du ska lägga in nya medlemmar manuellt,
    och inte vill att de ska få veta om det.
    Detta är ofta användbart när man går över från
    ett annat e-postlistsystem till Mailman,
    och vill att övergången ska märkas så lite som möjligt.

en: Turn this on if you want password reminders to be sent once
                 per month to your members.  Note that members may disable their
                 own individual password reminders.
sv: Sätt på denna om du vill att påminnelser om lösenord ska skickas till medlemmarna
    en gång i månaden. Kom ihåg att medlemmarna kan också sjäva avaktivera detta.

en: U
sv: M

en: Umbrella list settings
sv: Paraplylista - inställningar

en: Unix-From line changed: %(lineno)d
sv: Unix-Från rad ändrad: %(lineno)d

en: Unknown language: %(lang)s
sv: Okänt språk: %(lang)s

en: Unknown list: %(listname)s
sv: Okänd lista: %(listname)s

en: Unlocking (but not saving) list: %(listname)s
sv: Låser upp (men sparar inte ) listan: %(listname)s

en: Unsubscribe
sv: Avanmäl mig

en: Unsubscribe or edit options
sv: Avanmäla eller ändra dina personliga inställningar

en: Unsubscription Requests
sv: Ansökningar om avanmälan

en: Unsubscription request
sv: Ansökan om avanmälan

en: Unsubscription request confirmed
sv: Ansökan om avanmälan bekräftad

en: Unsubscription request succeeded.
sv: Ansökan om avanmälan har tagits emot

en: Unsubscription results
sv: Resultat av avanmälan

en: Updating HTML for article %(seq)s
sv: Uppdaterar HTML för artikel %(seq)s

en: Updating Usenet watermarks
sv: Uppdaterar Usenet watermarks (vattenmärken för nyhetsgrupper)

en: Updating index files for archive [%(archive)s]
sv: Uppdaterar indexfiler för arkivet [%(archive)s]

en: Updating mailing list: %(listname)s
sv: Uppdaterar e-postlista: %(listname)s

en: Updating old pending_subscriptions.db database
sv: Uppdaterar den gamla pending_subscriptions.db databasen

en: Updating the held requests database.
sv: Uppdaterar databasen över tillbakahållna meddelanden.

en: Upgrading from version %(hexlversion)s to %(hextversion)s
sv: Uppgraderar från version %(hexlversion)s till  %(hextversion)s

en: Usage:
sv: Användning:

en: Use this option to remove each message attachment that
                 matches one of these content types.  Each line should contain a
                 string naming a MIME <tt>type/subtype</tt>,
                 e.g. <tt>image/gif</tt>.  Leave off the subtype to remove all
                 parts with a matching major content type, e.g. <tt>image</tt>.
    
                 <p>Blank lines are ignored.
    
                 <p>See also <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a> for a content type whitelist.
sv: Använd denna inställning för att ta bort varje meddelandebilaga som
                 matchar någon av dessa innehållstyper.  Varje rad bör innehålla en
                 sträng som anger en MIME <tt>type/subtype</tt>,
                 t ex <tt>image/gif</tt>. Aktivera inte subtypen om du vill ta bort
                 alla delar med en matchande huvudtyp, t ex <tt>image</tt>.
    
                 <p>Tomma rader ignoreras.
    
                 <p>Se även <a href="?VARHELP=contentfilter/pass_mime_types"
                 >pass_mime_types</a> för en lista på godkända innehållstyper.

en: Use this option to remove each message attachment that does
                 not have a matching content type.  Requirements and formats are
                 exactly like <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_types</a>.
    
                 <p><b>Note:</b> if you add entries to this list but don't add
                 <tt>multipart</tt> to this list, any messages with attachments
                 will be rejected by the pass filter.
sv: Använd denna inställning för att ta bort alla meddelandebilagor som inte
                 har en matchande innehållstyp.  Krav och format är
                 precis desamma som gäller för <a href="?VARHELP=contentfilter/filter_mime_types"
                 >filter_mime_typer</a>.
    
                 <p><b>Observera:</b> om du gör tillägg till denna lista utan att lägga till
                 <tt>multipart</tt> kommer alla meddelanden med bilagor
                 att förkastas av filtret.

en: User `%(addr)s' removed from list: %(listname)s.
sv: %(addr)s är nu borttagen från listan %(listname)s.

en: User address/name
sv: Medlemmens adress/namn

en: User specific options page
sv: Brukarinställningar

en: Using Mailman version:
sv: Använder Mailman version:

en: Value
sv: Värde

en: View or edit the list configuration information.
sv: Titta eller redigera avseende listans konfigurationsinformation.

en: View this page in
sv: Se denna sida på

en: Visit Subscriber List
sv: Visa medlemslista

en: Visit Subscriber list
sv: Visa medlemslista

en: Visit the list's admin page
sv: Gå till listans administrationssida

en: Visit the list's info page
sv: Gå till listans webbsida

en: WARNING: could not acquire lock for list: %(listname)s
sv: VARNING: kunde inte låsa listan: %(listname)s

en: Warning:
sv: Varning:

en: Warning: couldn't remove %(src)s -- %(rest)s
sv: Varning: kunde inte ta bort %(src)s -- %(rest)s

en: We're sorry, but you have already been unsubscribed
            from this mailing list.  To re-subscribe, please visit the
            <a href="%(listinfourl)s">list information page</a>.
sv: Tyvärr är du redan avanmäld från denna e-postlista.
    För att anmäla dig till listan igen, gå till <a href="%(listinfourl)s">listans webbsida</a>.

en: Wed
sv: Ons

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Welcome to the "%(realname)s" mailing list%(digmode)s
sv: Välkommen till e-postlistan "%(realname)s"%(digmode)s

en: Welcome!
sv: Välkommen!

en: What steps are required for subscription?<br>
sv: Vad krävs när någon önskar att anmäla sig på listan?

en: When "umbrella_list" is set to indicate that this list has
                 other mailing lists as members, then administrative notices like
                 confirmations and password reminders need to not be sent to the
                 member list addresses, but rather to the owner of those member
                 lists.  In that case, the value of this setting is appended to
                 the member's account name for such notices.  `-owner' is the
                 typical choice.  This setting has no effect when "umbrella_list"
                 is "No".
sv: När "umbrella_list" indikerar att denna lista har andra e-postlistor som medlemmar,
    är det ofta önskvärt att administrativa meddelanden som till exempel bekräftelser och
    lösenordspåminnelser inte skickas till själva listan som är medlem, utan till
    administratören för listan. Om detta är fallet, används värdet av denna
    inställning för att bestämma adressen som administrativa meddelanden ska
    skickas till. '-owner' är ett vanligt val för denna inställning.<br>
    Denna inställning har ingen effekt när "umbrella_list" är satt till "Nej".

en: When a message is posted to the list, a series of
                moderation steps are take to decide whether the a moderator must
                first approve the message or not.  This section contains the
                controls for moderation of both member and non-member postings.
    
                <p>Member postings are held for moderation if their
                <b>moderation flag</b> is turned on.  You can control whether
                member postings are moderated by default or not.
    
                <p>Non-member postings can be automatically
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers"
                >accepted</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">held for
                moderation</a>,
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers"
                >rejected</a> (bounced), or
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                >discarded</a>,
                either individually or as a group.  Any
                posting from a non-member who is not explicitly accepted,
                rejected, or discarded, will have their posting filtered by the
                <a href="?VARHELP=privacy/sender/generic_nonmember_action">general
                non-member rules</a>.
    
                <p>In the text boxes below, add one address per line; start the
                line with a ^ character to designate a <a href=
                "http://www.python.org/doc/current/lib/module-re.html"
                >Python regular expression</a>.  When entering backslashes, do so
                as if you were using Python raw strings (i.e. you generally just
                use a single backslash).
    
                <p>Note that non-regexp matches are always done first.
sv: När en anmälan skickas till e-postlistan, går den igenom en rad steg
    för att avgöra om moderatorn måste godkänna anmälan eller ej.
    Här finns inställningar för att kontrollera moderering av e-postbrev från både medlemmar och icke-medlemmar.
    
    <p>E-postbrev från medlemmar hålls tillbaka för godkännande om <b>moderationsflaggan</b> är satt.
    Du kan bestämma om e-postbrev från medlemmar vanligtvis ska utvärderas eller inte innan de skickas till listan.
    
    <p>E-postbrev som inte har skickats av medlemmar av listan, kan automatiskt bli
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers">godkända</a>,
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">hållas tillbaka för godkännande</a>,
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers">sändas i retur</a>, eller
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">kastade</a>,
    antingen individuellt eller som en grupp. Alla e-postbrev från icke-medlemmar,
    som inte specifikt blir godkända, återsända, eller kastade, kommer att bli behandlade
    allt efter vad <a href="?VARHELP=privacy/sender/generic_nonmember_action">de allmänna reglerna för icke-medlemmar</a> säger.
    
    <p>I textrutorna nedan lägger du in en e-postadress per rad.
    Du kan också lägga in <a href="http://www.python.org/doc/current/lib/module-re.html">Python regexp-uttryck</a>.
    Börja i så fall raden med tecknet ^ för att markera att det är ett sådant uttryck.
    När du använder backslash, skriv då såsom i rena strängar (Python raw strings) (vanligtvis bara en backslash per gång.
    
    <p>Observera: träff på vanliga e-postadresser utförs först, regexp-uttryck kommer därför att behandlas sist.

en: When a new digest volume is started, the volume number is
                 incremented and the issue number is reset to 1.
sv: När en ny volym startas, ökar volymnumret och utgivningsnumret sätts tillbaka till 1.

en: When a new member is subscribed to this list, their initial
                 set of options is taken from the this variable's setting.
sv: När en ny medlem anmäls på listan, blir medlemmens inställningar hämtade härifrån.

en: When a post from a non-member is received, the message's
                 sender is matched against the list of explicitly
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers"
                 >accepted</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">held</a>,
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers"
                 >rejected</a> (bounced), and
                 <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers"
                 >discarded</a> addresses.  If no match is found, then this action
                 is taken.
sv: När ett e-posbrev från en icke-medlem tas emot, jämförs e-postbrevets avsändare med
    listorna över e-postadresser som ska
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/accept_these_nonmembers">godkännas</a>,
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/hold_these_nonmembers">hållas tillbaka</a>,
    <a href="?VARHELP=privacy/sender/reject_these_nonmembers">avvisas</a> (skickas i retur),
    och <a href="?VARHELP=privacy/sender/discard_these_nonmembers">kastas</a>.
    Om avsändaradressen inte stämmer med någon av dem som uppges i listorna,
    sker följande.

en: When members want to leave a list, they will make an
                 unsubscription request, either via the web or via email.
                 Normally it is best for you to allow open unsubscriptions so that
                 users can easily remove themselves from mailing lists (they get
                 really upset if they can't get off lists!).
    
                 <p>For some lists though, you may want to impose moderator
                 approval before an unsubscription request is processed.  Examples
                 of such lists include a corporate mailing list that all employees
                 are required to be members of.
sv: När medlemmar önskar att lämna en e-postlista, skickar de en ansökan om avanmälan,
    antingen via webb, eller via e-postbrev. Vanligtvis är det bäst att låta sådana önskemål
    automatiskt godkännas, så att medlemmar kan avanmäla sig när de så önskar
    (de kommer att bli irriterade om de inte kan gå ur listan!).
    <p>För några enstaka e-postlistor kan det ändå vara aktuellt att ha kontroll på
    medlemmar som vill avanmäla sig.
    En lista som alla anställda i ett företag MåSTE vara medlem av, är ett exempel på
    en sådan lista.

en: When receiving digests, which format is default?
sv: Vilket format ska användas som standard för samlingsepost?

en: When set, the list of subscribers is protected by member or
                 admin password authentication.
sv: Om denna inställning är satt, kommer listan över medlemmarna på e-postlistan att bli skyddad av medlemmarnas eller adminstratörens lösenord.

en: When you are done making changes...
sv: När du är färdig med att göra ändringar...

en: When you tell Mailman to perform a catchup on the newsgroup,
                 this means that you want to start gating messages to the mailing
                 list with the next new message found.  All earlier messages on
                 the newsgroup will be ignored.  This is as if you were reading
                 the newsgroup yourself, and you marked all current messages as
                 <em>read</em>.  By catching up, your mailing list members will
                 not see any of the earlier messages.
sv: Om du ber Mailman att utföra en <em>uppdatering (catchup)</em> på nyhetsgruppen,
    kommer från och med nu bara nya meddelanden till nyhetsgruppen att skickas till e-postlistan.
    Medlemmarna på e-postlistan kommer därför inte att ta mot eventuella existerande meddelanden i nyhetsgruppen.

en: Where are replies to list messages directed?
                 <tt>Poster</tt> is <em>strongly</em> recommended for most mailing
                 lists.
sv: Hur ska svar på e-postbrev till listan riktas?
    <tt>Avsändare</tt> rekommenderas <em>å det varmaste</em> för de flesta e-postlistor.

en: Which delivery mode is the default for new users?
sv: Vilken version är standard för nya användare?

en: While Mailman's bounce detector is fairly robust, it's
                 impossible to detect every bounce format in the world.  You
                 should keep this variable set to <em>Yes</em> for two reasons: 1)
                 If this really is a permanent bounce from one of your members,
                 you should probably manually remove them from your list, and 2)
                 you might want to send the message on to the Mailman developers
                 so that this new format can be added to its known set.
    
                 <p>If you really can't be bothered, then set this variable to
                 <em>No</em> and all non-detected bounces will be discarded
                 without further processing.
    
                 <p><b>Note:</b> This setting will also affect all messages sent
                 to your list's -admin address.  This address is deprecated and
                 should never be used, but some people may still send mail to this
                 address.  If this happens, and this variable is set to
                 <em>No</em> those messages too will get discarded.  You may want
                 to set up an
                 <a href="?VARHELP=autoreply/autoresponse_admin_text">autoresponse
                 message</a> for email to the -owner and -admin address.
sv: Mailmans automatiska returhantering är mycket robust, men det är ändå omöjligt att känna igen alla returmeddelanden som finns.
    Du bör ange <em>Ja</em> här, av två anledningar:
    1) Om det verkligen är ett permanent returmeddelande från en medlem på listan, bör du antagligen avanmäla medlemmen manuellt, och
    2) du vill kanske skicka meddelandet till utvecklarna av Mailman så att returmeddelandet automatiskt kan kännas igen av Mailman.
    <p>Om du inte vill något av delarna, sätt denna inställning till <em>Nej</em>.
    Då kommer alla returmeddelanden att förkastas automatiskt utan vidare behandling.
    <p><b>Observera:</b> Denna inställning kommer också att inverka på alla e-postbrev som skickas till listans adminstratörsadress.
    Adressen är gammal och har utgått, men det kan vara någon som fortsätter att skicka e-postbrev till den.
    Om någon gör det, och du har satt denna inställning till <em>Nej</em>, kommer de meddelandena också att förkastas.
    Kanske vill du också sätta upp ett <a href="?VARHELP=autoreply/autoresponse_admin_text">automatiskt svar</a> på e-postbrev som skickas till ägar- och administratörsadresserna.

en: Who can view subscription list?
sv: Vem har tillgång till att se en lista över medlemmarna på e-postlistan?

en: Yearly
sv: Årsvis

en: Yes
sv: Ja

en: Yes, w/discard
sv: Ja, men utan originalbrevet

en: Yes, w/forward
sv: Ja, och ta med originalbrevet

en: You are already subscribed!
sv: Du är redan medlem av listan!

en: You are already subscribed.
sv: Du är redan medlem av listan.

en: You are already using that email address
sv: Den e-postadressen är du redan anmäld med på listan

en: You are forbidden from posting messages to this list.
sv: Du har inte tillstånd att skicka meddelanden till denna e-postlista.

en: You are not a member of the %(listname)s mailing list
sv: Du är inte medlem av e-postlistan %(listname)s

en: You are not allowed to post to this mailing list, and your message has been
    automatically rejected.  If you think that your messages are being rejected in
    error, contact the mailing list owner at %(listowner)s.
sv: Du har inte tillåtelse att skicka e-postbrev till denna e-postlista, ditt meddelande blev därför
    automatiskt avvisat. Om du anser att dina e-postbrev avvisas felaktigt, kontakta
    e-postlistans ägare på %(listowner)s.

en: You are not allowed to retrieve the list membership.
sv: Du har inte tillgång till att se vilka som är medlemmar av denna e-postlista.

en: You are not authorized to create new mailing lists
sv: Du har inte tillstånd att upprätta nya e-postlistor

en: You are not authorized to delete this mailing list
sv: Du har inte tillstånd att radera denna e-postlista

en: You can access your personal options via the following url:
sv: Du kan nå dina personliga inställningar via följande url:

en: You can create a new mailing list by entering the
        relevant information into the form below.  The name of the mailing list
        will be used as the primary address for posting messages to the list, so
        it should be lowercased.  You will not be able to change this once the
        list is created.
    
        <p>You also need to enter the email address of the initial list owner.
        Once the list is created, the list owner will be given notification, along
        with the initial list password.  The list owner will then be able to
        modify the password and add or remove additional list owners.
    
        <p>If you want Mailman to automatically generate the initial list admin
        password, click on `Yes' in the autogenerate field below, and leave the
        initial list password fields empty.
    
        <p>You must have the proper authorization to create new mailing lists.
        Each site should have a <em>list creator's</em> password, which you can
        enter in the field at the bottom.  Note that the site administrator's
        password can also be used for authentication.
sv: Du kan upprätta en ny e-postlista genom att fylla i formuläret nedan.
    E-postlistans namn kommer att användas som adress, så namnet bör skrivas med små bokstäver.
    Du kan inte ändra namnet när e-postlistan är upprättad.
    
    <p>Du måste också skriva in e-postadressen till listans ägare.
    När listan är upprättad, kommer ägaren att få ett e-postbrev om detta, som bland annat innehåller listans lösenord.
    Ägare av listan kan därmed gå in på administrationssidan och ändra nödvändiga inställningar där, samt byta lösenord om så önskas.
    På administrationssidan kan dessutom flera e-postadresser läggas in som ägare.
    
    <p>Om du vill att Mailman ska generera listans lösenord automatiskt, välj 'ja' i det tillhörande fältet i formuläret nedan,
    och låt lösenordsfälten vara tomma.
    
    <p>Du måste ha ett lösenord för att kunna upprätta en e-postlista.
    Varje installation av Mailman bör ha ett lösenord för upprättande av listor.
    Observera att systemadministratörens lösenord också kan användas till detta.

en: You cannot add a Reply-To: to an explicit
                address if that address is blank.  Resetting these values.
sv: Du kan inte lägga till ett Reply-To: fält om adressen är tom.
    Sätter tillbaka denna inställning.

en: You did not give the correct old password, so your password has not been
    changed.  Use the no argument version of the password command to retrieve your
    current password, then try again.
sv: Det gamla lösenordet som du har angett är inte rätt. Ditt lösenord har
    därför inte ändrats. Använd kommandot utan att ange några parametrar för att få lösenordet
    och försök igen.

en: You did not give the correct password
sv: Du har uppgett fel lösenord

en: You forgot to enter the list name
sv: Du glömde att fylla i e-postlistans namn

en: You forgot to specify the list owner
sv: Du glömde att fylla i ägarens/administratörens e-postadress

en: You gave the wrong password
sv: Du har uppgett fel lösenord

en: You have been invited to join the %(listname)s mailing list
sv: Du inbjuds härmed att anmäla dig till e-postlistan %(listname)s

en: You have been successfully subscribed to the %(realname)s mailing list.
sv: Du är nu anmäld till e-postlistan %(realname)s.

en: You have been successfully unsubscribed from the
                mailing list %(fqdn_listname)s.  If you were receiving digest
                deliveries you may get one more digest.  If you have any questions
                about your unsubscription, please contact the list owners at
                %(owneraddr)s.
sv: Du är nu avanmäld från listan %(fqdn_listname)s.
    Om du använde sammandragsversionen, kan det vara så att du kommer att få ta emot ett sista e-postbrev.
    Har du frågor i samband med din avanmälan, kontakta listans ägare på %(owneraddr)s.

en: You have been unsubscribed from the %(realname)s mailing list
sv: Du är nu borttagen från e-postlistan "%(realname)s"

en: You have canceled the re-enabling of your membership.  If
        we continue to receive bounces from your address, it could be deleted from
        this mailing list.
sv: Du har avbrutit processen med att aktivera ditt medlemskap igen.
    Observera att om det fortsätter att komma returmeddelanden från din e-postadress,
    kan du efter en tid automatiskt bli avanmäld från listan.

en: You have canceled your change of address request.
sv: Du har avbrutit din ansökan om att ändra adress. Ingen ändring har gjorts.

en: You have canceled your subscription request.
sv: Du har dragit tillbaka din ansökan och blev inte medlem av e-postlistan.

en: You have canceled your unsubscription request.
sv: Du har återtagit din avanmälan från listan.

en: You have digest members, but digests are turned
                    off. Those people will not receive mail.
sv: Det finns medlemmar på listan som valt sammandragsversionen.
    Dessa kommer inte längre att ta emot e-postbrev från listan,
    eftersom detta distribueringssätt valts bort.

en: You have regular list members but non-digestified mail is
                    turned off.  They will receive mail until you fix this
                    problem.
sv: Det finns medlemmar på listan som har valt normalversionen.
    Dessa kommer inte längre att ta emot e-postbrev från listan,
    eftersom detta distribueringssätt valts bort.

en: You have successfully created the mailing list
        <b>%(listname)s</b> and notification has been sent to the list owner
        <b>%(owner)s</b>.  You can now:
sv: Du har nu upprättat e-postlistan <b>%(listname)s</b>,
    och ett e-postbrev med meddelande om detta har skickats till listans ägare <b>%(owner)s</b>.
    Du kan nu:

en: You have successfully deleted the mailing list
        <b>%(listname)s</b>.
sv: Du har raderat e-postlistan <b>%(listname)s</b>.

en: You have successfully set your options.
sv: Dina val är nu satta.

en: You have turned off delivery of both digest and
                    non-digest messages.  This is an incompatible state of
                    affairs.  You must turn on either digest delivery or
                    non-digest delivery or your mailing list will basically be
                    unusable.
sv: Du har stängt av utsändningen av meddelanden i
    både normalversion och sammandragsversion. Om du inte väljer
    någon av dem kommer e-postlistan inte att kunna användas.

en: You may get one last digest.
sv: Det kan vara så att du kommer att få ta emot ett sista e-postbrev.

en: You may not subscribe a list to itself!
sv: Du kan inte anmäla en lista till sig själv!

en: You must confirm your unsubscription request by turning
                    on the checkbox below the <em>Unsubscribe</em> button.  You
                    have not been unsubscribed!
sv: Du måste bekräfta att du vill avanmäla dig från listan genom att kryssa bort detta val.
    Du är INTE borttagen från listan!

en: You must fix the preceding invalid addresses first.
sv: Du måste fixa de ogiltiga adresserna först.

en: You must specify a list name.  Here is the %(link)s
sv: Du måste uppge ett namn på en lista. Här är %(link)s

en: You must specify a list.
sv: Du måste ange en lista

en: You must supply a valid email address.
sv: Du måste uppge en giltig e-postadress.

en: You will be sent email requesting confirmation, to
                prevent others from gratuitously subscribing you.
sv: Du kommer att ta emot ett e-postbrev som ber dig bekräfta detta, så att inte någon annan ska kunna anmäla dig till listan mot din vilja.

en: You will be sent email requesting confirmation, to
                prevent others from gratuitously subscribing you.  Once
                confirmation is received, your request will be held for approval
                by the list moderator.  You will be notified of the moderator's
                decision by email.
sv: Du kommer att ta emot ett e-postbrev som ber dig bekräfta detta, så att ingen annan ska kunna anmäla dig på listan mot din vilja.
    När du har bekräftat detta, kommer din anmälan att skickas till listans moderator för godkännande.
    Du kommer därefter att få moderatorns beslut skickat till dig i ett e-postbrev.

en: You're being a sneaky list owner!
sv: Du är en snokande listägare!

en: Your <code>%(property)s</code> string appeared to
                        have some correctable problems in its new value.
                        The fixed value will be used instead.  Please
                        double check that this is what you intended.
sv: Det verkar som om ett fel med värdet av <code>%(property)s</code> automatiskt skulle kunna rättas till.
    Det fasta värdet kommer att användas. Var vänlig att kontrolla att detta var din avsikt.

en: Your confirmation is required in order to cancel the
        posting of your message to the mailing list <em>%(listname)s</em>:
    
        <ul><li><b>Sender:</b> %(sender)s
            <li><b>Subject:</b> %(subject)s
            <li><b>Reason:</b> %(reason)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Cancel posting</em> button to discard the posting.
    
        <p>Or hit the <em>Continue awaiting approval</em> button to continue to
        allow the list moderator to approve or reject the message.
sv: Din bekräftelse krävs för att meddelandet som du skickade till e-postlistan
    <em>%(listname)s</em> ska dras tillbaka:
    
    <ul>
      <li><b>Avsändare:</b> %(sender)s</li>
      <li><b>Titel:</b> %(subject)s</li>
      <li><b>Orsak:</b> %(reason)s</li>
    </ul>
    
    Klicka <em>Dra tillbaka meddelandet</em> för att dra tillbaka ditt meddelande,
    och därmed förhindra att det skickas till listan.
    
    <p>Eller klicka <em>Fortsätt att vänta</em>
    för att låta listmoderatorn avgöra om meddelandet ska skickas till listan eller inte.

en: Your confirmation is required in order to complete the
        change of address request for the mailing list <em>%(listname)s</em>.  You
        are currently subscribed with
    
        <ul><li><b>Real name:</b> %(fullname)s
            <li><b>Old email address:</b> %(oldaddr)s
        </ul>
    
        and you have requested to %(globallys)s change your email address to
    
        <ul><li><b>New email address:</b> %(newaddr)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Change address</em> button below to complete the confirmation
        process.
    
        <p>Or hit <em>Cancel and discard</em> to cancel this change of address
        request.
sv: Vi behöver din bekräftelse på att du verkligen vill ändra din e-postadress på
    e-postlistan <em>%(listname)s</em>.
    Du är för närvarande anmäld med följande information:
    
    <ul>
      <li><b>Namn:</b> %(fullname)s</li>
      <li><b>Gammal e-postadress:</b> %(oldaddr)s
    </ul>
    
    Du har bett om att ändra din adress %(globallys)s till
    
    <ul><li><b>Ny e-postadress:</b> %(newaddr)s</li></ul>
    
    Klicka <em>Byt e-postadress</em> för att bekräfta att du verkligen vill ändra
    e-postadressen.
    
    <p>Eller klicka <em>Avbryt</em> för att behålla den anmälda e-postadressen.

en: Your confirmation is required in order to complete the
        subscription request to the mailing list <em>%(listname)s</em>.  Your
        subscription settings are shown below; make any necessary changes and hit
        <em>Subscribe</em> to complete the confirmation process.  Once you've
        confirmed your subscription request, you will be shown your account
        options page which you can use to further customize your membership
        options.
    
        <p>Note: your password will be emailed to you once your subscription is
        confirmed.  You can change it by visiting your personal options page.
    
        <p>Or hit <em>Cancel and discard</em> to cancel this subscription
        request.
sv: Din bekräftelse är nödvändig för att fullfölja din ansökan till e-postlistan <em>%(listname)s</em>.
    Dina inställningar visas nedan - gör de eventuella ändringar som du önskar och klicka
    därefter på knappen <em>Anmäl mig</em> om du verkligen önskar att anmäla dig till listan.
    Din personliga medlemssida kommer att visas, där du kan göra ytterligare ändringar i ditt medlemskap.
    
    <p>Observera: du kommer att få lösenordet skickat till dig, så snart du har bekräftat din anmälan. Du kan byta lösenord genom att gå till din personliga medlemssida.
    
    <p>Eller klicka <em>Avbryt</em> för att dra tillbaka din ansökan.

en: Your confirmation is required in order to complete the
        unsubscription request from the mailing list <em>%(listname)s</em>.  You
        are currently subscribed with
    
        <ul><li><b>Real name:</b> %(fullname)s
            <li><b>Email address:</b> %(addr)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Unsubscribe</em> button below to complete the confirmation
        process.
    
        <p>Or hit <em>Cancel and discard</em> to cancel this unsubscription
        request.
sv: E-postlistsystemet behöver din bekräftelse på att du vill avanmäla dig från
    e-postlistan <em>%(listname)s</em>.
    Följande information om dig är registrerad:
    
    <ul>
      <li><b>Namn:</b>: %(fullname)s</li>
      <li><b>E-postadress:</b> %(addr)s</li>
    </ul>
    
    Klicka på knappen <em>Avanmäl mig</em> för att bekräfta att du vill avanmäla dig.
    
    <p>Eller klicka <em>Avbryt</em> för att fortsätta att vara medlem av listan.

en: Your current option settings:
sv: Dina inställningar:

en: Your decis
sv: Ditt beslut

en: Your email address:
sv: Din e-postadress:

en: Your membership in the %(realname)s mailing list is
        currently disabled due to excessive bounces.  Your confirmation is
        required in order to re-enable delivery to your address.  We have the
        following information on file:
    
        <ul><li><b>Member address:</b> %(member)s
            <li><b>Member name:</b> %(username)s
            <li><b>Last bounce received on:</b> %(date)s
            <li><b>Approximate number of days before you are permanently removed
                   from this list:</b> %(daysleft)s
        </ul>
    
        Hit the <em>Re-enable membership</em> button to resume receiving postings
        from the mailing list.  Or hit the <em>Cancel</em> button to defer
        re-enabling your membership.
sv: Ditt medlemskap på e-postlistan %(realname)s är för närvarande avaktiverat på grund av för många returmeddelanden från din e-postadress.
    Vi måste ha din bekräftelse för att du åter ska kunna ta emot meddelanden från listan.
    Vi har följande information om dig:
    
    <ul>
      <li><b>E-postadress:</b> %(member)s
      <li><b>Namn:</b> %(username)s
      <li><b>Senaste returmeddelande togs emot:</b> %(date)s
      <li><b>Antal dagar tills du automatiskt blir avanmäld från listan: ca %(daysleft)s
    </ul>
    Klicka på knappen <em>Ta emot e-postbrev igen</em> för att aktivera ditt medlemskap och fortsätta att ta emot e-postbrev från listan.
    Eller klicka på knappen <em>Avbryt</em> om du vill göra det en annan gång.

en: Your message had a suspicious header.
sv: Ditt meddelande innehåller ett tvivelaktigt meddelandehuvud.

en: Your message to %(listname)s awaits moderator approval
sv: Meddelandet som du skickade till listan %(listname)s väntar på godkännande av moderatorn.

en: Your message was deemed inappropriate by the moderator.
sv: Ditt meddelande blev karakteriserat som opassande för denna lista, av moderatorn.

en: Your message was rejected
sv: Din anmälan blev inte godkänd

en: Your message was too big; please trim it to less than
    %(kb)d KB in size.
sv: Ditt meddelande är för stort, var vänlig och minska det så att det blir mindre än
    %(kb)d KB.

en: Your new %(listname)s list password
sv: Ditt nya lösenord för e-postlistan %(listname)s

en: Your new mailing list: %(listname)s
sv: Din nya e-postlista: %(listname)s

en: Your password is: %(password)s
sv: Ditt lösenord är: %(password)s

en: Your passwords did not match.
sv: Lösenorden är inte lika.

en: Your real name:
sv: Ditt namn:

en: Your request has been forwarded to the list moderator for approval.
sv: Din anhållan har skickats vidare till listmoderatorn för godkännande.

en: Your subscription is not allowed because
    the email address you gave is insecure.
sv: Din anmälan blev inte godkänd eftersom e-postadressen du angav inte är 
    säker nog.

en: Your subscription is not allowed because the email address you gave is
    insecure.
sv: Din anmälan godkänns inte, eftersom du har angett en osäker e-postadress.

en: Your subscription request has been forwarded to the list administrator
    at %(listowner)s for review.
sv: Din ansökan om att komma med på e-postlistan har skickats vidare till listadministratören
    %(listowner)s för godkännande.

en: Your subscription request has been received, and will soon be acted upon.
    Depending on the configuration of this mailing list, your subscription request
    may have to be first confirmed by you via email, or approved by the list
    moderator.  If confirmation is required, you will soon get a confirmation
    email which contains further instructions.
sv: Din ansökan är mottagen och kommer snart att bli behandlad.
    Vad som händer beror på hur denna e-postlista satts upp,
    din ansökan kanske först måste bekräftas via e-post,
    eller godkännas av listmoderatorn. Om en bekräftelse krävs, kommer du att få ta emot
    ett e-postbrev med närmare instruktioner.

en: Your subscription request was deferred because %(x)s.  Your request has been
    forwarded to the list moderator.  You will receive email informing you of the
    moderator's decision when they get to your request.
sv: Anmälan är uppskjuten p g a %(x)s.
    Din ansökan har skickats till listmoderatorn.
    Du kommer att få ett e-postbrev med moderatorns beslut så snart han/hon är klar.

en: Your unsubscription request has been forwarded to the list administrator for
    approval.
sv: Din ansökan om att bli avanmäld från e-postlistan måste godkännas
    och har blivit vidareskickad till listadministratören.

en: Your unsubscription request has been received and
                forwarded on to the list moderators for approval.  You will
                receive notification once the list moderators have made their
                decision.
sv: Din ansökan om att bli avanmäld från listan har tagits emot och kommer att behandlas av listmoderatorerna.
    Du kommer att få ett meddelande så snart de har tagit ett beslut.

en: Your urgent message to the %(realname)s mailing list was not authorized for
    delivery.  The original message as received by Mailman is attached.
sv: t.Ditt ilmeddelande till e-postlistan %(realname)s blev inte godkänt.
    Meddelandets ursprungliga innehåll så som det togs emot av Mailman ligger bifoga

en: [No bounce details are available]
sv: [Inga returdetaljer är tillgängliga]

en: [No explanation given]
sv: [Ingen förklaring]

en: [No reason given]
sv: [Ingen orsak given]

en: [disabled by periodic sweep and cull, no message available]
sv: [stoppat för periodisk undersökning, inget meddelande tillgängligt]

en: [no description available]
sv: [det finns ingen beskrivning tillgänglig]

en: a single held message.
sv: ett ensamt tillbakahållet meddelande.

en: ack
sv: bekräftelse

en: ack option set
sv: 'ack'-valet satt

en: administrative list overview
sv: administrativ sida för e-postlistan

en: all held messages.
sv: alla tillbakahållna meddelanden.

en: all of %(esender)s's held messages.
sv: alla meddelanden från %(esender)s, som hålls tillbaka för godkännande.

en: also
sv: också

en: article file %(filename)s is missing!
sv: artikelfil %(filename)s saknas!

en: attribute "%(k)s" changed
sv: ändrat på attributen "%(k)s"

en: attribute "%(k)s" ignored
sv: hoppar över attribut "%(k)s"

en: author
sv: författare

en: by the admin
sv: av listadministratören

en: by you
sv: av dig

en: check a translation comparing with the original string
sv: kontroller en översättning jämfört med originalsträng

en: check for differences between checked in and checked out
sv: se efter skillnader mellan inkommande och utgående

en: checking cgi-bin permissions
sv: kontrollerar rättigheter till cgi-bin

en: checking mode for %(prefix)s
sv: kontrollerar rättigheter för %(prefix)s

en: checking ownership of %(dbfile)s
sv: undersöker ägarskap på filen %(dbfile)s

en: checking permissions on %(file)s
sv: kontrollerar rättigheter för %(file)s

en: checking permissions on %(pwfile)s
sv: kontrollerar rättigheter för %(pwfile)s

en: checking permissions on list data
sv: kontrollerar rättigheter för listdata

en: checking perms on %(private)s
sv: kontrollerar rättigheter för: %(private)s

en: checking set-gid for %(wrapper)s
sv: kontrollerar set-gid för %(wrapper)s

en: couldn't remove old file %(pyc)s -- %(rest)s
sv: kunde inte ta bort den gamla filen %(pyc)s -- %(rest)s

en: day
sv: dag

en: days
sv: dagar

en: delivery off
sv: e-postdistribution avaktiverad

en: delivery on
sv: e-postdistribution på

en: delivery option set
sv: distributionssätt satt

en: digest
sv: sammandragsversion

en: digest foo
sv: bottentext

en: digest hea
sv: topptext

en: digest option set
sv: sammandragsversion satt

en: directory must be at least 02775: %(d)s
sv: katalogen måste minst ha rättigheterna 02775: %(d)s

en: directory permissions must be %(octperms)s: %(path)s
sv: rättigheterna på katalogen måste vara %(octperms)s: %(path)s

en: of %(ese
sv: stoppad

en: der)
sv: utfört

en: 's held messag
sv: på grund av för många returmeddelanden

en: s. | also article file
sv[0]: valet 'undvik kopior' satt

en: %(filename)s is mi
sv: din e-postadress och

en: sing! | attribute "%(k)s" changedattribute "%(k)
sv[0]: filrättigheter måste vara minst 660: %(path)s

en: " ignored | authorby the adminby youcheck a translation comparing with the original stringcheck for differences between c
sv[0]: uppdaterar rättigheter för alla dina gamla htmlarkiv så att de ska fungera
    med b6. Om arkiven är stora, kan detta ta en stund...

en: for unknown reasons
sv: av okänd anledning

en: found in:
sv: finns i:

en: from %(start)s to %(end)s
sv: från %(start)s till %(end)s

en: general list overview
sv: allmän informationssida för e-postlistan

en: getting rid of old source files
sv: tar bort gamla källfiler

en: globally
sv: överallt

en: hide
sv: dölj

en: hide option set
sv: valet 'dölj' satt

en: language
sv: språk

en: legal values are:
sv: giltiga värden:

en: list creator
sv: person som upprättade listan

en: list info
sv: listinformation

en: list of available mailing lists.
sv: lista över alla tillgängliga e-postlistor.

en: listname is required
sv: kräver listans namn

en: matching mailing lists found:
sv: träff på denna e-postlista:

en: mbox file must be at least 0660:
sv: mbox-filen måste minst ha rättigheterna 0660:

en: member address<br>member name
sv: medlems adress<br>medlems namn

en: members
sv: medlemmar

en: mod
sv: modererad

en: myposts option set
sv: valet 'inte-mina' satt

en: no date
sv: inget datum

en: no lists == nothing to do, exiting
sv: inga listor == ingenting att göra, avslutar

en: no subject
sv: ingen titel

en: nodupes
sv: inga kopior

en: nomail<br>[reason]
sv: stoppa e-post<br>[anledning]

en: not availa
sv: inte tillgänglig

en: not metoo
sv: inte mina

en: off
sv: av

en: on
sv: på

en: options
sv: val

en: parse a .po file extracting msgids and msgstrs
sv: tolka (parse) en po-fil genom att extrahera msgids och msgstrs

en: password
sv: lösenord

en: plain
sv: ren text

en: private
sv: privat

en: private archives
sv: privat arkiv

en: processing mailing list:
sv: behandlar e-postlistan:

en: public
sv: offentligt

en: public archives
sv: offentligt arkiv

en: reminder option set
sv: valet 'påminnelse' satt

en: removing %(src)s
sv: tar bort %(src)s

en: removing directory %(src)s and everything underneath
sv: tar bort katalogen %(src)s och alla underkataloger

en: right
sv: rätt

en: right
sv: rätt

en: scan a string from the original file
sv: läs in en sträng från originalfilen

en: scan a translated string
sv: läs in en översatt sträng

en: scan the po file comparing msgids with msgstrs
sv: läs po-filen och jämför msgids och msgstrs

en: site
sv: system

en: stop is synonymous with the end command.
sv: 'stop'-kommandot är detsamma som 'end'.

en: subscriptions to %(name)s require administrator approval
sv: Anmälan till %(name)s kräver godkännande av administratör

en: subscriptions to %(realname)s require moderator approval
sv: anmälan till %(realname)s kräver godkännande av moderator

en: the list admin overview page
sv: administrationssidan

en: the list administrator
sv: listadministratören

en: the mailing list overview page
sv: översikt över e-postlistor

en: unknown sender
sv: okänd avsändare

en: unsub
sv: avanmäl

en: unsubscriptions require moderator approval
sv: avanmälan kräver godkännande av moderator

en: updating old qfiles
sv: uppdaterar gamla qfiler

en: view all messages from %(esender)s
sv: se alla meddelanden från %(esender)s
